Hotel Thermal 15. března otevřel prvních 60 opravených pokojů

(ČTK) – Vizitka karlovarského hotelu Thermal, který v neděli 15. března otevřel prvních 60 opravených pokojů:

– Budova hotelu Thermal, postavená v letech 1967 až 1976, je nepřehlédnutelnou dominantou karlovarské lázeňské zóny. Jeho 16 obytných pater spolu se dvěma filmovými či kulturními sály a venkovním bazénem je každoročně také centrem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

– Čtyřhvězdičkový hotel disponuje 273 pokoji s kapacitou 533 lůžek. Hotelový komplex je doplněn kongresovým centrem s celkovou kapacitou 2000 konferenčních míst, které tvoří hlavně velký kinosál pro 1148 diváků, tři menší sály pro 50 diváků, dalším sálem s 245 místy, kongresový sál pro 300 osob, kongresová hala a konferenčními salonky. Hotel má i dvě velké restaurace, kavárny, terasy a noční klub s celkovou kapacitu 1070 míst. Součástí areálu jsou parkoviště, garáže, autoservis a myčka. Na skále nad hotelem je 50 metrů dlouhý a 16 m široký otevřený vyhřívaný plavecký bazén s fitness centrem, saunou a soláriem.

– Stavba ve stylu brutalismu pochází z dílny manželů Vladimíra a Věry Machoninových (projektovali například i pražský obchodní dům Kotva), kteří uspěli v architektonické soutěži na stavbu hotelu a festivalového kina.

– Hotel byl postaven v místech bývalé Chebské ulice (Eger Strasse) na břehu řeky Teplá. Kvůli stavbě bylo zbouráno asi 30 domů včetně secesního domu Alice, Mattoniho vily, hotelu Pošta a Komenského školy.

– Základní kámen komplexu byl slavnostně položen 5. června 1968. Stavba měla být dokončena v roce 1972, kvůli řadě potíží, například průsakům vody do stavebních jam a hlavně nedostatku peněz, se výrazně prodloužila.

– Hotel v současnosti patří státu a provozuje ho státní společnost Thermal-F a.s., jediným akcionářem je ministerstvo financí.

– Hotel má za sebou i neúspěšný pokus o privatizaci. V roce 1993 vyhlásil Fond národního majetku (FNM) veřejnou soutěž na prodej hotelu, z které vyšla vítězně firma Jasmín. Společnost tehdy nabídla 500 milionů korun, kupní cenu ale nezaplatila, proto fond od smlouvy odstoupil. Přesto zástupci společnosti Jasmín prodali hotel za 250 milionů korun firmě Helvetia House. Hotel se vrátil státu až po řadě soudních sporů. Krajský soud v Plzni odsoudil v roce 2000 za podvodný prodej hotelu libanonského podnikatele Rida Moutayreka, spolumajitele Jasmínu, k pěti letům odnětí svobody. Jeho společník Tomáš Danda si vysloužil trest o dva roky vyšší.

– V roce 2015 ministerstvo financí zvažovalo postupný prodej, hotelu, první byl nabídnut venkovní bazén, který potřebuje nutné a nákladné opravy. Po vlně protestů od záměru ustoupilo a rozhodlo se pro rekonstrukci.

– V současnosti Thermal prochází největší modernizací ve své historii. Investice představují podle schváleného investičního plánu 580 milionů korun ve třech letech. Modernizují se nejenom hotelové pokoje, ale také technické zázemí a počítá se i s rekonstrukcí bazénu, který je už několik let mimo provoz. Již v letech 2008 až 2009 a 2011 až 2012 byl v podzemních prostorách bývalých technických garáží hotelu vybudován nový balneo provoz za 58 milionů korun.

– Masivní stavbu hotelu část odborníků označuje za „vpád cizího živlu do starých dobrých Varů“. Například historik architektury Zdeněk Lukeš o Thermalu napsal, že stavba je „sama o sobě architektonicky kvalitním dílem, ale je problém s kontextem; zalehl údolí s říčkou Teplou jako velká žába na prameni“. Po roce 1989 dokonce silně zněly hlasy požadující stavbu zbořit a postavit hotel nový, který by více respektoval charakter místa. Snahy narazily na obrovské náklady s tím spojené.

Související články:
Rekonstrukce hotelu Thermal pokračuje 10.2.2020
Vnoučata architektů Machnoninových již po třetí představují Thermal na KVIFF  3.7.2017
Památkáři připravují návrh na prohlášení Thermalu za památku  21.5.2015Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*