Úspěšná spolupráce Industriálních stop – platformy pro průmyslové dědictví s Dny evropského dědictví (EHD) pokračuje i letos. Akce, která proběhne v polovině letošního září, má za cíl představit projekty s poutavou průmyslovou minulostí nebo výlučnou industriální architekturou. Základním principem je otevření těchto objektů široké veřejnosti, na řadě míst zpestřené speciálním programem.
K těm nejzajímavějším pak bude patřit Plzeňský týden kulturních fabrik (16. – 19. září), který nabídne široký prostor pro workshopy a diskuze za účastí špičkových zástupců řady evropských kulturních center tohoto typu. Nejvyšší koncentrace akcí nebo „otevřených dveří“ bude v sobotu 14. září, na kterou i připadá letošní Den památek techniky a průmyslového dědictví EHD.
„Už v předchozích dvou letech jsme si ověřili, že v České republice je ohromné množství profesionálů a nadšenců, kteří se snaží oživit desítky industriálních objektů i celých areálů. Dny evropského dědictví a spolupráce s Industriálními stopami se pro mnohé z nich stala vyústěním celoročního úsilí. Účastní se jej často i několik desítek tisíc zájemců,“ konstatuje Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví při FA ČVUT.
Jak doplňují další ze zakládajících členů Industriálních stop o.s., Svatopluk Zídek z Českého svazu stavebních inženýrů a Eva Dvořáková z Národního památkového ústavu, právě mapování hodnotných objektů s průmyslovou minulostí a zároveň kulturních aktivit kolem nich bude jedním z hlavních poslání občanského sdružení. „Chceme být rozcestníkem a konzultačním bodem pro ty, kteří se chtějí do záchrany nebo udržení objektů zapojit. Jako investoři, promotéři nebo zástupci jiných profesí. A samozřejmě pro všechny zájemce o toto kulturní bohatství z řad laické veřejnosti,“ dodává Svatopluk Zídek. Více informací na www.industrialnistopy.cz nebo na Facebooku.
V uplynulých dvou letech proběhlo v rámci Industriálních stop a Dnů evropského dědictví vždy na sedm desítek kulturních i společenských akcí, od ryze odborných až po ty, které s velkým ohlasem oslovily nejširší veřejnost. Návštěvníky zaujalo pestré portfolio divadelních představení a site-specific projektů, komponovaných programů šitých na míru daným prostorám, přednášek, koncertů nebo komentovaných prohlídek. „Velký zájem potvrdil smysluplnost konceptu, a proto jej budeme opakovat každoročně,“ říká Eva Dvořáková.
Také letos je ze strany majitelů továren nebo pivovarů, kulturních producentů a řady dalších o Industriální stopy značný zájem. Protože je smyslem Industriálních stop především propagace konkrétních objektů i celého odvětví, zájemci se mohou hlásit neustále – pod hlavičkou Dne památek techniky a průmyslového dědictví do 14. září. „Stačí se přihlásit a v tento den zpřístupnit stavbu, projekt či dílnu. Ambicí Industriálních stop je otevřít veřejnosti maximum objektů s prvky průmyslové architektury,“ dodává Benjamin Fragner, podle nějž jsou vítány všechny zajímavé akce i mimo tento termín.
Jednou z klíčových akcí Industriálních stop v letošním roce je Plzeňský týden kulturních fabrik, který se bude v týdnu od 16. do 20. září na několika workshopech, výstavě a konferenci věnovat novým prostorům pro kulturu, umění a rozvíjení komunitního života v bývalých průmyslových objektech. Workshopy v prostorách bývalého Světovaru nabídnou například 16. 9. téma řízení kulturních fabrik, propojení s kulturním děním a v neposlední řadě i jejich financování. Hovořit o něm vedoucí pracovníci švýcarských Rote Fabrik z Curychu a Kaserne z Basileje.
O den později se v rámci projektu CreativeCH bude diskutovat o tom, jak propojit veřejný a soukromý sektor při oživení objektů průmyslového dědictví. A 18. 9. se zamyslí hosté i naši odborníci nad tím, jak si získat a udržet publikum.
Mezinárodní konference Kulturní fabriky a město pak proběhne 19. 9. a za účasti expertů od nás i z Německa, Polska, Švýcarska, Holandska i Španělska probere opět široké spektrum souvisejících témat, a v ten samý den začne ve Smetanových sadech mezinárodní výstava fotografií ARCHITEKTURA K MÁNÍ! Kompletní informace o programu Plzeňského týdne kulturních fabrik najdete na stránkách www.industrialnistopy.cz nebo www.plzen2015.net.
Samozřejmě, nejen v Plzni budou letos vidět výrazně Industriální stopy: Ve Švandově divadle se zájemci mohou 16. září zúčastnit křtu knihy Radovana Lipuse a Davida Vávry Pohádka o smutné továrně, v areálu bývalé Mosilany v Žamberku se sobotu 7. září bude rozléhat rachot parních strojů z přelomu 19. a 20. století, zajímavé programy již tradičně připravují v pivovarech v Kostelci nad Černými lesy nebo v Lobči na Kokořínsku či v železniční zastávce v Nižboru.
Všechny další informace jsou na www.industrialnistopy.cz
tisková zpráva
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!
Je to sice takové že dost narychlo, ale když si člověk uvědomí že to platí až další dva roky, tak…
Nechci posuzovat tuto stavbu funkčně, je tam o tom napsáno mnoho vzletných slov, i některé nesmysly, např " Aby byl…
Budova působí čistě a elegantně. Jen mi není úplně jasné jak dostala kladné energetické posouzení / jak splnila relativně přísné…
Pokud ješte brácha stihl i ty akce předtím tak si myslím že tohle je už jen takový bonus a doťuk…