INVENTURA URBANISMU 2015

6. Konference
inventura Urbanismu 2015

„JAK UČIT ARCHITEKTY VENKOVU?“
Výzkumný projekt Venkov – Architektura – Výuka

,,Vše je krajina. Krajina je osídlená. Osídlení obsahuje stavby. Koncentrace staveb je sídlem. Sídlo je spravováno obcí. Obec je společenstvím. Vesnice je obcí.“

V pátek dne 27. 11. 2015 od 9 do 17 hodin se uskuteční již šestý ročník pracovní a programové konference INVENTURA URBANISMU 2015. Setkání, které každoročně pořádá Ústav urbanismu Fakulty architektury ČVUT, odpovídá na aktuální témata v oblasti urbanismu, plánování, projektování a stavění sídel.

Konference se vždy věnuje převážně otázkám současných tendencí a potřeb a jejich vazbám na reálné stavění a pozitivní rozvoj sídel. Na základě pokládání těchto otázek vznikla INVENTURA URBANISMU jako cyklus intenzivních setkání, platforma, jejímž smyslem je periodicky mapovat stav urbanismu v Česku a usnadnit tak reflexi oboru.

Uplynulé ročníky nesly tyto podtituly:
IU 2010: O co opravdu jde?
IU 2011: Co je to vlastně město?
IU 2012: Jak plánovat město?
IU 2013: Jak zadávat územní plány?
IU 2014: Proč a nač se ptát? 

Letošní ročník se věnuje výstupům ze zkoumání aktuálních témat věnovaných projektování a plánování na českém venkově.

Smyslem celého projektu je hledat způsoby hodnotné výuky budoucích architektů v oblasti navrhování venkovských osídlení. A to ve všech měřítcích a formátech, od domu přes veřejný prostor k územním plánům. Nejde o obecnou debatu o venkově, ale především o reflexi práce architekta v prostředí malých obcí a obydlené a osídlené krajiny. Prostředkem této reflexe je pracovní setkávání různých odborníků i poučených laiků ochotných a schopných vzájemně si sdělovat zkušenosti s architektonickou tvorbou ve venkovském prostředí. Smyslem setkávání a formulovaných poučení je vytvořit prostor pro širokou debatu, pořádat a prezentovat různé přístupy k navrhování a v neposlední řadě kompletovat podklady pro výuku na architektonických školách. Protože teprve poučení absolventi a odborníci se mohou stát významnými partnery státu, obcí, organizací a občanů při zdravém rozvoji venkova.

Obecnějším cílem je připravit výzkumný mezioborový projekt zabývající se vypracováním přístupů k plánování (nejen územnímu) malých obcí reagující na lokální specifika a ve vazbě na místní potřeby, vymezení vztahu strategie rozvoje obce a metody a metodologie zpracování plánu se zvláštním zřetelem ke specifikaci rozhodujících hodnot obce. To vše ve strategické, deskriptivní a procesní rovině. Dílčími cíli tohoto výzkumu jsou:
1. nabídnout obcím či sdružením obcí vhodný flexibilní nástroj pro analýzu, plánování a přípravu projektů v závislosti na charakteru, měřítku a potenciálu konkrétního území
2. připravit komplexní edukativní materiál v oblasti rozvoje venkova a malých obcí pro výuku na vysokých školách architektonického směru
3. připravit podklady pro budoucí aktualizaci Stavebního zákona ve smyslu reflexe potřeb malých obcí v oblasti přípravy a pořízení územně plánovacích dokumentací

KLÍČOVÁ SLOVA
Výuka: předávání zkušeností a iniciace možností
Architektura: umění komplexně plánovat a projektovat lidmi vytvářené fyzické prostředí 
Venkov: urbanizovaná krajina mimo města a městské aglomerace

TÉMATA
Charakteristika prostředí (obecná, individuální, specifická)
Způsob popisu (jevy, projevy, parametry)
Přístupy (plánování, projektování, intervence)

Program
1. BLOK – prezentace Programového projektu hl. m. P 2013–15 Metodika zadávání územních plánů aplikovaná na venkovské prostředí
Diskuze
2. BLOK – prezentace přístupů vybraných ateliérů českých architektonických škol na různá venkovská témata
Diskuze
3. BLOK – prezentace a reflexe odpovědí na otázky:
V čem je práce architekta odlišná ve městě a na venkově?
Jaká jsou zásadní témata dnešního venkova pro práci architekta?
Kteří profesionálové spolupracují a jaké podstatné informace jsou třeba?
Diskuze
Každý blok bude před diskuzí a v jejím průběhu komentován panelem nezávislých odborníků různých odborností a zkušeností.

Termín:
27. 11. 2015 (pátek), 9–17 hod.                     

Místo:
Fakulta architektury ČVUT v Praze

Programová rada: doc. Ing. arch. Jan Jehlík, JUDr. PhDr. Jiří Plos, doc. Ing. arch. Ivan Plicka, CSc., Ing. Radmila Fingerová, MgA. Bc. Jan Trejbal, Ing. arch. Vít Rýpar
Speciální hosté: MUDr. Milena Černá, prof. Ing. Josef Fanta, CSc., prof. Ing. arch. Petr Hrůša, Ivana Hujerová, Ivan Němec, Ing. arch. Jan Pešta, RNDr. Jiří Sádlo, CSc., prof. PhDr. Miloš Šejn, PhDr. Miloslava Váňová, Ph.D.

Více informací a registrace na konferenci: www.inventuraurbanismu.cz
tisková zpráva

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Líbí se mi preambule:
    ,,Vše je krajina. Krajina je osídlená. Osídlení obsahuje stavby. Koncentrace staveb je sídlem.|
    Jen je škoda, že s touto definicí krajiny nepracovali tvůrci zákona o ochraně přírody a krajiny. Pak by možná v názvu vynechali |a krajiny|, protože se zabývá jen přírodou, ale osídlenou částí krajiny ne. Přitom neexistuje jiný zákon, který by umožnil posuzovat začlenění sídel do neosídlené části krajiny – tím myslím, jak sídla vypadají, když se na ně díváte zvenku, tedy z přírody. Možná by to pomohlo řešit problémy územních plánů s ochranou panoramat.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*