Fotogalerie ke článku (1)
Jan Vaněk, Křeslo tzv. morrisovského typu, 1930, Brno
23. února - 22. srpna 2010
Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8 - Florenc
Muzeum hl. m. Prahy vystavuje nábytek první republiky
Praha 3. března (ČTK) - Do prostředí prvorepublikového bydlení se mohou podívat návštěvníci výstavy nábytku a bytových doplňků Jana Vaňka v Muzeu hlavního města Prahy. Vaněk, který žil v letech 1891 až 1962, stál u zrodu moderního designu a interiérové tvorby v Československu. Navrhoval například interiéry bytu spisovateli Karlu Čapkovi, básníkovi Jaroslavu Seifertovi nebo herci Hugu Haasovi. ČTK o výstavě informovala Věra Hloušková z Muzea hlavního města Prahy.
Výstava nabízí téměř 80 sbírkových předmětů. Vidět lze část mobiliáře z Vaňkových brněnských dvojdomků postavených v letech 1925 a 1926, tedy i nábytek, který měl sám doma. V muzeu návštěvník najde také původní skříňovou sestavu z bytu malíře a grafika Petra Dillingera. Prostorové instalace nabídnou divákovi ukázky dobových textilií, skla, porcelánu, koberců, uměleckých děl a dalších bytových doplňků.
Životní krédo designéra znělo "pro dobré bydlení vše". Zaměřoval se na tvorbu nábytku a doplňků pro nejširší vrstvy obyvatel. "Jan Vaněk, nezapomenutelný pionýr vysokého standardu bytové kultury, uvedl do pohybu sériovou výrobu typového nábytku," napsal o něm dobový tisk.
Vaněk se věnoval také vydavatelské a pedagogické činnosti. Vydával periodikum Bytová kultura. Přednášel na Škole umění ve Zlíně. Ačkoli nebyl vystudovaný architekt, podepsal se také pod několik projektů výstavby domů a obytných kolonií. Realizoval vzorové malometrážní domky v Černé Hoře (1925), v Brně (1925-1926) a obytnou kolonii v Rybitví (1939-1941).
Narodil se v Třebíči do rodiny majitele stolařské dílny. Vystudoval odbornou školu pro zpracování dřeva v Chrudimi. Třebíčský rodinný podnik, který po studiích převzal, se stal jednou z výrobních základen vznikajících Spojených uměleckoprůmyslových závodů, v následujících letech největší nábytkářské firmy v tehdejším Československu.
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…
Zajímavé zjištění, že tohle patří pod Heluz. To by mě nenapadlo.
Taková záruka je úplně jiná liga. 149 let? To už je skoro jako věčnost! 😎
Kdo by nechtěl mít na barák doživotní záruku? A ještě k tomu celou hrubou stavbu, to už je level, co…