Po roční rekonstrukci byla včera otevřena knihovna v opavské vile
Vilu na Kopeční ulici (dnes Tyršově) koupil v roce 1893 Hugo Janotta, syn významného opavského průmyslníka a politika, a dvakrát ji nechal zrestaurovat. Poslední rekonstrukce se uskutečnila v letech 1929 – 1930. V současné době je nemovitost ve vlastnictví opavského Slezského zemského muzea (doplněno Stavbaweb).
(ČTK) – Po roční rekonstrukci byla v pondělí 7. ledna v Opavě znovu otevřena knihovna Slezského zemského muzea v Janottově vile. Opravy si vyžádaly přibližně 20 milionů korun. Díky nim knihovna získala například nové regály. Rozšířilo se i množství nabízených knih a čtenářům odpadly mnohdy i dlouhé čekací doby. ČTK o tom informovala mluvčí muzea Romana Talačová.
Janottova vila se uzavřela v prosinci roku 2011. Během následující rekonstrukce řemeslníci výměnili okna a dveře, byly restaurovány některé historické prvky, vstupní dveře, vitrážové okno a světlíky. "Zrestaurován byl i unikátní dřevěný strop objevený až při stavebních pracích," vyjmenovala část prací mluvčí.
Opravena podle ní byla také fasáda budovy. Zároveň byly vybudovány nové depozitáře. Do nich se nastěhovaly knihovní fondy muzea, které byly dříve umístěny v několika různých budovách. "Velmi mě těší, že můžeme badatelům nabídnout kvalitní knihovnické služby a zároveň chránit naše vzácné tisky v moderně vybavených depozitářích," řekl ČTK ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík. Novinkou je také bezbariérový vstup a výtah.
Sbírka knih Slezského zemského muzea je tvořena jako jedna z nejdůležitějších součástí muzea již od roku 1814. V současnosti obsahuje kromě běžného knižního fondu také jedinečnou sbírku děl spjatých se Slezskem. "Fond takzvaných silesiak je v rámci knihoven v Česku zcela ojedinělý a svým složením a obsahem pokrývá celou oblast historického Slezska," vysvětlil ředitel.
Jedinečný je podle něj i fond regionálních novin, od počátku 19. století do současnosti. Všechna díla ve sbírkách si zájemci mohou pročítat v badatelně knihovny. Její vedení už ale buduje i elektronický katalog, dostupný na internetových stránkách muzea. "Ten by měl umožnit zájemcům orientaci a vyhledávání v našem rozsáhlém fondu," doplnila vedoucí knihovny Jitka Štěrbová.
Foto: archiv Slezského zemského muzea
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!
Je to sice takové že dost narychlo, ale když si člověk uvědomí že to platí až další dva roky, tak…
Nechci posuzovat tuto stavbu funkčně, je tam o tom napsáno mnoho vzletných slov, i některé nesmysly, např " Aby byl…