Jiří Příhoda: Ps2 Světlucha

Další z "příbytků" Jiřího Příhody byl k vidění v rámci pražského DesignBloku 2013 v prostorách Superstudia Žižkovské nádraží.




Příhodův "stromový příbytek II – Světlucha", dvoupodlažní městský byt, je vyrobený z překližky, dřeva, vlnitého plechu a plexiskla. Součástí stavby je také schodiště, které vede k funkčním dveřím, otevírajícím se do hlavního prostoru tohoto útočiště. Uvnitř se nalézají police vestavěné do bočního obložení a rozkládací jednolůžko skryté ve stěně naproti vchodu. Vedle vstupu je stolek, který leze vysunout ze stěny a který může sloužit jako pracvní deska pro psaní a kreslení. V podlaze je vyřezán malý obdélníkový otvor odhalující několik schodů do spodní úrovně příbytku. Polokoule dolní části je vybavena plyšovou matrací, která vybýzí obyvatel k odpočinku vleže v příjemné poloze na zakřivené ploše, současně ostatní chodí nahoře.

Vnější plášť je vyroben z materiálu Corralit, luminiscenční látky, která pohlcuje světlo a později naopak vyzařuje opalizující světlo, které září ve tmě přibližně osm hodin. Na výstavě asistent pravidelně zhasínal světla nad exponátem a zelenomodrý tvar se rozsvěcel.

Pro návrhu je důležité, že konstrukce by se měla vznášet nejméně sedm stop(2,14 metrů)  nad zemí a měla by být obklopena organickými struktury vyššími než samotného obydlí, jako např. stromy, kaktusy, nebo bambus. Ideálním okolím je les nebo velká zahrada, kde bude v co nejmenším možném kontaktu s městskou civilizací.

Podle zeměpisného umístění Světluchy a tamního klimatu, může být stavební jádro tepelně izolováno a otevřené boční panely mohou být zasklené dvojitým termoizolačním plexisklem. V oblastech s tropickým podnebím mohou boky zůstat otevřené, jen s jednoduchými přepážkami, dostatečně silnými, aby ochránily obyvatele před pádem.
foto: archív Jiřího Příhody







Související články:





 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*