Jičín chystá dokumentaci pro odpočinkovou zónu Cidlina

(ČTK) – Město Jičín chystá zadání prací na projektové dokumentaci pro výstavbu odpočinkové zóny Cidlina na okraji města. Projekt by mělo zpracovat uskupení architektů Klára Novotná, Karel Novotný, Tereza Mirská a Jiří Neuvirt, kteří letos vyhráli architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu zóny. Za dokumentaci by město mělo zaplatit maximálně 2,8 milionu korun bez DPH, řekl dnes ČTK mluvčí města Jan Jireš.

Náklady na vlastní vybudování odpočinkové zóny o rozloze kolem 7,5 hektaru město odhaduje na 40 milionů korun. Myšlenka vytvořit z území kolem Cidliny odpočinkovou zónu vznikla v Jičíně už v roce 2000.

Práci na dokumentaci město architektům zadá prostřednictvím takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. „Jednací řízení je pokračováním krajinářsko-architektonické soutěže. Její vítěz dle své koncepce vypracuje projektovou dokumentaci. Kolektiv autorů má nejpozději do 21. února podat cenovou nabídku,“ uvedl Jireš.

Zóna má vzniknout na dosud nevyužívaném území mezi sídlištěm Nové Město a řekou Cidlinou nedaleko průmyslových závodů. Přeměna lokality by měla být postupná a trvat má několik let. Město už v zóně vykoupilo potřebné pozemky a s firmou ČEZ vyjednalo přemístění vedení vysokého napětí. Vybudování zóny je důležité zejména pro lidi ze sídliště Nové Město, u kterého žádný park či veřejná zeleň nejsou.

V zóně Cidlina by měly podle návrhu architektů vzniknout například vycházková trasa a park, herní místa a hřiště pro děti i dospělé, psí hřiště, pumptracková dráha pro jízdu na kole, několik mostů a lávek, odpočinková místa, skatepark, letní kino, grilovací koutky, trať pro in-line bruslení či kopec pro sáňkování.

Před květnovým vypsáním architektonické soutěže vedla radnice různými formami diskusi s obyvateli města. Součástí zadávacích podmínek soutěže byly například i názory občanů, včetně anonymizovaných příspěvků na sociálních sítích. V architektonické soutěži bylo devět subjektů.

Architektonické soutěže město Jičín v minulých letech uspořádalo na podobu mateřské školy Máj a na přeměnu bývalých kasáren na obytnou čtvrť. Právě příprava areálu kasáren pro novou výstavbu patří mezi současné priority města. Náklady na vybudování infrastruktury v lokalitě město odhaduje na 200 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:

Web soutěže: http://mobilita.jicin.cz/cidlina/.

Informace o historii soutěže najdete i na stránkách mujicin.cz: Odočinková zóna Cidlina

Související články:
Odpočinková zóna Cidlina v Jičíně  – výsledky soutěže  29.8.2019
Odpočinková zóna Cidlina  – Město vypsalo architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu odpočinkové zóny  8.3.2019
Odpočinková zóna Cidlina  – Město vypíše architektonicko-krajinářskou soutěž o návrh na podobu odpočinkové zóny  5.12.2018

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*