Praha 20. června (ČTK) – Pražané a turisté mají o důvod víc, proč zavítat na Pražský hrad. Po dvou a půl letech rekonstrukce se dnes pro návštěvníky otevřely hradní Jižní zahrady, z nichž se naskýtá jeden z nejkrásnějších výhledů na hlavní město. Oprava jim vrátila původní podobu, kterou jim ve dvacátých letech minulého století vtiskl slovinský architekt Josip Plečnik. Rekonstrukce stála 69 milionů korun.
"Většina lidí, když se šla podívat do zahrad Pražského hradu, šla na severní stranu. Myslím, že teď vzniká obrovská příležitost a motivace pro Pražáky i přespolní, aby se sem přišli podívat," řekl na slavnosti k znovuotevření areálu prezident Václav Klaus, který při té příležitosti do Prahy pozval slovinského ministra školství Žigu Turka. Vítaly je postavy převlečené do historických kostýmů, jako například Rudolf II. a jeho múza, nebo Masarykova dcera Alice.
Podle Klause se jedná zřejmě o poslední rekonstrukční počin v jeho pomalu končící desetileté prezidentské éře. "Ještě mě z Hradu nevyhánějte, ještě jsem tady tři čtvrtě roku," dodal pak na dotazy novinářů, kam se chystá po skončení funkčního období.
Jižní zahrady tvoří pás zeleně pod hradem mezi Hradčanským náměstím a vyhlídkou Na Opyši. Plečnik je vybudoval pro prvního československého prezidenta T.G. Masaryka.
Správa Pražského hradu nechala opravit kanalizaci, která před tím byla v havarijním stavu, kvůli čemuž hrozil sesuv zahrady. Změnily se trasy cest, pryč jsou asfaltové povrchy a železobetonový plášť trafostanice. Park má nové trávníky, moderní zavlažovací systém. Zásadní proměnou je pak obnova Plečnikovy velké vyhlídky pod Býčím schodištěm.
Zahrady jsou přístupny denně od 10:00 do 20:00 zdarma. Vejít se do nich dá z Hradčanského náměstí, z vyhlídky Na Opyši nebo po Býčím schodišti z II. hradního nádvoří. Hrad i malostranské podhradí láká k prohlídce i jiných zelených prostranství. Jen kolem hradu tvoří prstenec zeleně šest zahrad.
Doplněno Stavbaweb:
Jižní zahrady
Jižní zahrady Jižní zahrady vznikaly postupně na místě opevnění pod Pražským hradem. Po poslední rekonstrukci ze začátku 90. let 20. století je možné jižními zahradami obejít celý Pražský hrad, od západu z Hradčanského náměstí až po vyhlídku na Opyši při východní bráně.
Rajská zahrada
První zahrada před jižním průčelím Hradu, navazující na soukromou zahradu arcivévody Ferdinanda z padesátých let 16. století. Současnou úpravu slunečné jižní zahrady jí dal architekt Plečnik ve dvacátých letech 20. století. Přístup z Hradčanského náměstí od vrcholu Nových zámeckých schodů nebo v opačném směru ze zahrady Na Valech.
Zahrada Na Valech
Pás pod převážnou částí jižního průčelí Pražského hradu, v polovině 19. století upravený jako přírodní park, v současné podobě podle návrhu architekta Plečnika. Přístup od Nových zámeckých schodů přes Rajskou zahradu nebo od Starých zámeckých schodů z Opyše. Třetí vchod, z třetího hradního nádvoří Býčím schodištěm, ústí před centrální plošinou zahrady Na Valech.
Hartigovská zahrada
Hartigovská zahrada s Hudebním pavilonem byla v šedesátých letech 20. století připojena k zahradě Na Valech. Současná podoba vznikla roku 1965 podle návrhu architektů Adolfa Benše a Richarda Podzemného. Přístup ze zahrady Na Valech.
Severní zahrady |
(zdroj: hrad.cz)
Virtuální prohlídka
Procházka se Zdeňkem Lukešem rekonstruovanými zahradami Rajskou a Na Valech v areálu Pražského hradu, jež vznikly ve 20. letech minulého století dle návrhu slovinského architekta Jože Plečnika (1872-1957) – 12. 7. 2012, /v případě zájmu proveďte rezervaci /.
Související články:
Pro veřejnost se otevřou jižní zahrady Hradu 20.6.2012
Třeba už ne, není v němčině ta páska?
Té knihovny je mi taky líto.
No je to nádhera a pokud se otevření dožiji a nebudou kolem toho ,,Lumpárny finančního rázu " ,tak tu po…
Ve Stavbě si uvedení takové informace v autorské zprávě nepodmiňujeme, oceňujeme každý zdařilý výsledek vzešlý z harmonické spolupráce investora a…
U veřejné stavby by mělo být samozřejmostí uvést způsob výběru architekta.