Josef Pleskot: Expozice pro Madonu z Osíka

(ČTK) – Návštěvníci i obyvatelé Litomyšle budou mít mimořádnou příležitost prohlédnout si nejstarší polychromovanou plastiku dochovanou na našem území. Takzvaná Madona z Osíka byla vytvořena mezi lety 990 až 1180. V minulosti byla poškozena, chybí jí tvář. Vystavena bude od 9. června do konce roku ve speciálně vyrobené schráně v kryptě kostela Nalezení svatého Kříže, řekl novinářům starosta Litomyšle Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

„Cítím to skoro jako korunovační klenoty, které budou u nás v Litomyšli,“ uvedl Kašpar.

Socha vyrobená z lipového dřeva je vysoká 34 centimetrů. Pro vědeckou veřejnost byla objevena na podzim roku 2010, do té doby stála mnoho let v jednom z domů v Osíku. Poprvé byla vystavena v letech 2014 a 2015 ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

Soška ženy s dítětem nemá obličej, pravděpodobně jí byl odťat za husitských bouří. Architekt Josef Pleskot, který navrhl koncept expozice, se rozhodl, že jí chybějící tvář opět doplní. Jakým způsobem se svého úkolu ujal, se dozvědí návštěvníci až na výstavě, radnice zatím výslednou podobu tají. „Když jsem madonu viděl poprvé, nic mi neříkala, protože neměla tvář. S Josefem Pleskotem jsme si říkali, že je to vlastně jen kus dřeva. Jeho ateliér ale našel řešení, jak ji zbytostnit, a dnes už vidíte Pannu Marii,“ řekl Kašpar. Představení nejstarší dřevěné české plastiky doplní v létě několik přednášek a debat a na podzim odborná konference.

Doplněno Stavbaweb:

Tvář
příběh ztracení a touha znovunalézání

Madona z Osíka jako prvořadá umělecká památka,
starobylý kultovní předmět a svědek současnosti
Litomyšl, kostel Nalezení sv. Kříže
9. června – 31. prosince 2016
vernisáž: 9. června 2016 v 17:00 hodin

červen – září otevřeno denně 14 – 18 hodin
říjen – prosinec otevřeno o víkendech a státních svátcích 14 – 18 hodin

Výstavu bude doprovázet pestrý program přednášek, debat a dalších událostí.
www.tvarlitomysl.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*