Veřejný olympijský park v Mnichově je příkladnou ukázkou, že po olympijských hrách nemusí zůstat prázdné budovy a nevyužité stadiony. Bavorský Olympia Park je dodnes domovem sportovišť, cyklostezek, koncertních míst, restaurací a fotbalového stadionu s nápadnou střechou pavilonu. Přes ulici se tyčí slavný čtyřválec BMW od Karla Schwanzera a celé krajině sebevědomě vévodí sice jednoduchá, ale svou velikostí i provedením zcela se vymykající stavba kampusu TUM se střechou v podobě monumentálního dřevěného baldachýnu. Na projektu celého komplexu spolupracovala dvě architektonická studia: Dietrich “ Untertrifaller Arkitekten a Balliana Schubert Landscape Architects.
V kampusu, jehož dnešní podoba se začala stavět v roce 2017 a poslední úpravy by měly být dokončeny v roce 2024, dnes sídlí Katedra sportu a tělovýchovy TUM. Architekti přitom navázali na původní olympijský účel a inspirovali se sloganem tehdejší olympiády, který zní: „Světlo, svěžest a štědrost.“
Vznikla proto vzdušná prostorná budova ze dřeva a skla připomínající spíše obří pavilon, který poskytuje přehledné a komfortní uspořádání pro různé výzkumné, školicí i sportovní účely. Její dlouhá a štíhlá silueta – 180 metrů na délku a 150 metrů na šířku – citlivě zapadá do původního projektu olympijského parku studia Behnisch & Partner. Impozantní devatenáctimetrová samonosná střešní konstrukce částečně zastřešuje venkovní sportoviště. Díky své unikátní modulární dřevěné konstrukci z dutých nosníků (s velmi vysokou tuhostí a minimální hmotností) ji bylo možné realizovat za rozumnou cenu.
Rozlehlý kampus je domovem 14 tělocvičen, 12 poslucháren, 15 diagnostických pracovišť, 5 dílen, 300 kanceláří, nechybí tu ani univerzitní knihovna nebo jídelna. „Bylo pro nás velmi důležité co nejlépe vyhovět různým potřebám budoucích uživatelů, Technické univerzitě v Mnichově a Central University Sports. Světlá a lehká konstrukce s maximálním rozpětím 30 metrů pod jednou střechou ukrývá všechny důležité funkce, jako jsou sportovní haly, přednáškové sály, kanceláře a diagnostická pracoviště, knihovna a jídelna,“ popisuje jeden z autorů návrhu Helmut Dietrich, který spolu se spoluautory ze studia Balliana Schubert dorazí do Prahy, aby tu pohovořili nejen o tomto projektu, ale o dřevostavbách obecně. Jejich přednáška bude součástí letošního ročníku Salonu dřevostaveb, který startuje 19. dubna.
Součástí dřevostavby v kampusu TUM je i velkorysé prosklení, které umožňuje studentům být neustále v kontaktu, což bylo v návrhu rovněž důležité. Atria zasahující hluboko do středu budovy přinášejí přirozené světlo a ozvláštňují chodby. Zároveň nabízejí místo setkávání i perfektní hlediště, odkud je možné sledovat sportovní utkání či tréninky. V kampusu samozřejmě nechybí ani venkovní plochy s různými sportovišti, které však slouží a na pohled i připomínají klasický park. Centrální přístupová osa, ztužující schodišťová jádra, přednáškový sál a lezecký sál i suterén jsou navrženy z železobetonové konstrukce.
Sportovní haly, prostory instituce a kompletní střešní konstrukce jsou nicméně postaveny ze dřeva. „Volba tohoto materiálu umožnila vysoký stupeň prefabrikace, což zkrátilo čas potřebný k montáži, a dodalo také větší přesnost a vysokou účinnost. S vhodnou logistikou pro plánování, výrobu, dodávku a montáž byly halové části v provozu za pouhé dva měsíce,“ říká Dietrich. V Praze bude mluvit o dalších výhodách využití dřeva v architektuře.
Vše o moderních dřevostavbách a udržitelné architektuře ze dřeva se zájemci dozví během akce Den dřevěné architektury, který proběhne 20. 4. od 13:00 do 20:00 na Nové scéně Národního divadla. Vstupné je zdarma. Na programu je Mozaika architektů, tedy prezentace s projekcí vybraných realizací českých a slovenských ateliérů, přehlídka klíčových produktů a nových technologií, setkání se zástupci oboru a také slavnostní zahájení venkovní výstavy Salonu dřevostaveb´23 a křest Ročenky dřevěné architektury ´23.
Tisková zpráva
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!