15. – 30.9.2010
Druhý ročník mezinárodní odborné konference.
Původně jednodenní mezinárodní konferenci obohatí architektonický pětidenní studentský workshop pod vedením mexického architekta Michela Rojkinda. Ten zde také představí vlastní tvorbu a to jak formou přednášky, tak výstavou v budově Národní technické budovy v prostorách Café Technika. Tématem workshopu je dostavba Staroměstské radnice…
Je Praha srdcem Evropy, které je architektonicky zakonzervované nebo pulsující? Jakou cestou se ubírat, pakliže chceme z historických měst vytvořit prostředí aktuálního života a současného umění? A jak u toho nenarušit historické dědictví pod dohledem UNESCO? A má být centrum Prahy nedotknutelné, a nebo je třeba na něj poslat mexický temperament předního architekta-vizionáře Michela Rojkinda spolu s Česko-Slovenskými studenty? A co na to modulární architektura? Nejen tyto otázky položí druhý ročník Křižovatek architektury.
Organizátoři si dali za cíl otevřít téma již mnohokrát diskutované, ale nikdy nedořešené. Při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH do Prahy přiletí mexický architekt, vizionář a urbanista, který zde se svými kolegy z České a Slovenské republiky povede workshop, jehož se zúčastní přes 40 studentů a mladých architektů. Tématem workshopu je dostavba Staroměstské radnice.
„Spojení českých a slovenských mladých architektů s Michelem Rojkindem nám přijde jako velmi zajímavé, jelikož Michel je poměrně mladý architekt známý jako úspěšný architektonický a urbanistický vizionář. Samotného Michela Rojkinda téma dostavby Staroměstské radnice zajímá a proto nám spojení s ním přišlo výborné. Propojení mexického architekta s mladými architekty, kteří problematiku daného místa zažívají úplně jinak než cizinci, skýtá více než zajímavou konfrontaci názorů.“ vysvětluje volbu tématu i lektora jeden z organizátorů architekt Petr Vaněk.
Workshop, který hostí Katedra architektury FSv. ČVUT, doplní 16.září mezinárodní konference s tématy, které by měly problematiku dostavby Staroměstského náměstí doplnit a rozšířit. V prvním bloku konference budou odborníci diskutovat o využitelnosti modulární architektury ve městě. Hlavní hvězdou tohoto bloku bude bezpochyby inspirativní „kontejnerový“ belgický architekt Luc Deleu, jehož doplní například sociolog Jiří Ryba, nebo organizátor úspěšného festivalu streetového umění „Street for Art“ Jiří Sulženko. Druhý blok pak bude odpovídat na otázky typu: „Jak se vypořádat s problematikou historických center měst s podtitulem Praha architektonicky zakonzervovaná nebo pulsující?“. Tohoto druhého bloku se zúčastní nejen staromilci zastoupeni zejména předsedkyní Klubu za starou Prahu Kateřinou Bečkovou, či prezidentem českého národního komitétu ICOMOS Josefem Štulcem, ale také architekt Jakub Cigler, který se ve své praxi s problematikou úzce setkává. Zajímavý bude jistě také pohled Jiřího Davida, umělce, který mnohokrát rozpoutal svými instalacemi „Srdce na Hradě“ či „Září nad Rudolfinem“ celospolečenskou diskuzi. K tomu, jestli Magistrát hl. města Prahy myslí vážně vypsání nové soutěže na dostavbu Staroměstské radnice, se vyjádří radní pro kulturu Ondřej Pecha.
Den plný otázek a odpovědí zakončí přednáška lektora workshopu Michela Rojkinda. Tento charismatický architekt může oslovit svou tvorbou nejen architektonickou obec, ale jeho projekty a realizace jsou natolik působivé, že mají co říci také široké veřejnosti.
„Stal jsem se architektem, abych porozuměl problémům celého světa a byl schopen na ně reagovat tím nejlepším způsobem. Baví mě o sobě přemýšlet jako o průzkumníkovi celé planety, který shromažďuje informace tam, kde se to nejmíň čeká, aby je pak v pravý okamžik vrátil do hry a tím vytvořil nejlepší architekturu.“ takto vysvětlil svůj pohled na poslaní architekta Michel Rojkind. O jeho slovech se pak můžete přesvědčit na vlastní oči nejen na jeho přednášce, ale také na jeho výstavě, která bude otevřena slavností vernisáží 16.9. v oceňované budově Národní technické knihovny v Café Technika.
Večerní přednáška a výstava Michela Rojkinda (Rojkind Arquitectos) – Křižovatky architektury 2010
Architektura jako nekonečně invenční hra tvarů, která ovšem nezapomíná respektovat kontext svého prostředí a podmínky zadaní… Takové je ve zkratce úsilí jednoho z nejprogresivnějších architektů, urbanistů této planety. Po velkém úspěchu během své poslední návštěvy Michel Rojkind znovu zavítá do Prahy. Těšit se můžete nejen na večerní přednášku, kterou mexický architekt završí celodenní konferenci Křižovatky architektury 2010, ale také na výstavu prací jeho studia v Café Technika v budově NTK. Přednáška i zahájení výstavy proběhnou večer na závěr konference pořádané ve čtvrtek 16. 9. 2010.
Dne 16. 9. od 19.00 hod v přednáškovém sále FSv ČVUT zasednou sympatizanti neotřelé architektury Michela Rojkinda, aby si vyslechli inspirativní myšlenky a seznámili se s nejnovější tvorbou mexického mága. Poslední pražská přednáška (před 4 roky) tohoto architekta posluchače doslova ohromila. Od poslední návštěvy si nadto Michel Rojkind připsal na své konto pozoruhodné realizace a řadu originálních projektů, a proto určitě stojí za to navštívit jeho přednášku i tentokrát.
Současně s večerní přednáškou Vás zveme na výstavu studia Rojkind Arquitectos. Zahájení proběhne v návaznosti na přednášku za přímé účasti Michela Rojkinda v nedaleké a oceňované budově Národní technické knihovny v Café Technika v Praze v Dejvicích. Expozice v netypickém výstavním prostoru zaujme svým nápaditým řešením, na němž se podílí sám Rojkindův tým. Záměrem této výstavní koncepce je vtisknout celému prostoru duši tvorby architektonického studia. Přijďte si sednout, napít se výborné kávy a nechat se okouzlit nevšedním prostředím, které Vás přenese na domovskou půdu ateliéru Rojkind Arquitectos! Té možnosti můžete využít od 17. do 30. září.
Kdo je Michel Rojkind?
Michel Rojkind se narodil v roce 1969 v Mexico City, kde na Iberoamerické univerzitě dokončil roku 1994 studia architektury. Během dospívání hrál mimojiné dvanáct let jako bubeník v kapele La Gente Normal (Normální lidé). Po několika letech individuální tvorby založil v roce 1998 společně s Isaacem Broidem a Miquelem Adriou ateliér Adria+Broid+Rojkind Arquitectos. Vytvořili společně celkem pětadvacet projektů, dva z nich byly dokonce vybrány do velkého Phaidon Atlasu – F2 House a Videoteca Nazionale Educativa. V roce 2002 Michel Rojkind založil architektonické studio Rojkind Arquitectos s.c., které prestižní časopis Architectural Record v roce 2005 zařadil mezi deset nejlepších avantgardistů „Design Vanguard“. Dnes pro něj pracuje podle potřeby až 10 zaměstnanců. Spolu s Arturem Ortizem, Derekem Dellekampem a Tatianou Bilbao založil roku 2004 neziskovou společnost MXDF, výzkumné centrum urbanistického prostoru. Tato společnost se soustředí na sociální, politické, ekologické a kulturní výzkumné projekty a spolupracuje s místními i zahraničními univerzitami.
Michel Rojkind je na svůj relativně nízký věk známý a oceňovaný. Kromě práce architekta se hojně věnuje přednáškové a pedagogické činnosti, je častým porotcem prestižních soutěží. Mezi jeho nejzdařilejší realizace se řadí rodinný dům Casa pR34, inspirovaný choreografií baletu, věžák s prohýbající se fasádou Earth-Mark Tower v Torontu, geometricky kypré Muzem čokolády (Mexico City) a laboratoře s netypickou přízemní arkádou firmy Nestlé (Querétaro).
Vstupné na přednášku – 130,- / student – 70,- vč. DPH
Křižovatky architektury jsou organizovány pod patronací jeho excelence J. E. José Luis Bernal, velvyslance Spojených států mexických v ČR. Akce by nemohla vzniknout bez finanční podpory hlavního organizátora akce firmy ABF a.s. , generálního partnera Cemex, hlavních partnerů Koma modular a Centrum pro podporu počítačové grafiky v ČR a partnerů akce: HP, Holcim awards, Fermacell, Knauf Insulation, FOR ARCH a Tondach.
Workshop: „Gočár se dívá, Rojkind tě povede!“
Josef Gočár! Září 2010! Dostavba Staroměstské radnice?! Ateliér D! Michel Rojkind! Křižovatky architektury! UNESCO?! Dostavba Staroměstské radnice! Klub za starou Prahu?! Mladí architekti! Nový názor! Nový pohled! Praha architektonicky zakonzervovaná nebo pulsující?! Mexický architekt Michel Rojkind přijede do Prahy dostavit Staroměstskou radnici?! Bratislava! Brno! Praha! Workshop: „Gočár se dívá, Rojkind tě povede!“
V září ve dnech 15.-18. proběhne v Praze workshop pod vedením špičkového mexického architekta Michela Rojkinda na téma dostavba Staroměstské radnice. Workshop se uskuteční v rámci rozsáhlejší akce s názvem „Křižovatky architektury“, která startuje 15. září happeningem k tématu a pokračuje mezinárodní architektonickou konferencí, přednáškou Michela Rojkinda, výstavou jeho tvorby a další výstavou Křižovatky architektury na FOR ARCHu 2010.
Organizátoři chtějí rozpoutat diskuzi k tématu dostavby staroměstské radnice, jakožto otázku, která byla již tolikrát položena, ale nikdy zodpovězena.
„Různé generace architektů se k tématu dostavby Staroměstské radnice vyjadřovaly celé minulé století. Poslední významnou vypsanou soutěží na dostavbu Staroměstské radnice byla ta v roce 1987. Zúčastnilo se jí na dvě stovky architektů a výsledky byly zveřejněny v roce 1988. Návrhy vyvolaly neobyčejně bouřlivou veřejnou diskusi o radnici i architektuře vůbec, kterou ukončila až revoluce“, popisuje historii soutěží řešících Staroměstskou radnici organizátor workshopu architekt Petr Vaněk. „Chtěli jsme, aby se k tomuto tématu vyjádřila i současná generace architektů, proto je workshop pro studenty architektury a mladé architekty. Spojení s Michelem Rojkindem nám přijde jako velmi zajímavé, jelikož Michel je poměrně mladý architekt známý jako úspěšný architektonický vizionář. Samotného Michela Rojkinda toto téma zaujalo a proto nám spojení s ním přišlo výborné. Chceme, aby se k lokálním problémům vyjadřovali i špičkoví architekti ze zahraničí, chceme architekturu v Čechách otevřít, chceme aby Praha nebyla jen destinací zakonzervované architektury, ale aby otevřela prostor i pro architekturu současnou.“ vysvětluje volbu tématu i lektora Petr Vaněk.
Téma workshopu podpoří i architektonická konference, která proběhne 16.září a přednáška Michela Rojkinda. Na přednášku plynule naváže vernisáž a výstava tvorby Michela Rojkind.
Součástí konference je také téma „Praha architektonicky pulsující či zakonzervovaná?“. „Konferencí chceme téma workshopu doplnit a rozšířit. Obě akce by se měly vzájemně obohatit. Nechceme být nositeli myšlenky, že Staroměstská radnice potřebuje dostavbu. Chceme ale rozpoutat diskuzi, jak otevřít centrum Prahy i jiným lidem než těm, kteří chtějí vidět Prahu pouze jako historickou destinaci. Proto se v konferenci objeví téma jak kontejnerové architektury, tak téma využitelnosti historického centra Prahy. Chceme klást otázky typu: Jak se společnost má vypořádat s vnitřním prostorem historického centra? Jak toto centrum rozhýbat? A je to vůbec nutné? Můžeme mít svojí novodobou kontroverzní architektonickou dominantu jako byla svého času Eiffelovka v Paříži? Nebo nesmí být samotné centrum Prahy dotčeno? Proto chceme věnovat na konferenci prostor jak zástupcům staromilců, tak architektům, kteří se věnují rekonstrukcím a dostavbám historických center, tak i mladým lidem vnímající veřejný prostor trochu jinak. Jistě pak bude velmi zajímavé jejich názory konfrontovat s výsledky tvorby mladých architektů pod vedením Michela Rojkinda“. Doplňuje Petra Vaňka manažer Křižovatek architektury Jiří Kout.
Přihlásit se do unikátního workshopu, za kterým organizačně stojí ABF a.s. jako hlavní organizátor, EARCH.CZ a katedra architektury Fakulty stavební ČVUT jako spoluorganizátoři, můžete zde. Nyní zbývá jen otázka: Dostaví v Praze Michel Rojkind s mladými studenty z Čech a ze Slovenska Staroměstskou radnici? To se dozvíme v září!
Jste srdečně zváni.
www.krizovatkyarchitektury.cz
Pořadatelé: ABF, a. s., e-Architekt
Spolupořadatel: FSt ČVUT
Odborná záštita: ČKA
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…