Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě Máje

(ČTK) – Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě, který je kulturní památkou. Přestavbu kritizuje v otevřeném dopise (připojen pod článkem – doplněno Stabaweb), který zaslal ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) a pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti). Podle klubu navrhované úpravy stavby ze 70. let zásadně změní tvar budovy a památku nepřípustně deformují. Vyjádření Prahy a ministerstva kultury ČTK zjišťuje.

V dopise, který ČTK poskytl historik architektury a člen klubu Rostislav Švácha, se jeho autoři odvolávají na rozhodnutí magistrátního odboru památkové péče z 6. dubna povolit přestavbu Máje. Klub žádá ministerstvo, aby rozhodnutí magistrátního památkového odboru zrušilo. Radu hlavního města Prahy vyzývá, aby ředitel tohoto odboru památkové péče byl za toto rozhodnutí „odvolán ze své funkce a nahrazen kompetentnějším odborníkem“.

„Tento obchodní dům, dílo proslulého libereckého ateliéru Sial z let 1972 až 1975, prohlásilo ministerstvo kultury v říjnu roku 2006 za kulturní památku. Projekt přestavby, schválený magistrátním odborem, zásadně mění tvar této budovy směrem do Spálené ulice, a tak tuto památku nepřípustně deformuje,“ uvádí Klub Za starou Prahu.

Výška stavby má být na straně do Spálené ulice zarovnána do jedné úrovně se sousedním obchodním centrem Quadrio, budova tak bude připravena o svou jedinečnou kaskádovitou siluetu, míní klub a pokládá takovou změnu památkově chráněné stavby za naprosto nepřijatelnou. Navýšením fasády domu Máj na úroveň výšky centra Quadrio vznikne podle klubu na této straně Spálené ulice uliční fronta monstrózních rozměrů, jaká nemá v historickém jádru Prahy žádnou obdobu a na území pražské památkové rezervace v žádném případě nepatří.

Majitelem obchodního domu se loni stala developerská firma Amádeus Real. Máj podle vlastníka nutně potřebuje hlavně výměnu zastaralých technologií. Společnost Máj Národní, která patří do skupiny Amádeus Real a projekt obchodního domu má na starosti, dnes ČTK sdělila, že s názorem klubu nesouhlasí.

„Celý proces rekonstrukce a dostavby obchodního domu Máj je veden týmem původních autorů návrhu stavby – Martinem Rajnišem a Johnny Eislerem. Žijící autoři stavby mají možnost naplnit své autorské vize bez kompromisů, které byli nuceni učinit v podmínkách minulého režimu,“
uvedl Karel Samec, mediální zástupce Amádeus Real.

Uvedl, že jednotlivé varianty a dílčí řešení rekonstrukce a dostavby byly opakovaně konzultovány na odboru památkové péče, s řadou odborníků na oblast památkové péče a urbanismu, věc posuzoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. „Jednotlivé podněty byly v přípravě studie zohledněny,“ doplnil. Závazné stanovisko Odboru památkové péče podle něj velmi precizně vymezuje, co je předmětem památkové ochrany budovy obchodního domu Máj, a rovněž stanoví řadu podmínek, které musí být při připravované rekonstrukci a dostavbě naplněny.

Ředitel pražského pracoviště Národního památkového úřadu (NPÚ) Ondřej Šefců před časem ČTK řekl, že pokud chce majitel obchodního domu Máj úspěšně projednat projekt rekonstrukce, je zcela nezbytné, aby návrh respektoval památkové hodnoty, díky nimž byl tento objekt prohlášen za památku. Podstatnou součástí těchto hodnot jsou atypická průčelí, zejména severní fasáda do Národní třídy.

Doplněno:
Ministerstvo prověří rozhodnutí památkářů o přestavbě Máje
(ČTK) – Ministerstvo kultury si vyžádá rozhodnutí magistrátních památkářů o přestavbě památkově chráněného obchodního domu Máj v Praze. Po jeho vyhodnocení rozhodne o dalším postupu v této věci. Na dotaz ČTK to dne 30. dubna 2020 sdělila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Proti tomu, jak by měla stavba po rekonstrukci vypadat, protestuje Klub Za starou Prahu. Majitel domu uvádí, že postupuje v souladu s památkáři i autory Máje, kterým na rozdíl od doby vzniku domu v 70. let dnes umožní plnou realizaci jejich vizí.

Podle klubu navrhované úpravy stavby zásadně změní tvar budovy a památku nepřípustně deformují. Klub žádá ministerstvo, aby rozhodnutí magistrátního památkového odboru zrušilo.

Ministerstvo kultury je odvolacím orgánem státní památkové péče. Může případně stanovisko magistrátních památkářů zrušit, nebo ho potvrdit. „Budou muset být vyhodnoceny nejenom věcné aspekty této záležitosti, ale také formálně právní skutečnosti, které nám zatím nejsou známy a pro další postup jsou klíčové,“ vysvětlila dnes mluvčí ministerstva. Připomněla, že stavba měla velký mezinárodní ohlas a je nezbytné uchovat ji v autentickém stavu, „kdy přidání hmoty, nástavby či přístavby mohou mít na její charakter fatální dopad“.

Související články:
Pražský Máj byl před 45 lety nezvyklým úkazem českého obchodu 21.4.2020
Vlastník Máje musí zachovat fasádu do Národní, říká památkář  12.4.2019
Obchodní dům Máj  2.3.2018
Ministerstvo posuzuje, zda se Kotva stane památkou jako Máj  11.11.2016

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Ministerstvo prověří rozhodnutí památkářů o přestavbě Máje
  (doplněno v článku)

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  magistrátní odbor… to je jak za Béma… zavání to korupcí a diletantismem, nic nového, stačí se podívat na Květinový dům na Václaváku, Darex, Florentinum, palác Myslbek aj skvosty posvěcené magistrátem…

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  opět Amadeus Real?! ten škodil už v Plzni ne?

 4. Čtenář Stavbawebu says:

  Dříve proti deformaci uznaného /a kvalitního / díla bojovali aspoň autoři.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*