Plzeň obnovila památkově chráněnou náves ve čtvrti Koterov
(ČTK) – Nový vzhled a také inženýrské sítě dostala památkově chráněná náves v Koterově v plzeňském městském obvodu Slovany. Obnova návsi, která patří díky souboru lidové architektury k nejlépe dochovaným celkům v regionu, stála přes 37 milionů korun, trvala rok a přispěla na ni EU, řekl dnes při slavnostním otevření starosta obvodu Lumír Aschenbrenner (ODS).
Obnovu návsi, které dominují staré statky s vysokými vjezdovými branami, připravovala slovanská radnice několik let. Rekonstrukce ale nemohla začít bez vybudování kanalizace, a na tu nebyly peníze. Dotaci se povedlo získat až loni, kdy obnova návsi uspěla jako náhradní projekt v Regionálním operačním programu Jihozápad.
Obnova zahrnovala výstavbu nové dešťové i splaškové kanalizace a rekonstrukci vodovodů, zároveň se schovalo pod povrch elektrické vedení. Součástí projektu byly nové povrchy silnic, parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům a chodníky. Náves doplnily lavičky, pítko, informační cedule a rozcestníky.
Obvod se nyní víc zaměří na propagaci a posílení turistického ruchu v Koterově. Obvodní radnice už přijala člověka, který bude spolupracovat s místními sdruženími a spolky a koordinovat aktivity, které by mohly návštěvnost obce s více než 600 obyvateli zvýšit. Chystají se jarmarky, malé farmářské či řemeslnické trhy, dny medu a medoviny a podobně, řekl starosta.
Z celkových nákladů 37,6 milionu korun byl příspěvek EU 27,6 milionu, Plzeň přidala 7,5 milionu a obvod doplatil 2,5 milionu korun.
Podle Jiřího Korandy z odboru památkové péče magistrátu je Plzeň v zemi unikátní v tom, že ji obklopuje prstenec původních obcí přičleněných postupně k městu s dochovanou cennou původní vesnickou architekturou. Koterovská náves patří k nekrásnějším z nich, je památkovou rezervací, kulturními památkami je i většina statků. Kromě Koterova jsou v okrajových částech Plzně památkové rezervace ještě v Božkově a Černicích, památkové zóny mají Radčice, Křimice, Červený Hrádek, Újezd, Bukovec a náves v Plzni – Bolevci.
Dnešní podoba koterovské návsi je z doby klasicistní výstavby z 19. století, neboť kvůli častým požárům se starší objekty nedochovaly. Město po dohodě s majiteli domů přispívá na jejich opravy do původní podoby. "U jedné usedlosti se právě opravuje uliční průčelí a na příští rok jsou předjednané práce na dvou dalších usedlostech," dodal Koranda.
Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace o obnove Koterovské návsi naleznete ZDE.
Zdroj foto: www.koterovskanaves.plzen.eu
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.