Území budoucí čtvrti se nachází severovýchodně od centra Českého Krumlova mezi sídlišti Za Nádražím a Mír. Dříve zde působila továrna na výrobu nábytku Jitona, později se místo stalo opuštěným brownfieldem. Projekt centrálního bydlení v Českém Krumlově zahrnuje 193 apartmánů a bytů v dispozicích od 1+kk až po 5+kk, plnohodnotné garáže a kryté i venkovní parkovací stání.
„Naší inspirací byla krumlovská malebnost až pitoresknost. Podobnou krajinu najdete třeba na obrazech Českého Krumlova od Egona Schieleho. Usilujeme o rozbití velké hmoty na menší, uskočené a materiálově různorodé celky. Výsledkem by měla být nová městská čtvrť s příjemným měřítkem, kvalitním veřejným prostorem a živým parterem,“ říká architekt Martin Krupauer ze studia A8000.
Nejvýraznějším objektem při vjezdu do areálu je apartmánový dům se šesti nadzemními podlažími a dvěma podzemními podlažími pro parkování, který hlukově odcloní zbývající menší domy. Objekt ozvláštňují visuté boxy v horních podlažích s šikmou spodní částí. Jednotlivé apartmány disponují výhledem na město i zámek. Už nyní je hotová jeho hrubá stavba, dokončen by měl být na přelomu letošního a příštího roku.
Liniové domy disponují plochou střechou i střešní krajinou. Zejména západní fasády domů nad potokem jsou protkány ustupujícími lodžiemi v nižších a terasami v horních podlažích. Objekty jsou díky tomu na první pohled živé a jasně čitelné, ačkoliv si drží základní jednoduchou geometrickou pravidelnost a řád. Při západním okraji údolí jsou situovány terasové domy, které vyrůstají do svahu a mají společné parkovací podlaží se zelenou střechou.
Nedílnou součástí projektu je revitalizace veřejných prostor, včetně navrácení přírodního koryta Nového potoka, který byl dlouhou dobu zatrubněný. Nová čtvrť leží v bezprostřední blízkosti rozsáhlého zeleného svahu se vzrostlými stromy. Zde by mohl vzniknout relaxační prostor pro budoucí obyvatele lokality i sousedních sídlišť. Sadové úpravy navazují na architektonické řešení území. Jedná se zejména o jednostrannou alej, která doprovází hlavní příjezdovou cestu do areálu, a okolí potoka. Střechy slouží ve velké míře k založení vegetačních ploch jak extenzivního, tak intenzivního charakteru.
Druhá etapa projektu vyžaduje změnu územního plánu. Ta se v současné době projednává a její schválení se očekává v první polovině roku 2024.
Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: Ondřej Bouška
Ateliér: A8000
Autorský tým: Martin Krupauer, Petr Hornát, Pavel Kvintus
Hlavní architekt projektu: Andrej Kacera
Hlavní inženýr projektu: Miroslav Veselý
Spolupráce: Daniela Týfová, Marie Nunvářová, Ondřej Ženožička, Tereza Janotková
Ateliér: A8000
Autorský tým: Martin Krupauer, Petr Hornát, Pavel Kvintus
Hlavní architekt projektu: Andrej Kacera
Hlavní inženýr projektu: Miroslav Veselý
Spolupráce: Daniela Týfová, Marie Nunvářová, Ondřej Ženožička, Tereza Janotková
Fáze projektu: Ve výstavbě
Projekt pana Vostrackého sleduju už delší dobu, má opravdu cit pro funkční a zároveň estetické stavby. Tahle není výjimkou.
Takhle má vypadat spolupráce mezi architektem a investorem. Je fajn vidět, že to může fungovat i bez zbytečných komplikací.
Zkušenosti s HELUZ zdivem máme taky pozitivní. Oceňuju, že není potřeba další zateplení. Jednoduchost a efektivita v jednom.
Kdo ma na starost stavební dozor na stavbě sv.Barbora v Peci pod Sněžkou
Taková onyxová stěna, to by bylo něco. Podsvícená, jako by byla průsvitná ...