Kunsthalle Praha se otevře za dva roky

(ČTK) – Nově vznikající galerie Kunsthalle Praha, která plánuje své otevření na rok 2021 v objektu bývalé Zengerovy transformační stanice na Klárově, připravuje zatím program do jiných prostor. Na Nové scéně Národního divadla uvede 16. června sérii performancí s názvem Living Kunsthalle, během níž šestice umělců různých národností promění na jeden večer Novou scénu v uměleckou laboratoř. ČTK o tom za pořadatele informovala Helena Novotná.

Prostřednictvím projektu Living Kunsthalle chce Kunsthalle Praha naznačit charakter své budoucí výstavní činnosti, vycházející z živého setkávání se současným uměním. Hosté Living Kunsthalle budou moci celý večer sledovat a prožívat umělecké performance, zvukové sochy, projekce a další experimentální díla. Všechna díla spojuje jedno nosné téma, kterým je zvuk a jeho vizuální ztvárnění.

„Pozvaní umělci zkoumají vedle performance také další umělecké formy a média, sahající od sochy k videu, od instalace ke kresbě, od hudby k vědě. Living Kunsthalle je dočasný formát, který předjímá zaměření Kunsthalle Praha jako místa propojujícího různé disciplíny a poskytujícího prostor pro přemyšlení, sdílení a objevování,“
uvedla kurátorka Kunsthalle Praha Christelle Havranek.

Francouzský umělec marockého původu Hicham Berrada představí v Praze dílo s názvem Présage, umělecko-vědecký experiment postavený na reakcích chemických sloučenin promítaných na obří plátno a evokujících surreálný podmořský svět. Lina Lapelyteová, litevská umělkyně působící ve Vilniusu a v Londýně, uvede v rámci Living Kunsthalle performance s názvem Candy Shop – the Circus, v níž tematizuje genderové stereotypy a mocenské hry ukryté v popkultuře, říká kurátorka. Jedná se o hudební performance pro sedm ženských hlasů, akustické i elektronické nástroje, mužský sbor, sólovou bubenici a pochodovou kapelu, které doprovází velkoformátová videoprojekce.

Českou výtvarnou scénu reprezentují Adéla Součková a Roman Štětina, kteří oba vytvořili nová díla přímo pro tuto příležitost.

Rekonstrukce bývalé Zengerovy trafostanice na Klárově vyvolala před pár měsíců kritiku některých zastánců industriální architektury. Vlastník některé části památkově chráněné budovy odstranil a nahrazuje je novými. Ministerstvo kultury i Národní památkový ústav na dotaz ČTK tehdy sdělily, že výraznější zásahy si vynutil na stavbě použitý méně kvalitní cement a kontaminace stavby nebezpečnými látkami. Prvky, které byly odstraněny z fasády, se na ni po přestavbě vrátí. V domě plánuje Nadace The Pudil Family vystavovat hlavně svoji sbírku umění 20. a 21. století.

Doplněno Stavbaweb:
investor: Property Klárov a.s..
hlavní architekt: Jan Schindler, Ludvík Seko
architekt: Zuzana Drahotová
spolupráce: Martina Bílková

Nová Kunsthalle Praha by se měla otevřít v květnu 2021. Multifunkční objekt nabídne na ploše 5700 metrů čtverečních výstavní sály, různé kulturní akce i vzdělávací programy. Na střeše objektu bude kavárna s vyhlídkou. V objektu jsou plánovány restaurace a obchod. Suterén budovy bude využit pro depozitář.
Autorem projektu je studio Schindler Seko. Architekti Jan Schindler a Zuzana Drahotová odpověděli na aktuální otázky týkající se rekonstrukce a aktuální stavby. Rozhovor najdete ZDE.
Projekt najdete na stránkách autorů ZDE.

Související články:
Kunsthalle Praha  24.1.2019
Z historické tramvajové měnírny na Malé Straně má být hotel 25.5.2015

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*