(ČTK) – Postavit si konopný, hliněný nebo slaměný dům se mohou zájemci naučit ve víkendových kurzech, které bude v létě pořádat Škola dovedností a řemesel Takuara. Cílem školy je pomoci naučit se základním postupům různých řemesel a umožnit tak lidem žít soběstačněji, nezávisleji a s pocitem, že je mnoho věcí, které dokážou vytvořit, říká za pořadatele kurzů Jan Tilinger.
Připomíná, že v současné době si většina lidí neumí opravit ani vyrobit věci, které běžně používá. Mnoho postupů je natolik složitých, že to ani není možné. Často jsou ale postupy úplně jednoduché, a přesto zůstávají většině laiků neznámé.
Kromě kurzů, kde se zájemci seznámí se stavbami z nepálené hlíny a konopnými stavbami, se v červenci uskuteční kovářský kurz, v srpnu pak také kamenický kurz, kurz práce s bambusem a úvod do permakultury, tedy netradičního pohledu na úpravu zahrad. Kurzy se konají ve Smilovicích na Rakovnicku v objektu starého mlýna, kde vznikla cihelna a vyrábějí se nepálené cihly.
Informace o kurzech přírodního stavitelství jsou na adrese www.takuara.cz. Na podzim plánují pořadatelé spustit další kurzy v Praze, například kurz elektrovoltaiky nebo šití bot, v budoucnu pak například kurzy zaměřené na výrobu sýrů, bylinkářství, vaření, šití nebo pletení.
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.