Bezvýkopovou technologii berstlining zvolil investor projektu, Vodovody a kanalizace Kroměříž, z důvodu zachování stejné trasy a stejného profilu potrubí pitné vody a kvůli zajištění její bezpečnosti a kvality. Výrazným argumentem pro tuto volbu pak byl i ekologický aspekt. Tato moderní technologie se užívá k sanaci inženýrských sítí tam, kde není možné realizovat projekt otevřeným výkopem, ať už z důvodu ochrany krajiny či silné zastavěnosti dotčené oblasti. Její výhodou je to, že umožňuje uložení nového potrubí ve stejné trase, jako bylo potrubí původní. To se nejdříve rozdrtí a roztlačí, čímž se připraví prostor pro potrubí nové, které může mít i větší průměr. Velkou předností této metody je pak i to, že při ní nevzniká žádný nežádoucí odpad.
Aby během projektu nebylo přerušeno zásobování více než 12 tisíc obyvatel Bystřicka pitnou vodou, bylo v první fázi nutné položit 5,5 km náhradního potrubí. Následně bylo možné zahájit sanaci celého vodovodního přivaděče o délce 9 km. Pro 5,5 km trasy z vodojemu Žopy do Hlinska pod Hostýnem bylo využito polyetylenové potrubí Wavin TS d355x32,2, pro zbylý úsek z Hlinska do vodojemu Bystřice pod Hostýnem pak potrubí litinové. „Použití třívrstvého potrubí Wavin TS je vhodné i do extrémních podmínek, jako je například skalnaté a kamenité podloží, které se na Bystřicku nachází. Toto potrubí doporučujeme i v případě sanace potrubí bezvýkopovou technologii berstlining, která patří k těm nejrizikovějším,” komentuje Radim Modlitba, produktový manažer společnosti Wavin.
„Zkapacitnění přivaděče umožní připojení také nových obcí Chomýž, Brusné a Rusava,” říká ředitel Vodovodů a kanalizací Kroměříž Ing. Petr Vedra a dodává: „Starý přivaděč už dožil, byl seskládán z několika dnes už nevhodných materiálů, jako je azbestocement či PVC. Nový přivaděč tak přináší výhody nejen kapacitní, ale i ekologické a zdravotní.“ Díky použití potrubí z moderních materiálů, tedy polyetylenu a litiny, dochází totiž mimo jiné ke zvýšení kvality vody. Kromě toho, že se v potrubí z těchto materiálů neusazují žádné nečistoty, bylo také možné snížit dávky chloru pro hygienické zabezpečení vody v přivaděči, což má jednoznačně pozitivní vliv.
Jak probíhá sanace inženýrských sítí touto moderní metodou si můžete prohlédnout zde:
Tisková zpráva
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…