Přihlášky do soutěže je možné podat do 2. června.
Liberecký kraj hledá už počtvrté nejlepší stavbu roku. Od minulých ročníků se ale ten letošní výrazně liší - poprvé nebude zaměřen jen na stavby nové. Samostatnou kategorii tvoří historické stavby a také takzvané brownfields, což jsou většinou nevyužívané průmyslové či zemědělské objekty, jichž je v kraji na 360. Poprvé se do hlasování zapojí také široká veřejnost, která rozhodne o Ceně sympatie, řekl dnes ČTK předseda poroty a krajský radní pro rozvoj Vít Příkaský.
Přihlášky do soutěže je možné podat do 2. června. Celkem se letos bude soutěžit ve čtyřech kategoriích. V první budou hodnoceny stavby pozemního stavitelství, ve druhé se představí stavby inženýrské, třetí kategorií jsou již zmíněné brownfields a poslední hodnocenou oblastí budou historické stavby. "Chceme dát prostor ke zviditelnění toho, jak i z dožilé a funkčně nevyhovující stavby může být znovu plnohodnotně využívaný komplex," vysvětlil záměr Příkaský.
Častým problémem využití brownfields bývá podle Příkaského finanční náročnost, kvůli které investoři dávají přednost levnější stavbě na zelené louce. V kraji už přitom existuje několik úspěšných projektů, které vznikly v nevyužívaných objektech. K nejznámějším patří zřejmě liberecké zábavníCentrum Babylon, které vzniklo přestavbou bývalé textilní továrny Hedva. Bývalý závod Kolory ve Slané u Semil zase přestavěla společnost Beneš a Lát na moderní slévárnu a strojírnu. Textilní fabrika v Semilech slouží dnes městskému úřadu, v kasárnách v Turnově sídlí hotelová škola.
Podle Příkaského není cílem soutěže jen porovnat práci stavebních firem a projektantů v kraji, ale také ji představit investorům. Podmínkou soutěže je to, že stavba musí být realizována na území kraje. První ročník, který se uskutečnil před třemi lety, hodnotil stavby z období pěti let. Vítězem se tehdy stala přestavba menzy Technické univerzity v Liberci, za originální řešení byla oceněna lávka Rádlo.
V dalších ročnících už byly posuzovány jen stavby realizované v předchozím roce. Loni tak porota posuzovala 13 staveb. Organizátoři se rozhodli rozčlenit je podle funkčnosti, technického a konstrukčního provedení. Vítěznými stavbami se staly nový pavilon A jabloneckého výstaviště, přestavba bývalé knihovny v Liberci na nový magistrát a přemostění železnice v Dolní Libchavě.
Zdroj: Zpráva ČTK 30.3.2008
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…