Lidé v Olomouci se mohou seznámit s podobou Středoevropského fora

Fotogalerie ke článku (1)

Středoevropské forum, pohled od náměstí republiky - vizualizace (zdroj: olmuart.cz)

Středoevropské forum, pohled od náměstí republiky - vizualizace (zdroj: olmuart.cz)
Celá fotogalerie (1)

Středoevropské forum Olomouc - Architektonická studie, 8. — 18. 10. 2009, Salon Muzea moderního umění, VERNISÁŽ: 8. 10., 18.30 hod.

Olomouc 7. října (ČTK) - Zrekonstruovaná budova Muzea umění a pět novostaveb v přilehlé proluce - tak by mělo v roce 2014 vypadat Středoevropské forum v Olomouci. S jeho podobou se nyní mohou zájemci seznámit na výstavě v Muzeu umění, které představuje architektonickou studii budoucí instituce vytvořenou týmem architektů pod vedením Michala Sborwitze. Výstava nabídne i virtuální procházku plánovaným kulturním stánkem, řekl dnes novinářům ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal.

 

"Byl jsem velmi překvapen a zpočátku i šokován tím, co architekti připravili. Návrh mi velmi brzy přirostl k srdci, myslím si, že je to návrh světové úrovně," ohodnotil studii Zatloukal.

  

Projekt počítá s investicí 500 milionů korun z evropských zdrojů. Středoevropské forum se bude zabývat sbírkotvornou, expoziční a publikační činností zaměřenou na různorodé projevy výtvarné kultury středoevropského regionu zejména z hlediska moderního i současného umění.

  

Podle Zatloukala je základním motivem studie polarita. "Architektům se podařilo navázat na polaritu dvou olomouckých světů. Předhradí, které charakterizuje palác našeho muzea, a pěti novostaveb. Jsou koncipovány v čistých, základních geometrických tvarech, čímž vytvářejí kontrast k okolní zástavbě," uvedl Zatloukal. Připomněl, že pět měšťanských domů bylo v dnešní proluce i do demolice v roce 1969.

  

Ambiciózní projekt však od počátku provázela řada komplikací. Kromě majetkoprávních problémů při výkupu pozemků pro novostavbu k nim patřilo i odmítnutí architektonické soutěže ze strany České komory architektů. Muzeum proto zadalo vypracování architektonické studie jako zakázku menšího rozsahu a obrátilo se na architekty Michala Sborwitze a Jana Šépku, s nimiž mělo řadu zkušeností z minulosti z rekonstrukce Muzea moderního umění i Arcidiecézního muzea.

  

Výstavu mohou zájemci navštívit do 18. října. O aktuálním stavu projektu bude muzeum veřejnost informovat i na stránkách www.olmuart.cz, kde vznikne samostatný oddíl SEFO v české a poté rovněž v anglické mutaci.

  

Na podzim muzeum vypisuje soutěž na autora všech následujících projekčních fází a připravuje podání žádosti o dotaci. Zahájen bude také archeologický průzkum staveniště. Pokud muzeum s žádostí o dotaci uspěje, novostavba a rekonstrukce by měly být zahájeny v roce 2012.

  

Instituce má systematicky podchycovat výtvarnou kulturu středoevropského regionu po 2. světové válce. Součástí fóra má být nový centrální depozitář uměleckých děl, mezinárodní badatelské a školící centrum včetně velké knihovny, nově transformované Divadlo hudby a někdejší kino Central pro asi 200 diváků nebo kavárna, restaurace a bookshop.

  

srd

  

Doplněno Stavbaweb:

Na stránkách Muzea umění naleznete vizualizace a video "Projděte se Středoevropským forem Olomouc".

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*