(ČTK) – Plzeňané 28. října poprvé navštívili rekonstruovaný bývalý byt Viléma Krause, jehož velmi ceněný interiér navrhl světoznámý architekt Adolf Loos. Prohlídky interiéru Bendova 10 byly spolu s nedávno opraveným bytem Klatovská 12 beznadějně obsazené. ČTK to řekla Magda Soukupová z městské firmy Plzeň – Turismus.
Byt v Bendově ulici 10 z let 1930 až 1931, který se bude využívat i pro pořádání komorních společenských akcí, se stane součástí prohlídkové trasy po čtyřech Loosových interiérech, kterou připravuje město na příští rok, kdy se stane evropským městem kultury.
Loos realizoval ve městě přestavbu Brummelova domu v Husově 58 a dalších 13 bytových interiérů. I když se všechny nedochovaly, podle odborníků je to nesmírně cenný soubor v kontextu evropské architektury 20. století. Byt v Bendově 10 má plochu kolem 130 m2, obývací salon tvoří zhruba polovinu. "Rodina tam trávila nejvíce času a zvala tam hosty," řekla.
Podle primátora Martina Baxy byl Loos architektonický génius a dnes otevřený byt je "jeden z opravdových pokladů". Náklady na rekonstrukci činily 7,2 milionu korun, 800.000 Kč šlo do úprav části společných prostor. "Je tu hodně vznešených a drahých materiálů, hlavně mramorové obklady a dřevo, například mahagon, a velké protilehlé zrcadlové stěny," uvedla Soukupová. Z nábytku se dochoval jen komfortně řešené vestavěné kusy. Podle památkáře Karla Zocha je typickou ukázkou Loosova rukopisu, který klade maximální důraz na promyšlenou vnitřní dispozici a "odmítání umělé zdobnosti a dekorativizmu".
Při opravě se podle něj našly prvky, které se v jiných Loosových realizacích neobjevují. Například výrazně zelená okna a také fragmenty historických tapet, podle nichž bylo možné interiér zrekonstruovat. Velkým překvapením bylo i důmyslné ukrytí trezoru v dřevěném obložení, který památkáři několik let nemohli najít.
Majiteli bytu se podařilo na poslední chvíli roku 1939 utéct před nacisty do Anglie, jeho žena i děti však zahynuly. Dům zabavili Němci, po válce byl Krausovi vrácen, později mu ho ale komunisté opět zabrali. Od státu jej Plzeň získala v roce 1994.
Doplněno Stavbaweb:
Fotografie zrekonstruovaného interiéru v Bendově ulici 10 najdete ZDE.
Související články:
- Obnova bytu na adrese Bendova 10, Plzeň 4.6.2012
- Den otevřených dveří Loosových interiérů v Plzni 23.8.2012
- Plzeň chystá rekonstrukci bytu s interiérem od architekta Loose 10.4.2012
- Den otevřených dveří Loosových interiérů v Plzni 16.3.2012
- Plzeň opravila další z prvorepublikových Loosových interiérů 26.9.2014
- Plzeň chystá prohlídkovou trasu po interiérech od Adolfa Loose 26.5.2014
- Plzeň si zatím ponechá dům s cennými interiéry od Loose 16.12.2013
- Plzeň se chystá vrátit státu zpět dům, v němž je Loosův interiér 12.12.2013
- Plzeň rekonstruuje cenný Loosův byt, nabídne kulturní prostor 19.8.2013
- Plzeň začne v červenci s rekonstrukcí bytu navrženého významným architektem Adolfem Loosem 4.6.2013
- Plzeň chce letos začít s rekonstrukcí bytu od slavného Loose 2.5.2013
- Poslední prohlídky v plzeňských interiérech Adolfa Loose se uskuteční 11.9.2012
- V Plzni vznikne Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století 1.2.2012
- Podzimní prohlídky Loosových interiérů zpestřila hudba 19.9.2011
- Plzeň chce zpřístupnit interiéry, které vytvořil architekt Loos 2.2.2011
- Plzeň exkluzivně zpřístupní interiéry autora unikátní Müllerovy vily, architekta Adolfa Loose 7.9.2010
V prohlídkové trase v Plzni budou čtyři objekty. Kromě Bendovy 10 také objekt Klatovská 12, opravený za 4,8 milionu Kč, kde se zachovaly jídelna a salon. Dále Brummelův dům s původním nábytkem, na jehož zpřístupnění se dohodlo město s majitelem. "Bude ještě mnohem zajímavější než Bendova 10. Hotový bude do měsíce, ale otevře se až od nové sezony," řekla Soukupová. V objektu Klatovská 110, který začne opravovat kraj, bude zatím příští rok otevřená vstupní hala a nějaká místnost. Všechny interiéry budou od roku 2015 přístupné na rezervace alespoň dva dny v týdnu. "V budoucích letech chceme připojit další prostory," uvedla Soukupová. V plánu je dům bývalé vojenské správy na Klatovské 19, o jehož využití jedná město s armádou. Oprava by přišla až na 100 milionů Kč.
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…