Lidé z Brna-Bystrce chtějí na Horním náměstí park, radnice byty

Fotogalerie ke článku (1)

Horní náměstí v Brně (zdroj: tyden.cz)

Horní náměstí v Brně (zdroj: tyden.cz)
Celá fotogalerie (1)

Ateliér RAW tuto lokalitu již zpracoval v roce 2003 na žádost MČ Brno Bystrc. Současný návrh pro sdružení "Horní náměstí" vypracoval architekt. M. Král.

Brno 12. října (ČTK) - V Brně-Bystrci vznikl další návrh, jak v budoucnu upravit podobu takzvaného Horního náměstí. Lidé, kterým se nelíbí nápad radnice postavit tam několikapatrový dům s byty a obchody, si ho nechali zpracovat od architektů. V novém návrhu převažuje zeleň, zastavět by se měla menší část prostoru. Podle starosty Svatopluka Beneše (ODS) zatím není rozhodnuto, zda uspěje plán obyvatel nebo studie radnice. Návrhu lidí ale nakloněný příliš není, vyplynulo z jeho vyjádření pro ČTK.

  

Podle starosty umožňuje územní plán na prostranství zastavět asi 5000 metrů čtverečních. Lidé si ve dvou variantách předloženého návrhu přejí, aby to bylo buď 800 metrů, nebo 1000 metrů čtverečních. Současně je tam ale oproti původnímu návrhu posun výstavby do místa, kde už nějaké objekty stojí. "Tedy jedná se o návrh, kde se nic nemůže stavět," podotkl Beneš. Podle něj by nejdřív někdo musel současné objekty vykoupit, pak je zbourat a teprve pak začít stavět nové.

  

Bystrčtí radní od počátku prosazují, aby na takzvaném Horním náměstí mezi ulicemi Kamechy, Lýskova a Kuršova vznikl právě komplex s byty, obchody a garážemi. Radní zdůrazňují, že Bystrc nákupními možnostmi neoplývá. Za městskou částí s 24.000 obyvateli jsou už jen vesnické městské části na okraji Brna. Přitom Horní náměstí představuje poslední prostor uprostřed zástavby, kam by se nákupní centrum vešlo.

  

Naopak lidé chtějí mezi panelovými domy ponechat zeleň. "Park, kde by si lidé mohli sednout, setkávat se se známými, a také hřiště tady na Horním náměstí chybí," řekla ČTK Anežka Jenešová z občanského sdružení Horní náměstí.

  

Podle starosty nyní obě varianty návrhu obyvatel posuzuje bystrcký stavební úřad. Podle něj studii posoudí přímo jeho pracovníci, nebo si nechají zpracovat externí urbanistický znalecký posudek. "Následně se věc bude řešit," uvedl.

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 12. 10. 2009

  

Více informací, včetně historie problému naleznete na stránkách sdružení zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*