Lightway světlovody v rodinném domku na okraji Prahy

Dům se nachází v klidné části v nenápadné ulici a na první pohled vypadá úplně obyčejně. To je ale jen zdání. Uvnitř je velký a prostorný, s velkou zahradou, francouzskými okny a rozlehlou verandou. Klasický styl, v kombinaci s moderními prvky, dává celému interiéru velice příjemný ráz. Malým problémem byly podkrovní prostory, které potřebovaly „rozsvítit“.

Lightway v podkroví i v garáži
Hlavním posláním Lightway světlovodů bylo přivést světlo do podkrovních místností a garáže bez oken. V pracovně a malé domácí posilovně současně byly instalovány čtyři světlovody. Další světlovod prosvětluje podkrovní hrací plochu pro děti na protější straně domu. Tato místnost je sice o poznání menší, nicméně jak sám pan majitel konstatoval, ještě jeden světlovod by to zde sneslo. Třetí osvětlovanou místností je garáž, která je zcela bez oken. Dvojice světlovodů jí ale i tak zajistí dostatek denního světla.

Lightway světlovody jsou všechny orientovány na sever. Čistě z důvodů praktických, neboť z jihu jde do domu – díky verandě a prostorným oknům – světla dost. Jak sám pan majitel říkal, schválně vybrali toto směrování, protože nechtěli mít v podkroví během teplých dnů jako ve skleníku. Současně není bez zajímavosti, že všechny světlovody jsou vybaveny zároveň též LED osvětlením. Přes den tedy přivádí denní svit a po setmění se jednoduše rozsvítí. Ještě dodejme, že o čerstvý vzduch se stará v celém domě rekuperační jednotka a také, že jde o dům nízkoenergetický, třídy A.

Průběh rekonstrukce a dojmy
Osazení světlovodů probíhalo ve třech fázích a majitelé byli s prací techniků společnosti Lightway plně spokojeni. Vše proběhlo rychle, čistě a bezproblémově. Kvalitu a provedení prověří až čas, pro konstruktivní závěr si prý máme přijet za 10 let, ale jak sami majitelé prohlásili: „Společnost Lightway známe, máme na ni skvělé reference a věříme, že jde o špičkový produkt, který vydrží velmi dlouho.“
www.lightway.cz

Architekt: ABTSMOLEN
Generální Dodavatel: Stavební výhoda s. r. o.
Realizace: 2016
Foto: Michal Ureš

Publikováno v časopise Stavba č. 3/2019, str. 86-87

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*