Manifesto

Kulturně-gastronomický pop-up Manifesto, umístěný na dosud nevyužitém pozemku poblíž Masarykova nádraží, se veřejnosti otevřel v červnu. Designový market tvořený 27 kontejnery chce oživit kout v samém centru Prahy a propojit frekventovaná, ale odtržená území. Pop-up je vzdáleně inspirovaný koncepty ze světových metropolí, kupříkladu londýnským Boxparkem. Propojí kulturní program, který bude zahrnovat projekce, djs, hudební vystoupení, workshopy či lekce, s gastronomickým zážitkem. Manifesto bude nabízet street food vysoké kvality v limitované, sezónně obměňující se nabídce od lokálních dodavatelů.
Za nápadem stojí šéf neziskové organizace reSITE Martin Barry, jenž na projektu spolupracuje s Aerofilms. Společnost Penta Real Estate zapůjčila pozemek, který čeká na své trvalé využití dle projektu Zaha Hadid Architects. Manifesto se stane prvním místem v České republice s výhradně cashless provozem, jehož fungování zajistí Mastercard.

Kontejnerový projekt klade důraz na kvalitní design a vizuální kulturu. Architekturu objektu koncipovaly tři mladé architektky, dvě z nich vzešlé z přední příčky v soutěži Superstudio, kde původní návrh kontejnerového městečka vznikl. Nábytek k posezení ve venkovním prostoru Manifestu darovala česká firma mmcité1. Nová adresa na kulturní mapě Prahy získala také záštitu starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého, radního hl. m. Prahy Jana Wolfa a podporu Hospodářské komory Praha 1.
„Už nespočítám, kolikrát jsem slyšel, že je to šílené, ale nakonec se každý, s kým jsem o Manifestu hovořil, k nápadu stavěl příznivě, ať už šlo o majitele pozemku Pentu Real Estate, lidi z Aerofilms, lidi z pražské kulturní scény i dodavatele street food. Snažíme se oživit zapomenuté místo, nabídnout inovativní a ekonomicky udržitelnou náplň s kulturním významem, a vytvořit tak hodnotu, z níž vytěží místní obyvatelé, malé podniky i turisté. To, že koncept vytváříme všichni společně a dočasně, je součástí jeho půvabu,“ uvádí Martin Barry a dodává: „K Manifestu vedly dva roky práce a k jeho vzniku pomohlo město, tři investoři, tři sponzoři a spolupracují na něm partneři různorodé povahy z neziskového, soukromého i veřejného sektoru. Je to živý organismus, který budou spoluvytvářet všechny zapojené kulturní iniciativy, restaurace, a hlavně návštěvníci.“
David Karásek, designér a majitel mmcité1, říká: „Zlepšování veřejného prostoru je dlouhodobá mise naší firmy, proto jsme se do tohoto projektu zapojili s energií. Vyjadřujeme se hlavně designem, proto jsme pro Manifesto připravili masivní piknikové stoly Blocq, které zde prožijí svou světovou premiéru.“

Jedna jednotka v péči The Chemistry Gallery představí práce od sochařů Adama Stanka a Heleny Sequens nebo šperky Janji Prokić. Denně zde hrají djs, každé pondělí se promítají filmy dle výběru Aerofilms. Počítá se s lekcemi vaření, tvůrčími i pohybovými představeními a nedělními pohádkami pro děti. Mezi obchody je zastoupeno papírnictví s potřebami pro tvořivé a kurzy kaligrafie kaš-mi-daš. Krátkodobou instalaci Canapé space – designově relaxační prostor – připravil magazín Soffa.
Market obsadilo přes 20 podniků, mezi nimi Angelato, Gran Fierro, The Craft, Etnosvět, Yazu a Kapara – dva nové koncepty od zakladatele SaSaZu, Doubleshot, Feancy Fries, Ollies, Wine Food, anebo Sklizeno. Skladba byla vybraná tak, aby se doplňovala a aby byla nabídka rozmanitá.

Manifesto se zazelenalo díky instalacím navrženým Haenke, některé z nich zdobí i střechy kontejnerů. Poskytlo prostor části zelené instalace Victoria Pragensis, jež byla původně koncipována pro Piazzettu Národního divadla a získala letošní nominaci na Českou cenu za architekturu. Manifesto bude zelené i v přeneseném smyslu – bude se zde třídit odpad a budou se používat pouze biologicky odbouratelné obaly, plasty budou omezeny jen na pár výjimek.

Tisková zpráva

Produkce, provoz, kulturní dramaturgie: Aerofilms
Kulturní partner: reSITE
Záštity: Jan Wolf, radní hlavního města Prahy, a Oldřich Lomecký, starosta Prahy 1
Iniciátor a supervize: Martin Barry
Investor: Abatanado, s.r.o.
Architektky: Nikola Karabcová, Lucie Červená & Elvira Islas

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*