Mark Neuner & Mostlikely Architecture: Stodola

Architekti si kladli otázku, jak stavět moderně v oblasti, kde je tradice nejen ctěna, ale znamená současně i zátěž pro staré i nové domy.

Místo: Going am Wilden Kaiser, okres Kitzbühel, spolková země Tyrolsko, Rakousko
Architekti: Mark Neuner & Mostlikely Architecture
Statika: Prostatik
Hlavní dodavatel: GTB Bau
Fasádní panely: Betonkraft
Plocha: 310 m2
Realizace: 2012
Foto: Maik Perfahl

Úkol navrhnout rodinný dům v regionu Kitzbühel I postavilo architekta Marka Neunera a tým Mostlikely před nutnost zkoumat, jak stavět moderně, a přitom nezanedbávat historické tradice. Otázka má velký význam v oblasti, kde jsou tradicí zatížebé nejen staré domy, ale nenajdou se zde téměř žádné odvážnější nové domy. Tamní koherentní architektonická krajina je romantická a regionálně autentická a slouží jako podklad turismu. Studio Mostlikely chtělo respektovat a chránit podstatu idylické horské vesnice Going am Wilden Kaiser, a proto se rozhodlo inscenovat dobře známé a osvědčené novým způsobem.


Četné procházky okolním prostředím a hluboké ponoření do historie, včetně místních klišé, pomohly architektům analyzovat, měřit a dokumentovat okolí. Tyto fyzické a psychické exkurze pak vedly k vizualizaci obrysů plánu plných rozmanitosti a složitosti. Cesta „práce s obrázky“ na začátku návrhu architekty prý více sblížila s místem. A tento přístup je přivedl ke stodole (a nikoli k tradičnímu venkovskému domu) jako modelu dalšího vývoje návrhu. Typologie stodoly s masivním zděným soklem, který kontrastuje s otevřeným seníkem nahoře, se ukázala jako mnohem lépe vyhovující než tradičně chabě osvětlená zemědělská obydlí ze starých časů.



Nakonec byl pro sokl místo cihel zvolen beton: květiny a zvířata, která lehce připomenou horské mýty, vyrostou – díky korozní technice – na speciálně navržených betonových panelech, litých odděleně po jednom. Navíc byl Mark Neuner díky své až maniakální spolupráci se sochařem Stefanem Buxbaumem schopen vytvořit betonové panely lehké skoro jako pírko, jak říká, takže se otevřou i automatická garážová vrata, která tak mohla být neviditelně integrována do fasády.



V obytné části domu se uplatňuje speciálně navržený nábytek, stěny z pohledového betonu a zejména dřevěný krov, který ovládá tvar a pocit v horních patrech a spojuje tvary minulosti s moderním životním stylem přirozeně, bez naznačování. Neokázale a přirozeně jako stodola se zrodila nová typologie bydlení v horách: jmenuje se „Scheune Edition Kitzbühel 2012“ (Stodola verze Kutzbühel 2012).


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*