Novostavba přízemního rodinného domu na západním okraji Prahy
Místo: Ořech, Praha-Západ
Architektka: Markéta Cajthamlová
Spolupráce: Lenka Brožová, Jan Krejčí
Zahradní úpravy: Magdaléna Myšková Kaščáková
Generální dodavatel: IPM Building, spol. s r. o.
Subdodavatel: ARA – továrna na nábytek
Zastavěná plocha: 250 m2
Užitná plocha: 196 m2
Plocha pozemku: 1100 m2
Projekt: 2010–11
Realizace: 2011–12
Foto: Ester Havlová
Dům využívá možnosti posledního pozemku v obci – jednopodlažní, výrazně dlouhá hmota se otevírá do volné krajiny, člení ji jednotlivá atria. Hlavní chodba, vedoucí celým objektem, rozděluje dispozici na obytnou část s ložnicemi a servisní partii s koupelnami, šatnami, kuchyní a prádelnou.
Prostorná terasa dlážděná pískovcem přiléhá k jihovýchodní fasádě a zabíhá rovněž do sousedního atria. V návaznosti na dům jsme na zpevněné ploše navrhli dvě parkovací stání krytá betonovou pergolou. Oplocení je u vstupu na pozemek řešené betonovou zídkou, stejně jako v jihovýchodní části parcely, kde stěna z pohledového betonu vytváří optickou clonu kolem zapuštěné vířivky.
Fasáda, provedená z lícových cihel tmavšího odstínu, navozuje dojem "městského domu v přírodě". Velké okenní otvory s bezrámovými výplněmi propojují interiér se zahradou. Podlahy v obytné a servisní části jsou provedené z velkoformátové dlažby – portugalského vápence Moca Creme, v dětských pokojích a pracovně jsou položena prkna z běleného dubu.
Stavba je vyzděná ze systému Porotherm, vodorovnou konstrukci tvoří keramické vložky a nosníky Miako. Zdrojem vytápění je plynový kondenzační kotel, ohřev teplé užitkové vody kompenzují solární panely, umístěné na střeše objektu.
Publikováno v časopise Stavba 2013/4, str. 24-27
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…