„Metamorfóza městského prostoru“

Studentská architektonicko-urbanistická soutěž o budoucí podobě Nových Hájů v Praze 11

1. ročníku studentské architektonicko-urbanistické soutěže s názvem „Metamorfóza městského prostoru“ pořádané architektonickou a projekční kanceláří HELIKA, a. s. se zúčastnili studenti architektury ČVUT v Praze a Katedry architektury Technické univerzity v Liberci. Cílem soutěže bylo navrhnout co nejvhodnější řešení území klasického sídliště, budovaného v 60. — 80. letech minulého století. V porotě soutěže zasedli Akad. arch Vladimír Kružík, Ing. arch. Jana Janíková a Doc. Ing. arch. Tomáš Brix.

Lokalita, která byla předmětem zadání studentské soutěže, se nachází v Praze 11 — na území, které je v současné době největším sídlištěm v Českém republice. Původní koncepce sídliště měla zahrnovat občanskou vybavenost a dostatečné množství pracovních míst. Kvůli nedostatku finančních prostředků byly ale postaveny pouze byty a základní vybavenost. Původně navrhovaná architektonická a urbanistická koncepce se tak změnila v monotónní zástavbu převážně osmi a dvanáctipodlažních objektů. Proto má dnes Jižní Město jednu z nejvyšších hustot obyvatel, ale současně nedostatek parkovacích ploch a dosud počtu obyvatel nevyhovující občanskou vybavenost.

Celková výměra pozemku zadaného pro architektonicko-urbanistické řešení činí cca 24.500 m2 a nachází se v těsné blízkosti stanice metra Háje. Na severní straně je pozemek omezen komunikací Opatovská, na zbývajících třech stranách hraničí s panelovou, převážně bytovou zástavbou. Význam území tkví v tom, že funguje jako komunikační uzel celé přilehlé oblasti. Pěší, cyklisti, MHD, automobilový provoz — toto vše ovlivňuje uspořádání budoucí výstavby. Stanice metra zde funguje jako jakási „brána“, kterou prochází tisíce obyvatel a návštěvníků této městské části.

Cílem soutěže bylo najít zcela nové, neotřelé architektonicko-urbanistické řešení dané lokality pomocí kombinace odlišných městských funkcí — bydlení, administrativa, obchod a jiné. Požadované řešení mělo představovat inovativní, adekvátní a zároveň citlivý koncept pro území v těsné návaznosti na stanici metra linky „C“ Háje. Nová výstavba společně se stávající zástavbou v okolí stanice metra má plnit funkci městského centra pro danou oblast.

Architektonická a projekční kancelář HELIKA, a. s. již zpracovala variantní návrh koncepce území, který je součástí plánované revitalizace tohoto městského prostoru. Proto je zajímavé porovnání vizí studentů, kteří v podstatě nejsou omezováni finančními prostředky, s návrhem připraveným profesionálními architekty, kteří pracují s reálným prostředím včetně souvisejících požadavků na budoucí výstavbu.

„Jako architekti s dlouholetou profesní zkušeností jsme byli velice zvědaví na zpracování zadání studenty. Byli jsme potěšeni, že se v mnohém shodovali s naším návrhem, který by se měl v budoucnu realizovat. Po oslovení obou univerzit jsme byli mile překvapeni jejich zájmem a vstřícností při spolupráci, konkrétně zmíním pana profesora Jiřího Suchomela, vedoucího Katedry architektury TU v Liberci, pana architekta Jana Jehlíka, vedoucího Ústavu urbanismu Fakulty architektury ČVUT a pana architekta Michala Kohouta, vedoucího atelieru architektury téže fakulty“, říká Akad. arch. Vladimír Kružík, ředitel atelieru architektury společnosti HELIKA, a.s. a předseda poroty.

Po podrobném hodnocení všech studentských návrhů porota ocenila nakonec 3 účastníky soutěže a jednomu udělila zvláštní cenu.

1. místo a 30.000 Kč získali Markéta Sekerová a Jan Slanina z Fakulty architektury ČVUT. Významným přínosem tohoto soutěžního návrhu jsou nové podněty, které urbanisticky komplexně řeší celé území budoucího centra Nové Háje.

ï?§ upravuje průběh komunikace Opatovská. Vložením kruhových křižovatek ji „napřímí“ směrem ke stávajícímu a nově uvažovanému architektonickému akcentu: stávajícímu komunitnímu centru matky Terezy a nově navrženému objektu na nezastavěné ploše na jih od Opatovské
ï?§ doplňuje výškovou dominantu stávajícího obytného domu „Bajkonurská“ o další dva vertikální akcenty, dokončuje tak kompozici budov na jih od komunikace Opatovská
ï?§ navržená nová budova radnice městské části Praha 11 navazuje na nově dokončovanou budovu finančního úřadu, vzniká tak komplex budov sloužících městské a státní správě
ï?§ na sever od komunikace Opatovská umisťuje objekt, který v sobě integruje stávající budovy dnešní „pochozí zóny“ a nově navržený objekt nového centra, motiv zvlněné zelené střechy objektu se jeví architektonickým pokračováním prostoru „Centrálního parku“

2. místo a 20.000 Kč patří Tereze Dědkové z Katedry architektury TU v Liberci. Tento soutěžní návrh byl oceněn pro snahu koncepčně řešit území vložením nové pěší úrovně, která spojí celé území, dnes rozdělené komunikací Opatovská na severní a jižní část, do jednoho městského prostoru, který má ambici vnést do prostoru sídliště odlišné kompoziční přístupy.

ï?§ lokalita získává novou kvalitu, vytváří se zde velkorysý pěší prostor ohraničený kompozicí výškových budov, urbanistické prostory nabídnuté obyvatelům města jsou svojí velikostí a charakterem diferencované a tudíž vnášejí do území to, co v něm dnes chybí — nabídka různorodých městských prostor
ï?§ odlišný architektonický výraz obohacuje převážně ortogonální kompozici Nových Hájů
ï?§ návrh je zpracován na vysoké profesionální a grafické úrovni a to i v detailu dispozic jednotlivých objektů

3. místo a 10.000 Kč bylo uděleno Miroslavu Klofáčovi a Radovanu Vacíkovi z Fakulty architektury ČVUT. Přínosem soutěžního návrhu je lapidární architektonická kompozice, která se snaží řešit dnešní chaotický stav lokality bez zbytečných architektonických gest.

ï?§ návrh zástavby severní poloviny území respektuje stávající výstavbu nad tubusem metra a vhodně ji doplňuje vertikálním akcentem výškové budovy v průhledu směrem k „Centrálnímu parku“
ï?§ pro jižní část území je navržena taková zástavba, která respektuje polohu stávajících obytných domů
ï?§ z hlediska možností etapizace výstavby a flexibility možností využití budoucích postupně vznikajících objektů se jeví navržené řešení jako reálné a velmi výhodné

Návrh oceněný zvláštní cenou mimo soutěž zpracoval Ing. Jakub Bešťák z Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Zdroj: TZ HELIKA, a. s.,  Crest Communications, a. s. , 2.9.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*