Areál BVV byl vždy vnímán jako unikátní území města, které je spojováno s pořádáním různých forem veletrhů a výstav. Areál ovšem neplní jen výstavní a veletržní funkci. Jsou zde dlouhodobě umístěny funkce další: kongresová a ubytovací, kulturní, sportovně rekreační a funkce dopravní. Statutární město Brno od loňského roku vlastní město 95 procent areálu.
KAM bude pořádat urbanistickou dvoufázovou otevřenou mezinárodní ideovou soutěž „Areál brněnského výstaviště“. Cílem soutěže je najít řešení, které umožní zachovat a rozvinout provoz veletrhů, a to jak z ekonomických, tak i historických důvodů, s ohledem na zachování genia loci města Brna jako města veletrhů. Současně je cílem najít nové využití a revitalizovat méně využívané části areálu (například Velodrom a jihozápadní část) a v neposlední řadě otevřít areál široké veřejnosti.
„Nabízí se několik kroků k otevření areálu – například obnovení prostoru hlavního vstupu, který má potenciál kvalitního veřejného prostranství, zpřístupnění pavilonů Brno a Morava, Divadla a Umprum pro veřejnost nezávisle na provozu areálu výstaviště a vytvořením nové pěší osy z ulice Hlinky (v blízkosti ulice Lipová) k ulici Bauerově a dále až ke Svratce,“ upřesňuje možnosti ředitel Kanceláře architekta města Michal Sedláček.
Soutěžní návrhy se nebudou omezovat pouze na hranice současného areálu výstaviště, ale budou řešit i jeho dopravní a urbanistické vazby na přilehlé území, zejména směrem k řece Svratce – na rekreační areál Riviéra, na park v okolí Anthroposu a na území brněnských vodáren. Vítězný návrh se stane podkladem pro změnu územně plánovací dokumentace. Výsledky soutěže budou zveřejněny a vystaveny na podzim tohoto roku.
Rada města Brna schválila 28. února složení odborné poroty navržené KAM. V porotě zasednou zástupci města, BVV a nezávislí odborníci s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi. „Vzhledem k významu areálu očekáváme mimořádný zájem o soutěž jak ze strany architektonických a urbanistických kanceláří, tak i ze strany brněnské veřejnosti. V roce 2015 byla dokončena Analýza limitů a možného potenciálu funkčního využití areálu BVV, tato studie nám poslouží jako základ k podrobnému zadání soutěže,“ řekl Sedláček.
KAM pořádá v pátek 3. března Brněnskou ozvučnou desku (BOD). Ta slouží jako platforma k odborné diskusi o plánování rozvoje města i řešení jeho aktuálních problémů a pravidelně se jí účastní osobnosti různého profesního zaměření. Tématem 7. BOD bude Historie, současnost a budoucnost areálu brněnského výstaviště a okolí. Výsledky diskuse budou zapracovány do připravovaného zadání soutěže a videozáznam zveřejněn na You Tube kanálu KAM. Široká veřejnost se ze záměry může seznámit v květnu, kdy areálu BVV bude věnována Procházka s městským architektem.
Složení poroty soutěže
Nezávislá část poroty:
prof. Ing. arch. Ivan Koleček, prezident Federace švýcarských architektů
MgA. Jakub Kořínek, zakladatel Brněnského urbanistického kroužku, organizátor Městských zásahů Brno
Ing. arch. Zdeňka Vydrová, městská architektka Litomyšle a Tišnova
Ing. arch. Petr Hlaváček, bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy
prof. Dipl. Ing. Ivan Reimann z Berlína (Müller Reimann Architekten, Berlin, TU Drážďany)
Ing. arch. Akad. arch. Jiří Klokočka (Waregem, Belgie) – náhradník
doc. Ing. arch. Radek Kolařík (Praha) – náhradník
prof. Ing. arch. Zdeněk Zavřel (Praha) – náhradník
Závislá část poroty:
primátor Ing. Petr Vokřál, primátor města Brna
Ing. Jiří Kuliš, předseda představenstva a generální ředitel Veletrhů Brno a.s.
Mgr. Martin Ander, PhD., náměstek primátora města Brna
Ing. Jaroslav Kacer, náměstek primátora města Brna
Mgr. Petr Hladík, náměstek primátora města Brna – náhradník
Richard Mrázek, náměstek primátora města Brna – náhradník
Mgr. Matěj Hollan, náměstek primátora města Brna – náhradník
doc. Ing. arch. Michal Sedláček, ředitel Kanceláře architekta města – náhradník
Procházka s městským architektem – 26. května 2017
Historie, současnost a budoucnost areálu brněnského výstaviště a okolí
tisková zpráva
—
Brno vybralo komisi pro soutěž na podobu areálu výstaviště
(ČTK) – Brno vybralo porotu pro mezinárodní dvoukolovou urbanistickou soutěž na podobu areálu brněnského výstaviště. Jsou v ní odborníci s mezinárodní zkušeností, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Martin Ander (SZ). V devítičlenné porotě je pět architektů a urbanistů, tři zástupci města a ředitel veletrhů Jiří Kuliš. Samotná soutěž bude vyhlášena v dubnu. Náklady na organizaci soutěže jsou asi 7,5 milionu korun. Veletrhy Brno vlastní z 95 procent město, které odkoupilo většinový podíl od Messe Düsseldorf.
Podle Andera se porota s odborníky osvědčila městu už v minulosti například při architektonické soutěži na podobu Jižního centra v Brně. „Záměrně jsme vybírali architekty a urbanisty s mezinárodní zkušeností, protože výstaviště je významná věc, která není v každém městě. Hraje to roli i v mezinárodním obrazu města,“ uvedl Ander.
Pětici odborníků tvoří prezident Federace švýcarských architektů Ivan Koleček, zakladatel Brněnského urbanistického kroužku Jakub Kořínek, městská architektka Litomyšle a Tišnova Zdeňka Vydrová, bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy Petr Hlaváček a Ivan Reimann, který působí v Berlíně. Z města je doplní primátor Petr Vokřál (ANO) a náměstci Ander a Jaroslav Kacer (TOP 09), posledním členem je Kuliš.
Podle Andera lidé s mezinárodní zkušeností posunou úroveň soutěže výš. „Porota zvyšuje prestiž a je zárukou seriózní soutěže. Vyhrát soutěž s dobře obsazenou porotou je lákadlo. Osvědčilo se nám to u soutěže na Jižní centrum, kde jsme přijali skoro 60 návrhů,“ doplnil Ander.
Soutěž vypracovává Kancelář architekta města Brna. Jejím cílem není najít výstavišti nové využití, ale spíš kvalitní řešení, jak ho sjednotit, udržet a zapojit do struktury města. „Chceme najít areálu nějakou jednotící koncepci, oživit ho a zapojit do života města. Nyní je od města odtržený a uzavřený. Soutěž tomu může pomoct,“ uvedl Ander.
Město ještě v loňském roce vlastnilo pouze 34 procent veletrhů, ale odkoupilo většinový podíl 61 procent od německého vlastníka Messe Düsseldorf zhruba za 225 milionů korun. Chce také vykoupit zbylých pět procent od minoritních vlastníků.
Související články:
Areál brněnského výstaviště 3.1.2017
To máte co slavit.taková lumpárna,památkově chráněné i Uneskem. Zločinci že SŽ nechali most schválnězchátrat,je to na trestní oznámení. Odborníci vypracovali…
Je nepoměr mezi investicemi do dopravních cest a okolí, břehy Vltavy jsou veřejná zeleň, bez trvalé péče a investic; od…
Tak si říkám, nakolik je takto nasvícená katedrála autentická, jestli má tu správnou atmosféru. Nebo jestli by ji původní stavitelé…
Ostrava to udělala chytře a tím, že počkala, objevila a mohla vyřešit i novodobý problém se zásilkovými boxy.
Bez ohledu na hodnocení co je hezké má tahle lávka ohromné plus hlavně pro děti, a to v průhlednosti zábradlí.