Míra neobsazenosti průmyslových nemovitostí vzrostla o 3 procenta

Průmyslové nemovitosti a logistické parky přitáhly v letošním prvním pololetí méně nájemců, než tomu bylo v minulých obdobích. Míra neobsazenosti těchto areálů se během prvních šesti měsíců roku zvýšila o přibližně tři procenta. Nájemce tak nyní postrádá více než 14 procent průmyslových a logistických nemovitostí, informovala ČTK realitní poradenská společnost King Sturge.

Příčinou je podle realitního odborníka spekulativní povaha nové výstavby. „Nejvýznamnějším důvodem zvýšené míry neobsazenosti průmyslových a logistických nemovitostí je skutečnost, ze ve druhém čtvrtletí roku 2008 bylo uvedeno na trh větší množství spekulativně rozvíjených projektů,“ řekl ČTK odborník King Sturge na průmyslové nemovitosti Jakub Holec. Neobsazenost podle něj do konce roku poklesne zpátky přibližně na míru kolem 11 až 12 procent.
V letošním prvním pololetí přibylo v Česku přibližně 450.000 metrů čtverečních průmyslových nemovitostí a logistických parků, tedy přibližně stejně jako za stejné období roku 2007. Pomaleji se stavělo v prvních třech měsících, kdy přibylo 115.000 metrů čtverečních. Tempo výstavby se však zrychlilo ve druhém čtvrtletí na 327.000 metrů čtverečních. Celková plocha průmyslových nemovitostí tak nyní v republice činí 2,7 milionu čtverečních metrů.
Změna trendu nastala ve skladbě poptávky. Na trhu byly podle King Sturge v minulosti nejmenší sklady o rozloze 2000 metrů čtverečních. „V poslední době jsme zaznamenali zvýšený zájem nájemců o menší flexibilní jednotky o velikosti do 1500 čtverečních metrů,“ podotkl Holec.
Měsíční nájemné za metr čtvereční se v českých průmyslových a logistických areálech pohybovalo od 3,40 eura do 4,25 eura (přibližně od 80 do 100 korun). Nejnižší hranice podle poradenské firmy dosáhlo nájemné na Plzeňsku, nejvyšší naopak v Brně a okolí.
K nejaktivnějším developerům první poloviny letošního roku patřily společnosti CTP Invest, ProLogis, VGP a Pinnacle. Na trh vstoupili i noví developeři, firmy Panattoni a Goodman. „Očekáváme, že zamíří do atraktivních lokalit s vynikající dopravní dostupností, v blízkosti velkých měst s dostatečnou pracovní silou. V jejich hledáčku budou jistě lokality v Praze, Ostravě a dále například v Hradci Králové,“ uvedl Holec.
Lídrem trhu průmyslových nemovitostí zůstala společnost CTP Invest, která podle King Sturge prakticky obsadila Moravu. Do tohoto regionu však vstoupil již také americký ProLogis. Developerská firma VGP si zase buduje významné postavení ve východních a severních Čechách. Obecně podle King Sturge platí, že se firmy z oblasti průmyslového developmentu stále více zaměřují na lokality mimo tradiční logistické regiony, kterými byla Praha a Plzeňsko.


Zdroj: ČTK, dnv dvd, 8. 7. 2008.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*