Poctu České komory architektů (ČKA) za rok 2008 dostane in memoriam Miroslav Baše. Mezinárodně uznávaný architekt a teoretik architektury byl specialistou na památkovou péči, územní plánování a venkovská osídlení. Ceremoniál předání ceny se tradičně uskuteční v březnu, kdy Bašemu také komora uspořádá výstavu v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. ČTK to sdělila mluvčí ČKA Markéta Pražanová. Miroslav Baše zemřel v únoru letošního roku v 74 letech.
Pocta ČKA je určena významné osobnosti, která se svou prací a přístupem výrazně zapsala do moderní historie české architektury. Pětičlenná porota ve složení Zdeněk Fránek, Rostislav Koryčánek, Jan Línek, Miroslav Masák a Petr Všetečka letos posuzovala 15 nominovaných osobností. Do užšího výběru postoupili Jindřich Malátek, Emil Přikryl a Miroslav Baše.
Podle vyjádření poroty byl Miroslav Baše nekonformní osobností, mužem jasného názoru a pevného postoje, který přesahoval svým rozhledem a svými zájmy obor architektury a urbanismu a jeho přesvědčení o přednosti věcí veřejných před osobními zájmy ho dovedlo k trvalé společenské aktivitě, uvedla porota.
Baše vystudoval Fakultu architektury ČVUT, postgraduálně studoval na Wayne State University v Detroitu. Prošel několika projektovými kancelářemi a od roku 1968 pracoval ve Státním ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů (SÚRPMO) v Praze, kde od října 1988 vedl projektový závod pro urbanismus a průzkumy.
Více než dvacetileté působení v tomto ústavu nasměrovalo jeho aktivity k památkové péči a územnímu plánování, angažoval se také v urbanismu venkovských osídlení.
Zpracoval mnoho územních plánů a řadu urbanistických programů včetně programu pro obnovu venkova pro Výzkumný ústav výstavby a architektury. Podílel se rovněž pro OSN na plánu regionálního rozvoje Karáčí v Pákistánu i Kolomba na Srí Lance nebo na vypracování koncepce centra Kuvajtu, kde působil tři roky.
Za nejdůležitější Bašeho práci ČKA považuje Územní prognózu pražské památkové rezervace (1980) a studii o pražském historickém jádru pro EU i další práce týkající se vývoje centra Prahy.
Organizoval množství odborných seminářů v ČR i v zahraničí, přednášel, publikoval odborné texty nejen v českých médiích. Působil jako pedagog na FA ČVUT v Praze, v roce 1993 se stal vedoucím ústavu urbanismu a v dubnu 2001 profesorem. Čtyři roky byl členem Národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel). Úzce spolupracoval s ČKA a byl členem její pracovní skupiny pro památkovou péči.
Zdroj:Zpráva ČTK 19.11.2008
Související články:
Zemřel mezinárodně uznávaný architekt a urbanista Miroslav Baše
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…