(ČTK) – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zrušilo část zásad územního rozvoje Olomouckého kraje, které se týkají regulace stavby výškových budov. Materiál podle MMR nebyl dostatečně veřejně projednán a v části týkající se podmínek pro stavbu výškových budov je v rozporu se stavebním zákonem. Města se dosud při tvorbě územních plánů musela touto krajskou podmínkou řídit, aby výškové budovy nenarušily historická panorama. Krajské zastupitelstvo schválilo aktualizaci zásad územního rozvoje regionu, která je uvede do souladu se stavebním zákonem.
O stanovisko k zásadám územního rozvoje Olomouckého kraje v srpnu kvůli pochybnostem požádal MMR hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). "Tím, že neproběhlo opakované veřejné projednání, byly obce na území Olomouckého kraje kráceny na svých právech," stojí v říjnovém rozhodnutí MMR, který spornou pasáž zrušil. Ministerští úředníci upozornili, že regulaci výšky zástavby v zásadách územního rozvoje kraje nepřipouští novelizovaný stavební zákon.
"Velké komerční plochy nákupních a zábavních center je nutno umísťovat mimo památkově chráněné území a mimo pohledově exponovaná místa z hlediska dálkových panoramatických pohledů," stálo ve zrušené části materiálu.
O zásadách územního rozvoje Olomouckého kraje se začalo častěji hovořit v souvislosti s projektem výškové budovy Šantovka Tower, která má být v Olomouci postavena v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Díky svým 75 metrům by se Šantovka Tower dělila s radnicí o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě.
Odpůrci stavby výškové budovy argumentovali, že projekt je v rozporu se zásadami územního rozvoje kraje, které jsou nadřazeny územnímu plánu Olomouce. Nový územní plán, který zatím nevstoupil v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace ani nepočítá. Proti jejich stavbě se při jeho přípravě vyjádřilo ministerstvo kultury.
Projekt Šantovka Tower posuzují úředníci magistrátu. Firma SMC Development ovšem nehodlá čekat na to, až bude nový územní plán schválen. Pokud získá povolení na základě dosavadního plánu, může začít stavět i poté, co vejde v platnost jeho nová verze, což se stane až v roce 2014.
Se stavbou budovy Šantovka Tower kromě památkářů nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že by poškodila panorama historického centra Olomouce. Investoři mají opačný názor. "Projekt dál připravujeme, je kolem něj zbytečná hysterie. I díky Galerii Šantovka se ukazuje, že naše vizualizace odpovídá realitě. Nezávazný posudek magistrátu nám dal za pravdu. Nepředkládali jsme žádné manipulativní obrázky a myslíme si, že ten barák do Olomouce patří," řekl ČTK zástupce investora Richard Morávek.
Projekt Šantovka Tower připravila firma SMC Development. Budova v sousedství nákupního centra Galerie Šantovka má mít 22 pater. Náklady na stavbu firma SMC Development odhadla na 400 milionů korun. Pokud SMC Development získá potřebná povolení, chce začít stavět v roce 2014.
Je to fakt skvělý nápad :-) A jednoznačně se hodí při výběru kvalitního materiálu.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!