Výsledky architektonické soutěže
Ve středu, 13. 4. 2011 proběhlo na brněnském Stavebním veletrhu slavnostn vyhlášení soutěžního projektu „Města bez smogu“. Soutěž byla zajímavou příležitostí pro zájemce či studenty z řad stavebních oborů, architektury, designu a výtvarného umění. Ti všichni se mohli zúčastnit veřejného projektu, kde představili své schopnosti a utkali se o nejzajímavější návrh betonového objektu pro veřejné prostranství. Nejednalo se však o klasický beton, ale o beton obsahující TX Active technologii. Jde o unikátní, ekologický stavební materiál, urychlující rozklad nečistot přirozeným působením světla.
U odborné poroty, složené z významných osobností uměleckých oborů, se v den uzavření hlasování sešlo celkem 166 soutěžních návrhů (jejich náhledy jsou k vidění na: www.bezsmogu.cz).
Po pečlivém výběru a společné shodě byli ve středu vyhlášeni následující výherci HLAVNÍCH CEN.
1. místo a cenu 50.000 Kč získali Ing. arch. Václav Kocián a MgA. Natalie Chalcarzová za návrh „EKOAZA“.
„ Ekoaza je monumentální dílo inspirované přírodou a technikou. Má zaujmout, přilákat, seznámit veřejnost s technologiií TX Active a hlavně nabídnout klidnou oázu a nový prostor. Materiály TX Active svými samočistícími vlastnostmi a schopností rozkládat škodliviny v ovzduší evokují schopnosti přírody a samotných rostlin.
Fotosyntéza rostlin má zásadní význam pro život na zemi.
Interakce návrhu: do Ekoazy lze vstoupit a vnímat ji bezprostředně. Vstup do Ekoazy navodí příjemný pocit setrvání ve stínu stromů a zaujme hrou světla prostupujícího korunami. Ekoaza navíc nabízí prostor pro propagační, kulturní a jiné akce.“
2. místo a cenu 20.000 Kč získali Iveta Kolláriková, Marta Bímová a Vlado Hrivňák za návrh „MONOBLOCK“.
„ Architektura je živá. Monoblock je živý. Demonstrace čistého, funkčního a esteticky zajímavého prvku – to je Monoblock. Lavička? Kašna? Infopoint? A co takhle všechno dohromady a od každého něco? Umístit Monoblock lze prakticky kamkoliv. Díky tomu nabízí tento městský mobiliář pestrou paletu možností využití. Nenásilné spojení Monoblocku s architektonickým okolím jasně ukazuje, že i kousku kvádru lze vdechnout městský životní styl. Nechte se unášet činností přírody. Sluneční paprsky budou žhnout do Monoblocku, zatímco Technologie TX Active za vás „odfoukne“ část škodlivých plynů. Čistota a jednoduchost provedení jednotlivých prvků pak zajistí jejich nadčasovost. Odblokujte každodenní starosti, zhluboka se nadechněte čistého vzduchu. Splyňte s Monoblockem v jednolitý celek a nasajte atmosféru městského života.“
3. místo a cenu 10.000 Kč získali Mgr. Jan Střelec s Ing. Petrem Novosadem za návrh „TijO Choroš“ – Betonové svítící choroše s příměsí TiO2.
„ Tento roztomilý koncept vychází z inspirace přírodou. Podobně jako skutečné choroše (Polyporus) žijící na kmenech stromů, naše betonové odlitky můžeme nacházet libovolně roztroušené po betonových plochách městské džungle.
Struktura TijO Choroše se z velké části skládá z betonu předepsaného složení s příměsí oxidu titaničitého, který blahodárně působí na čistotu jeho povrchu. V přítmí na sebe choroš upozorňuje kolemjdoucí (nejen samičky) pulzujícím barevným světelným spektrem, které vychází z jeho plodnice (to je ta spodní část) pomocí optických vláken a uvnitř umístěného světelného zdroje. Na rozdíl od organických chorošů, TijO Choroš na svém okolí neparazituje, nýbrž jej svou přítomností elegantně doplňuje.“
Vítězné návrhy k vidění zde.
Velká invence a vtip byly také oceněny u třech soutěžních návrhů, kterým byla udělena mimořádná cena:
Cenu vyhlašovatele získali: „6cells – zelená dlažba pro město“ od Šárky Doležalové a „Kultivar“ od Barbory Mikitové a Pavla Buryšky.
Cenu GŘ Českomoravského cementu, a.s. získal Michal Šírek za „Air- Clean Bridge“.
Další, poslední trojici očekávaných vítězů tvoří návrhy, které dostaly největší počet bodů při internetovém hlasování.
V přímém přenosu 13.4. 2011 cca v 11:15 hodin bylo zastaveno hlasování a počítač zobrazil vítězná jména:
1. Cena veřejnosti a odměna 15 000 Kč pro „Plíce Ostravy“ od Aleše Nowáka.
2. Cena veřejnosti a odměna 10.000 Kč pro „Kuželník“ od Petera Bednára.
3. Cena veřejnosti a odměna 5.000 Kč pro „Möbiliar“ od Ondřeje Kováře.
Z internetových hlasujících bylo následně vylosováno 5 výherců atraktivních cen od značek Apple a Samsung:
1. místo Richard Klimeš – výhra: iPhone4
2. místo Radek Osmak – výhra: iPad
3. místo Jakub Vrabec – výhra: Netbook Samsung
4. místo Jamie Brown – výhra: Netbook Samsung
5. místo Blažena Zderčíková – výhra: Netbook Samsung
Složení poroty:
Předseda poroty: Ing. arch. Ludvík Grym – autorizovaný architekt
Místopředsedkyně poroty: MgA. Pavla Kačírková – sochařka
Řádní členové poroty: Gábina Páralová – módní návrhářka
Ing. Jan Hrozek – předseda představenstva společnosti
Českomoravský cement, a.s., nástupnická společnost
Mgr. Daniel Piršč – designér
Náhradní členové poroty: Ing. arch. Markéta Veselá – autorizovaná architektka
Miroslav Příkopa – vedoucí marketingu společnosti
Českomoravský cement, a.s., nástupnická společnost
Co je TX Active?
Smyslem soutěže bylo také rozšíření obecného povědomí o možnostech betonových výrobků, ploch či konkrétních objektů, které obsahují právě technologii TX Active.
Toto označení nesou stavební materiály, které dokáží rozkládat nebezpečné oxidy dusíku, produkované například silničním provozem, a přeměnit je na zdraví neškodné látky. Navíc mají tyto materiály samočisticí schopnosti. Produkty s jedinečnou a vysoce inovativní technologií TX Active lze využít pro stavby budov z pohledového betonu, ale také pro výrobu dílčích prvků jako jsou např. střešní tašky, betonová dlažba, protihlukové stěny aj. Podstatou pozitivních ekologických vlastností technologie TX Active je cement s obsahem fotokatalyzátoru, tedy látky urychlující rozklad nečistot přirozeným působením světla (více na: www.txactive.cz).
Soutěž vyhlašuje Českomoravský cementem, a.s. nástupnická společnost. Samotná soutěž je ideová, jednokolová. Je pořádána ve spolupráci s vybranými fakultami vysokých škol a za podpory řady mediálních partnerů. Záštitu soutěži „ Města bez smogu“ poskytuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, soutěž je v souladu se soutěžním řádem ČKA.
tisková zpráva
Související články:
- Města bez smogu 13.1.2011
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…