Architektura veřejného prostoru
197 námětů od 160 autorů a autorských týmů
27.05 – 30. 6. 2011
Budova bývalé městské káznice, Soudní ulice
otevřeno úterý–neděle 10–18 h
Kurátorem výstavy je Adam Gebrian
Autorské prezentace projektů v Domě umění Malinovského nám. vždy od 19 hodin: 31. 5., 7. 6., 14. 6., 21. 6.
vstup volný
Sdílený městský prostor je veřejným majetkem. Městské zásahy představují architektonické projekty, které si nikdo neobjednal. Všechny vznikly z vnitřní či profesní potřeby jejich autorů. Potřeby poukázat na to, co v městském prostoru nefunguje, i když existuje řešení, jak by fungovat mohlo; potřeby odhalit potenciál míst, přes která denně chodíme a která často ani nevnímáme.
Myšlenka projektu „městských zásahů“ vznikla v Bratislavě v roce 2007. Matúš Vallo a Oliver Sadovský (Vallo Sadovsky Architects) uvedli v život svůj nápad občansko-profesní iniciativy: rozhodli se nečekat na zadání z vnější a oslovili několik svých kolegů a architektonických ateliérů, aby si nejdříve vytipovali a pak navrhli – bez nároku na honorář – řešení architektonicky problematického veřejného místa v širším centru hlavního města Bratislavy.
Projekt se setkal s nebývalým ohlasem. Na stejném principu proběhl o rok později v Praze a jeho výsledky byly vystaveny v Centru současného umění DOX. Pražskou výstavu navštívilo 29000 návštěvníků. Dva z představených projektů našly přímou odezvu úředníků dotčených městských částí a v této chvíli jsou ve fázi dalšího rozpracování.
Ještě v témže roce vznikla přehlídková společná výstava návrhů bratislavských a pražských, která byla představena v brněnské městské káznici. Vidělo ji 2500 lidí.
Výzva k účasti na brněnském kole MZ byla zveřejněna v polovině září 2010 a uzávěrka odevzdání návrhů byla stanovena na konec listopadu loňského roku.
Sešlo se 197 návrhů na různé lokality moravské metropole od 160 autorů a autorských týmů. Výstava výsledků proběhne v budově bývalé brněnské městské káznice. Návrhy budou představeny na panelech formátu A1.
V rámci výstavy se uskuteční autorské prezentace projektů a doprovodný program diskutující problematiku veřejného prostoru.
Kurátor brněnských Městských zásahů k projektu říká: „Myslím si, že nejvyšší cíl MZ (a možná ne zcela jasně vyřčený) není aktivizovat architekty. Není to dokonce ani snaha, některé z narychlo vytvořených projektů realizovat a získat tak pro sebe práci hrazenou z veřejných zdrojů. Je to snaha aktivizovat politiky a úředníky. Skupinu lidí, které platíme, aby zastupovali veřejný zájem.“
Dobrým příslibem v tomto směru je fakt, že brněnské městské zásahy byly realizovány na základě zájmu ze strany brněnské radnice, která projekt z velké části financovala. Primátor města Roman Onderka okomentoval jeho výsledek takto: „Do brněnské verze projektu byl zaslán rekordní počet námětů, což svědčí o tom, že po desetiletích lhostejnosti k věcem společným jsou dnes veřejné prostory opět v popředí zájmu. Důvodem pro to bude jistě fakt, že kvalita městských veřejných prostorů přímo ovlivňuje kvalitu života ve městě jako celku. Velká účast architektů, designérů a jiných umělců v brněnských Městských zásazích je proto pro město Brno jistě dobrou vizitkou a příslibem do budoucna.“
Na vernisáži brněnské výstavy, která proběhne 26. 5. od 19 hodin v bývalé městské káznici, bude rovněž pokřtěna kniha Městské zásahy. S láskou vaši architekti, která mapuje celý projekt MZ od jeho začátků v Bratislavě až po výsledky brněnské. Představuje blíže vybrané projekty ze všech tří měst, obsahuje teoretické studie, statistiky a zaznamenává reflexi projektu jak odbornou, tak laickou veřejností. Knihu vydává nakladatelství Slovart a její editoři Matúš Vallo a Oliver Sadovský ji komentují lakonicky v číslech: „Keby sme cely projekt MZ skúsili dat do čísel, vyšla by nám zaujímavá skutočnosť, že 255 architektov, ktorý sa zúčastnili tohto projektu, darovali svojmu mestu, ale aj sebe, prácu v hodnote 186 900 EUR, 9800 hodín práce.“
www.mestskezasahy.sk / www.mestskezasahy.cz / www.dum-umeni.cz
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!