Muzeum Emila Holuba v Holicích promění architekt David Vávra

Zájem o projekt probuidila v architektovi-moderátorovi pořadu o architektuře Šumná města cesta po stopách Emila Holuba v Africe, kterou před lety podniknul.

Holice (Pardubicko) 9. září (ČTK) – Muzeum cestovatele Emila Holuba ponese rukopis architekta Davida Vávry. Svérázný moderátor pořadu o architektuře Šumná města má k cestovateli osobní vztah, s televizním týmem se před lety vydal v Africe po stopách Emila Holuba, řekl dnes novinářům.

  

„Díky televizi jsme měli to štěstí navštívit Afriku, to mě také ovlivnilo vzít tento projekt,“ řekl Vávra.

  

Když si muzeum prohlédl, zjistil, že není třeba měnit dispozice místností či přistavovat další části. Muzeum přiléhá ke kulturnímu domu a tělocvičně a dobový architektonický koncept se mu zamlouvá.

  

„Mně se ten kulturní okrsek docela líbí. Kulturní dům má v sobě poctivou architekturu a společně s tělocvičnou tvoří solidní celek. Muzeum zachováme, jak je. Neměli jsme potřebu nafukovat jej jako bublinu,“ uvedl Vávra.

  

V první části muzea Vávra navrhl přednáškovou místnost v atmosféře doby konce 19. století, kde se mohou konat přednášky, divadlo či koncerty. Na místnost oddělenou portálem naváží čtyři zastavení, které návštěvníkům představí Holubovu pracovnu, jeho dvě africké cesty, ocenění, která získal, i jeho ženu Růženu, díky níž mají Holice alespoň část z Holubových rozsáhlých sbírek.

  

„Dále pak bude zážitková část, v jednom rohu africká vesnice, v druhém africká příroda a uprostřed Viktoriiny vodopády, což bude velká skleněná stěna,“ řekl Vávra.

  

Další zastavení připomenou Holubovy pokračovatele. Uprostřed místnosti budou vycpaná zvířata. Nově venku u muzea vznikne africká vesnice pro děti. Podle Kateřiny Soukupové ze stavební firmy, která modernizaci provede, půjde o expozici s využitím moderních technologií.

  

„Zachováme vše cenné, ale muzeum už bude více odpovídat 21. století. Budou zde trojrozměrné modely, mechanické modely, s kterými si dětmi budou moci hrát. Využijeme počítačové projekce a hlasy africké přírody,“ řekla Soukupová.

  

Na přestavbu muzea, která přijde na 21 milionů korun, by měla přispět Evropská unie. Žádost pracovníci muzea podají v říjnu, na jaře příštího roku se dozvědí, zda projekt uspěl. Když vše půjde dobře, 30. dubna 2011 by měla být expozice zpřístupněná veřejnosti, řekl ředitel Kulturního střediska města Holice Vítězslav Vondrouš.

  

jlc sap

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*