Muzeum loutek v Plzni je zkolaudováno, lidem se otevře v září

Plzeň 17. července (ČTK) – Rekonstruovaný dům pro Muzeum loutek na náměstí Republiky v Plzni se podařilo zkolaudovat. Od úterý v něm začnou divadelníci instalovat interiéry a postupně i expozice. Otevření nové plzeňské atrakce, jež podle některých názorů dosáhne světových kvalit, je plánováno na pátek 18. září. Přízemí objektu bude patřit kočovným loutkářským společnostem a prvním stálým plzeňským divadlům. První patro obsadí Spejbl, Hurvínek a další postavičky Josefa Skupy, druhé patro loutky z inscenací Divadla Alfa, zjistila ČTK.

„Dnes bylo provedeno místní šetření, objekt byl zkolaudován a bude vydáno kolaudační rozhodnutí. Nebyly shledány žádné závažnější závady,“ řekl ČTK tajemník centrálního městského obvodu Jiří Mužík.

Podle náměstkyně primátora Marcely Krejsové zbývají na vybavení muzea necelé dva měsíce a Plzeň díky němu nabídne turistům další atrakci.

Součástí muzea bude i malá divadelní scéna a stylová kavárna inspirovaná bytem Josefa Skupy zařízeným ve funkcionalistickém stylu 20. let minulého století. Všemi patry expozice provede návštěvníky komiks o historii plzeňského loutkářství.

Podle Františka Frýdy, ředitele Západočeského muzea v Plzni, jež dostane muzeum do výpůjčky a bude ho provozovat, se podaří po více než 100 letech zpřístupnit také sbírku loutek západočeského muzea. „Ta byla zaměřena na loutkovou tvorbu, nejen loutky, ale i plakáty, loutkové hry,“ uvedl Frýda.

Investorem expoziční části je Divadlo Alfa. „Expozice zmapují historii plzeňského loutkářství, ale budou tam i současné zajímavosti, třeba loutkový automat, který na stisk tlačítka mění divadelní prostředí, scény, světla či loutky,“ uvedl ředitel Alfy Tomáš Froyda.

Zajímavostí budou také kočovná divadla, dále divadlo Karla Nováka s plochými loutkami z druhé poloviny 19. století, nebude chybět unikátní studie Jiřího Trnky. V patře věnovaném Skupovi se objeví i replika legendárního Revolučního Kašpárka a další.

O muzeu loutek se v Plzni mluví už více než deset let, jeho přípravy trvaly asi tři roky. Rekonstrukci domu č. 23 protáhla náročná sanace dřevomorky a také technické problémy s uložením stropů, s opravami se začalo v roce 2007.

Viz také článek zde.

http://www.muzeumloutek.cz/

Architekt: Vlastimil Vagady

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*