Na obnově zámku Pardubice se podílí architektka Jiřičná

(ČTK) – Na rekonstrukci zámeckých interiérů v Pardubicích se bude podílet i architektka Eva Jiřičná. Do jara příštího roku vytvoří studii nové podoby společenských prostor. Smyslem projektu je ukázat památku jako pernštejnskou rezidenci, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

Část opraveného zámku v Pardubicích návštěvníci uvidí příští rok na jaře. Celou rezidenci muzeum zpřístupní v roce 2021. Na to naváže další etapa oprav jiné části paláce, pro něj Jiřičná vytvoří podobu prostor určených pro společenské a kulturní akce.

„Snažíme se být o krok napřed a plánovat další postup, který bude navazovat na současnou rekonstrukci. Ale vzhledem k tomu, že je tento zámek pro nás v kraji něco jako pro Pražany Hradčany, chceme, aby všechny úpravy v této národní kulturní památce měly vyšší přidanou hodnotu,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

V zámeckém paláci zůstanou po rekonstrukci pouze expozice Pernštejnů, skla a numismatiky. Společenská část bude v severní křídle, kde budou dva rozměrné sály ve druhém a třetím nadzemním podlaží, na ně naváže i menší místnost ve východním křídle. Akce už nebudou v rytířských sálech, vzácné nástěnné malby trpěly změnami teplot.

„Původně jsme s Evou Jiřičnou konzultovali možnosti nového propojení obou pater v místě sálů, ale nakonec jsme si uvědomili, že je potřeba posoudit společenský provoz jako celek, a třeba nakonec přijde s nějakým řešením, které zatím nikoho nenapadlo,“ řekl architekt Josef Pleskot.

Pardubický zámek prošel od svého vzniku mnoha přestavbami. Známý je jako reprezentativní renesanční sídlo vybudované v kulisách gotického hradu a opevnění. Hlavní společenský sál byl ve své době druhý největší v Čechách po Vladislavském sále. Navrhl ho architekt Aostalli de Sala v 70. letech 16. století.

„Celý projekt Pernštejnské expozice bude hotový v roce 2021, kdy uplyne 500 let od úmrtí Viléma z Pernštejna. Společenský život se bude od příštího roku odehrávat zatím provizorně v sále ve třetím nadzemním podlaží. Na ty si počkáme po roce 2022. Do té doby ovšem můžeme mít hotovou studii a následně projekt,“ řekl Línek.

Doplněno Stavbaweb:
Zámek Pardubice je stále silněji vnímán jako jeden z nejcennějších klenotů příkladně obnovené palácové architektury v České republice, v roce 2010 byl prohlášen národní kulturní památkou. Zámek Pardubice patří k nejlépe udržovaným památkám v regionu.
V zámeckých interiérech, zejména v rytířských sálech zámku, se dochovaly rozsáhlé fragmenty monumentální malířské výzdoby stěn, nejstarších renesančních nástěnných maleb v Čechách, nachází se zde původní kamenné zdobené portály, klenby, okenní a krbová ostění a renesanční malované kazetové stropy.
Zámek je sídlem Východočeského muzea a Východočeské galerie.
Stavební práce vycházejí z generelu dlouhodobé prezentace Zámku Pardubice jako pernštejnské rezidence, který v minulých letech zpracovali a připomínkovali architekti Josef Pleskot, Ladislav Lábus a Petr Všetečka. 
Rozsáhlý projekt rekonstrukce byl zahájen 7. ledna 2019, společnost ARCHATT PAMÁTKY by práce měla dokončit za dva roky.

Informaci o probíhající rekonstrukci najdete na stránkách Zámku Pardubice ZDE.

Související články:
Rekonstrukce pardubického zámku  11.1.2019


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Čím je zámek Pardubice tak mimořádný, že se na něm podíleli nebo podílí takové naše osobnosti, jako Josef Pleskot nebo Eva Jiřičná? Že je místní nemocnice mé rodiště, to je zanedbatelný fakt. Že by perník? Nebo Dynamo a zašlá sláva hokeje? Nebo spíše mimořádný výtvor průmyslově-společenské architektury : hlavní nádraží! A neobyčejné ztvárnění fasády PRIORU.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*