Chrudim 1. března (ČTK) – Na vrchu Podhůra nedaleko Chrudimi se rozšíří zdejší přírodní rekreační areál. Nyní návštěvníci využívají rozhledny Bára nebo lanového centra, brzy přibudou další lákadla. Město se nyní chystá vybudovat originální kryté ohniště. Originální ohniště vybuduje stejně jako rozhlednu Bára studio E-mrak architekta Martina Rajniše.
"O areál je velký zájem jak mezi obyvateli Chrudimi, tak mezi turisty. Ohniště, které je součástí dlouhodobých plánů, doplní možnosti pro návštěvníky. Už vloni se na Podhůře dalo kempovat a mělo by to tak být i v letošním roce," řekl Málek.
Originální ohniště vybuduje stejně jako rozhlednu Bára studio E-mrak architekta Martina Rajniše. Ohniště bude ladit s rozhlednou, která je jakousi "skládačkou" ze dřeva, kterou drží pohromadě odolný systém lan a kladek. Na podobném systému bude založena konstrukce krytého ohniště, bude nad ním kopule. "Rekreační areál v přírodě je vynikající nápad. Ohniště bude ladit s krajinou, využívá moderních způsobů stavění a bude ladit s nedalekou rozhlednou," řekl Rajniš.
Návštěvníci areálu by měli letos podruhé mít možnost přespat v takzvaném nouzovém nocovišti na kraji podhůrských lesů s výhledem na Chrudim. "Nouzové nocoviště je vlastně schválená, vyčleněná a ohraničená plocha pro postavení stanů, která se nachází v blízkosti parkoviště u bývalé restaurace Kometa. Kdo chce, může přijít, postavit si stan a přespat nedaleko od rozhledny Bára. Zadarmo," uvedl Roman Málek.
Nocoviště není kemp a platí v něm jiná pravidla. Nesmí se tam rozdělávat oheň, WC je přístupné u nedaleké rozhledny Bára a návštěvníci musí všechny odpadky odnést. V minulém roce fungovalo nocoviště bez problémů a byl o ně zájem. Město doufá, že tomu tak bude i letos.
Rozhledna Bára má za sebou pohnutou minulost. Původní rozhlednu v červnu 2008 jen krátce po otevření smetla silná vichřice. Město ji nechalo vybudovat znovu, tentokrát ale s posílenou konstrukcí, která větru odolá. Vyhlídková plošina je asi 15 metrů nad zemí a vstupné se neplatí.
Rozhledna je unikátní dřevěná stavba s minimem spojovacích prvků. Modřínová prkna tesaři postupně složili po obvodu zužujícího se jehlanu, mezi ně umístili proložky vyrobené z latí, k zemi je upevňuje systém kotevních lan. Uvnitř objektu je válcové schodiště z dubových fošen.
Doplněno Stavbaweb:
Podrobnější informace o celém projektu naleznete v článku Martina Klody "Mág Pythagoras a ohniště v Chrudimi" na stránkách blog.respekt.cz zde.
Související články:
- Rozhledna Bára na Podhůře 7.10.2009
- Chrudim obnovila unikátní dřevěnou rozhlednu zničenou vichřicí 4.9.2009
- Unikátní rozhledna u Chrudimi bude obnovena do konce května 2009 3.10.2008
- Rozhledna Bára 18.6.2008
Doplněno Stavbaweb:
Podrobnější informace o celém projektu naleznete v článku Martina Klody "Mág Pythagoras a ohniště v Chrudimi" na stránkách blog.respekt.cz zde.
I když tomu říkají mobiliář, tak bych přála nám všem, aby měl výsledek stejné kvality, jako svého času dostavby od…
Připadá mi to, jako ba tahle dispozice nepočítala s dětmi. Všechny ložnice (tedy i dětské pokoje) jsou hned u vchodu,…
Proč by Správu železnic měla zajímat rekreace Pražanů?
Přemístění mostní konstrukce přece nejde srovnávat s destrukcí budov. Ta konstrukce zůstane zachovaná a dokonce bude i dál sloužit svému…
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.