V letošním roce se koná jž XXIX. ročník Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu. Obec architektů, která tuto soutěž pořádá, rozhodla o prodloužení termínu podávání přihlášek do této největší architektonické soutěže do 15. 8. 2022.
Jako každý rok je poroto složena ze čtyř zahraničních a jednoho českého porotce, což zajišťuje nezávislost a objektivitu celé soutěže.
Pozvání do poroty v letošním roce přijali:
Jean-Pierre Carniaux – FRANCIE ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA)
Robert Schmitz – ŠVÉDSKO ateliér White Architekter
Martin Rein-Cano – NĚMECKO ateliér TOPOTEK 1
Michal Bogár – SLOVENSKO ateliér BOGÁR architekti
Eva Le Peutrec – ČESKO ateliér E-STUDIO
Do soutěže je možné přihlašovat projekty, které byly realizovány od 1. 1. 2021 do 1. 3. 2022. V kategorii zahradní architektura je termín realizace od 1. 1. 2019 do 1. 3. 2022.
Na začátku září vybere porota 50 projektů, které postoupí do 2. kola. To se uskuteční v rámci GPA Festivalu by Grohe, který se bude konat na přelomu října a listopadu. Na tomto festivalu budou realizátoři projektů prezentovat své návrhy před porotou. Ta následně vybere hlavního vítěze Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu 2022 a zároveň vítěze v jednotlivých kategoriích.
„Jsem rád, že se nám i letos podařilo získat do poroty významné osobnosti v oblasti architektury. Tak jako je pro oblast filmografie významný Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, který mimo jiné dnes začíná, tak je pro architekty významná cena z GPA – Národní ceny za architekturu. Vysokou úroveň tomu dodává právě porota. Zároveň věřím, že i letos budeme co do počtu přihlášených projektů největší architektonickou přehlídkou v České republice.“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.
Hlavní ceny soutěže:
Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota
Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí Rada Obce architektů
Novostavba
Rekonstrukce
Rodinný dům
Architektonický design
V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategoriích, tak se cena v dané kategorii udělat nebude.
Dále budou uděleny ceny za:
Interiér – malá žlutá kostka
Urbanismus – malá fialová kostka
Krajinářská architektura a zahradní tvorba– malá zelená kostka
V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy (CZGBC), která byla poprvé udělena v roce 2020 – malá stříbrná kostka
Vyhlášení Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022 bude na přelomu října a listopadu.
Soutěž založila Ing. arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.
Autorem hlavní ceny – velké modré kostky – je Bohumil Eliáš starší, český sklářský výtvarník, sochař, malíř a grafik. Na tradici svého otce navazuje jeho syn Bohumil Eliáš mladší, český sochař, malíř a sklář, který dnes vyrábí tyto výjimečné ceny.
Tisková zpráva
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!