Národní dům v Karlových Varech

Projekt je autorským dílem studia F2 Architekti a Partneři, a.s., a řeší rekonstrukci objektu Národního domu v Karlových Varech a dostavbu přilehlé nezastavěné rohové proluky mezi ulicemi Zeyerova, Varšavská a Jugoslávská. Záměrem investora je rekonstrukce hotelu Národní dům k jeho původnímu účelu a do původní historické podoby. Hotel bude zaměřen na kongresovou a obchodní turistiku, bude se pohybovat na úrovni čtyř hvězdiček a umožní využít multifunkční sál Orfeum, bar, restauraci, pivnici jak pro potřeby hotelu tak i veřejnosti. Pro zajištění úrovně a kvality služeb odpovídající současným podmínkám, bude hotel rozšířen o novou budovu, která vedle zvýšení ubytovací kapacity hotelu, řešení recepce, lobby, zásobování a parkování pro celý komplex, nabídne komerční plochy v parteru, které budou sloužit jako atraktivní obchodní centrum plynule navazující na pěší zónu ulice Zeyerovy a Varšavské. Obchody budou doplněny kavárnou a rychlým občerstvením. (zdroj – stránky autorů)
Grafický design celého hotelu vytvořilo grafické Studio Najbrt. (doplněno Stavbaweb)



Oprava Národního domu v K. Varech bude možná rozdělena na etapy
Karlovy Vary 10. května (ČTK) – Rekonstrukce historického Národního domu v Karlových Varech a jeho přístavba bude možná rozdělena do dvou samostatných částí. V první by došlo na opravu původního památkově chráněného objektu, ve druhé na přístavbu moderního víceúčelového objektu. Uvedl to dnes náměstek primátora Jiří Klsák (KOA). Původní projekt vlastníka nemovitosti, společnosti Eltodo, počítal s tím, že rekonstrukce i přístavba se udělají současně, termín dokončení měl být v prosinci 2013.

Na projektu odhadovaném na 800 milionů korun se začalo pracovat loni v dubnu. Od té doby ale práce příliš nepokročily a podle Klsáka přiznal majitel budovy při jednání se zástupci magistrátu, že má problémy s partnerem, který se měl podílet na financování akce. Náměstek uvedl, že Eltodo údajně jedná s dalšími potenciálními investory. "Jednou z verzí, o nichž jsme mluvili, by byla prozatím alespoň obnova původní budovy. Na přístavbu by došlo o něco později," konstatoval Klsák.

Rozdělit projekt na rekonstrukci historického Národního domu a dostavbu multifunkčního centra, jež by začala později, je skutečně jednou z možností, jak situaci řešit, uvedl mediální zástupce Eltoda Richard Štrégl. Firma měla při koupi Národního domu příslib od řady investorů a provozovatelů hotelů, že do projektu vstoupí. Oddálení projektu kvůli sporům o vlastnictví hotelu a mezi Karlovými Vary a podnikatelem Ivem Ouřadou ovšem způsobilo, že většina investorů odstoupila, řekl Štrégl.

"Krize z roku 2008 zcela změnila situaci na realitním trhu a hlavně kvůli ní investoři ztratili o projekt obnovy a dostavby Národního domu zájem. Eltodo bylo v roce 2005 schopno celý projekt uskutečnit a uhradit s pomocí bankovního úvěru samo. Krize však zájem bank o financování těchto projektů významně omezila," podotkl.

Eltodo, které dosud investovalo do projektu asi 100 milionů korun, požádalo město o prodloužení termínu na jeho dokončení o zhruba pět měsíců. Jako důvod uvedlo skluz kvůli archeologickému průzkumu. Kdyby firma termín nedodržela, za každý den prodlení by platila penále 200.000 korun. "Jestli budeme se žádostí souhlasit, to zatím nevíme," uvedl Klsák.

Ani případné rozdělení jednoho projektu na dvě samostatné části není úplně jednoduché, konstatoval primátor Petr Kulhánek (KOA). Investiční záměr včetně smlouvy bere obnovu historické budovy i přístavbu jako jednu akci a k ní se váže termín dokončení na konci roku 2013. "Pokud by měl být projekt rozdělen, musela by se změnit i smlouva a vyjádřit by se muselo i zastupitelstvo. Vše je zatím jen v rovině úvah," dodal primátor.

Město se snažilo Národní dům prodat několikrát. O budovu však nikdo nestál. Proto magistrát snížil cenu z 42 milionů na 21 milionů korun. Firmu Eltodo vybral v tendru ze dvou zájemců. Městu za něj zaplatila v roce 2008 zálohu pět milionů. Převod na katastru se neuskutečnil kvůli sporům města s podnikatelem Ouřadou, který si na objekt dělal nárok a nechal Národní dům zablokovat. Zchátralý objekt získalo Eltodo definitivně až v březnu 2010 poté, co ho zapsal karlovarský katastrální úřad jako nového vlastníka.



zdroj obr: F2 Architekti a Partneři

Doplněno Stavbaweb:
Národní Dům Karlovy Vary – secesní hotel z roku 1901 postavený podle projektu vídeňských architektů Fellnera a Helmera
Společnost Eltodo se již před lety zavázala, že z Národního domu, společně s novou stavbou, vytvoří hotel konferenčního typu, který bude mít dvě stě pokojů. Pětasedmdesát ve stávající budově – kterou společnost nebude přestavovat, jen ji zrekonstruuje – a zbytek v novém hotelu.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*