"NTK je velká stavba (s 51 434 m2 podlažní plochy a 168 187m3 obestavěného prostoru) s třemi podzemními a šesti nadzemnými podlažími. Je snad největší a nejmodernější veřejnou budovou, jaká byla postavena po roce 1989. Jako knihovna je snad i největší od novostavby Městské knihovny na Mariánském náměstí z roku 1927. Je o třetinu větší než známá Univerzitní knihovna v Utrechtu a téměř poloviční oproti Britské knihovně v Londýně."
Vladimír Šimkovič: Koncept a čas (Recenze publikovaná v časopise Stavba 2/2009)
Praha 7. září (ČTK) – Přibližně tisícovka lidí denně navštíví Národní technickou knihovnu (NTK) v pražských Dejvicích, ve zkouškovém období počet návštěvníků vždy ještě výrazně vzroste, řekla ČTK Naděžda Nová z oddělení marketingu a vzdělávání NTK. Ve čtvrtek uplyne právě rok od otevření nové budovy technické knihovny, která boduje na architektonických soutěžích. Letos se stala vítězem Grand Prix architektů, Česká komora architektů (ČKA) ji nominovala na Cenu EU za současnou architekturu (Mies van der Rohe Award).
Státní technickou knihovnu (STK), která sídlila v Klementinu, navštěvovalo ročně kolem 50 000 čtenářů. "V NTK pak toto číslo vzrostlo téměř na 300 000 a dále narůstá," řekla ČTK Nová.
Knihovna si dělá pravidelné ankety mezi svými čtenáři mimo jiné na internetových sociálních sítích a nechává se inspirovat jejich návrhy. "Z ankety třeba vyplynulo, že by si zákazníci přáli knihovnu rozdělit na tichou a hlasitou zónu," prozradila Nová. Na popud studentů proto knihovníci vyhlásili šesté patro zónou klidu. Upozorňují na ni cedulky i samolepky pod plánkem podlaží. Velmi oblíbená je prý u studentů noční studovna, jejíž kapacita musela být navýšena.
Od letošních prázdnin spustila knihovna několik novinek. Čtenáři mají nově možnost využít samoobslužné tiskárny a kopírky, byly zpřístupněny veřejné počítače a začal fungovat rezervační systém na pronájmy studoven. NTK chce více novinek zveřejnit na tiskové konferenci, kterou pořádá ve čtvrtek ráno u příležitosti prvního výročí otevření knihovny.
Stavbu navrhli architekti ze studia AK Architekti – v současnosti nese kancelář jméno Projektil Architekti. Budova architektů Romana Brychty, Adama Halíře, Václava Králíčka a Petra Leška se vyznačuje elegantním tvarem zaobleného čtverce a díky koncepci dvouplášťové fasády i nízkou energetickou náročností. NTK má unikátní systém vytápění a chlazení, který využívá akumulační schopnosti její konstrukce.
V budově se nachází i netechnická literatura, v přízemí totiž sídlí jedna z poboček pražské městské knihovny. Lidé mohou do objektu přicházet také na kávu, na výstavy výtvarných děl nebo na přednášky.
Výstavba knihovny stála 2,25 miliardy korun. O financování se postarala dodavatelská firma, které by měl stát knihovnu do roku 2014 splácet.
Národní technická knihovna vyrostla v pozadí sporů o Kaplického
Praha 7. září (ČTK) – Podle jen několik let starých plánů měly dnes stát v Praze dvě moderní knihovny. Více pozornosti k sobě přitáhla neortodoxní budova navržená Janem Kaplickým na Letné pro Národní knihovnu, která ale vyvolala vzrušenou debatu a jejíž osud je nejspíše zpečetěn. Poněkud stranou zájmu pak vyrostlo v Dejvicích nové sídlo Národní technické knihovny (NTK). Budova, do které přestěhovaly své knihy Státní technická knihovna i nedaleké technické fakulty, funguje již rok.
Ani 9. září 2009 otevřená budova ze studia AK Architekti – dnes nese kancelář jméno Projektil Architekti – se ale nerodila úplně snadno. Soutěž byla vypsána již na přelomu století a vítězný projekt porota vyhlásila v lednu 2001. Více než pět let ale trvalo, než se na někdejším parkovišti vedle budovy Fakulty architektury ČVUT poprvé koplo do země. Během doby navíc prošel původní návrh změnami – dům například ustoupil poněkud z ulice a zmizely plánované samostatné garáže.
Základní myšlenka stavby a její vnější podoba ale zůstaly zachovány. Budova architektů Romana Brychty, Adama Halíře, Václava Králíčka a Petra Leška se vyznačuje elegantním tvarem zaobleného čtverce a díky pozměněné koncepci dvouplášťové fasády i nízkou energetickou náročností. NTK má například unikátní systém vytápění a chlazení, který využívá akumulační schopnosti její konstrukce. Navíc respektuje okolí a není divu, že se letos stala celkovým vítězem Grand Prix Obce architektů.
Sídlo NTK je podle autorů koncipováno jako hravá technická učebnice, a to včetně detailů. Na schodišti se návštěvník může dozvědět, kolik kalorií spálí, pokud půjde po schodech, na zákazu kouření zase stoupá z cigarety místo dýmu vzoreček oxidu uhličitého. Z technických plánů vycházejí i barvy podlah, které odpovídají tomu, jaké je v dané části pnutí. Syrový interiér s odkrytými rozvody rozveselují poněkud dětinské (a nejednoznačně přijaté) kresby rumunského výtvarníka Dana Perjovschého.
Právě ty propojují šestici nadzemních podlaží budovy, ve kterých je jak administrativní zázemí instituce, tak prostory pro čtenáře. Dominantou interiéru budovy, která nemá jen jeden vchod, ale je o ní možné vstoupit portálem v každé ze čtyř stran, je prostorné atrium, sahající z přízemí až pod střechu. V podzemí je pak umístěn depozitář knih a časopisů a parkoviště. Budova je obklopena – jak jinak – strohou betonovou plochou, na severovýchodě parčíkem.
Čtenářům, kterých má ročně knihovnou projít na milion, je k dispozici nejenom technická literatura. V přízemí je například i pobočka pražské městské knihovny, nechybí kavárna nebo galerie. Nejen studenti přilehlých technických škol, pro které je NTK a její fondy nezbytným pomocníkem, pak najdou v budově i mnoho míst ke studiu či odpočinku. Podle oficiálních údajů je v budově 1300 studijních a pětistovka relaxačních míst, nechybí samozřejmě ani možnost připojit se k internetu.
O výstavbě nového sídla ústřední technické knihovny se sice uvažovalo již od 60. let, kdy pomalu přestávala stačit kapacita knihovny v Klementinu. Až s koncem 20. století se ale podařilo projekt uskutečnit, kvůli odložení výstavby se však náklady zvedly z předpokládané 1,5 miliardy na 2,25 miliardy korun. V rozpočtu ministerstva školství se navíc nenašla potřebná suma, a tak se o financování výstavby postarala dodavatelská firma, které bude stát knihovnu do roku 2014 splácet.
Doplněno Stavbaweb:
Autorskou zprávu NTK naleznete včetně výkresů zde.
Fotografie Ondřeje Miky pořízené těsně před slavnostním otevřením 9.9.2009 naleznete zde.
Další související články (včetně recenzí ) naleznete zde.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…