Návrh podoby okolí jezera Milada u Ústí vzejde ze soutěže

(ČTK) – Palivový kombinát Ústí dne 9. června 2020 vyhlásil mezinárodní krajinářsko-urbanisticko-architektonickou soutěž na území jezera Milada u Ústí nad Labem. Týmy se mohou přihlásit do konce července. Porota složená z architektů, urbanistů a politiků z nich v srpnu vybere šest. Vítězný návrh bude znám na jaře 2021.

Soutěž má určit, jak se bude okolí zatopeného hnědouhelného lomu dál rozvíjet. Na jejím zadání se podíleli odborníci i veřejnost. Tvořilo se půl roku, soutěž připravila společnost ONplan. „Komunikaci nám ztížila pandemie (koronaviru), ale nakonec se vše podařilo. Řešitelské týmy mají mít ze zadání jasnou představu, kam chceme my se samosprávami a dalšími nasměrovat tuto oblast,“ uvedl náměstek ředitele Palivového kombinátu Ústí (PKÚ) Petr Kubiš.

Jezero se otevřelo veřejnosti před pěti lety a od té doby si získalo velké množství příznivců z řad turistů, sportovců, přírodovědců. „Území má obrovský potenciál, a to pro uspokojení potřeb místních, ale i jako místo, které se může stát centrem turismu,“ uvedl Ondřej Špaček, jeden ze členů poroty soutěže. „Je to jedinečná příležitost ukázat Ústí v nové tváři,“ řekla krajinářská architektka Jitka Trevisan, členka poroty.

V příštím roce budou dokončeny v areálu přípojky vody, kanalizace a elektrické energie. „Tím dojde ke zlepšení zázemí nezávisle na soutěži. Pro nás jako státní podnik je nejdůležitější nalézt budoucí samofinancování jezera. Veškeré aktivity musí přispět k tomu, aby generovaly peníze na údržbu vody, úklid areálu a péči o rekultivované plochy v okolí,“ uvedl ředitel PKÚ Walter Fiedler.

O zastavení těžby u Chabařovic na Ústecku se rozhodlo v 90. letech minulého století. Napouštění jezera o rozloze 250 hektarů začalo v roce 2001 a skončilo v roce 2010, v roce 2015 bylo zpřístupněno veřejnosti. Maximální hloubka jezera je 24,7 metru.

Doplněno Stavbaweb:
Jezero Milada

Milada je rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě hnědouhelného dolu Chabařovice v místě bývalých obcí Hrbovice, Tuchomyšl a Vyklice. Má rozlohu 252,2 ha, průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m. Objem vody činí 35 601 000 m³. Napouštění jezera započalo roku 2001 a bylo dokončeno v roce 2010
www.jezeromilada.cz

Informace o soutěži najdete na stránkách ČKA.

Související články:
Podobu okolí jezera Milada u Ústí navrhnou architekti  29.1.2020
Mobiliář u jezera Milada  10.7.2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*