Navzdory stavební uzávěře se apartmány v Harrachově staví dál

Fotogalerie ke článku (1)

Apartmány v Harrachově (ilustrační foto, zdroj:wwwharrachov-apartmany.cz)

Apartmány v Harrachově (ilustrační foto, zdroj:wwwharrachov-apartmany.cz)
Celá fotogalerie (1)

Přestože město Harrachov v závěru loňského roku vyhlásilo stavební uzávěru, rekreační byty se zřejmě v oblíbeném krkonošském středisku budou stavět dál. V minulých dnech rada města schválila výjimku ze stavební uzávěry pro projekt výstavby tří domů s 52 byty v lokalitě U Dolu, kterou chystá společnost ADOS, a na radnici leží další žádosti. Odpůrci výstavby proto vyzvali radnici, aby výjimky velkým objektům typu bytových domů neudělovala.

Výstavba rekreačních bytů se nelíbí ani Krkonošskému národnímu parku (KRNAP), který v závěru loňského roku vyzval města a obce na svém území, aby se snažily takovou výstavbu regulovat, zbrzdit nebo jí zcela zabránit. Harrachov byl mezi těmi, kdo se k memorandu připojili, přesto jen o pár dní později další výstavbu bytů umožnil. Starosta Tomáš Ploc (ODS) argumentuje tím, že projekt ADOSu není nový, ale firma ho připravovala několik let. "Stavební uzávěru jsme schválili kvůli přípravě nového územního plánu, ale i ten v lokalitě počítá s bytovou výstavbou, a tak mu záměr neodporuje," řekl starosta, který ale figuruje v dozorčí radě ADOSu.

Odpůrci výstavby upozorňují na to, že ve stejné lokalitě U Dolu připravuje výstavbu 85 bytů také společnost SKI-Real, které ale stavební komise města udělit výjimku nedoporučila. Stejně nechce podpořit další projekty - výstavbu nového ubytovacího zařízení Impera nebo tří rodinných domů na Sachrově kopci. "Bojíme se, že výjimka je precedentem, kvůli kterému Harrachov jen těžko obstojí, pokud se někdo z odmítnutých investorů obrátí na soud," řekla ČTK zastupitelka Eva Zbrojová (DRS).
Harrachov je oblíbeným krkonošským střediskem, kde žije kolem 1600 stálých obyvatel. Ve městě je oficiálně zhruba 10 000 rekreačních lůžek, podle Zbrojové je jich ale ještě zhruba o polovinu více. "Právě apartmány se nikde neregistrují, jejich majitelé je často pronajímaní, aniž by odváděli městu rekreační poplatky nebo tyto příjmy zdaňovali," upozornila Zbrojová. Město tak na vlastní náklady musí odklízet jejich odpadky, svítit v jejich okolí a uklízet tamní komunikace.

Podle radnice se v Harrachově postavilo v minulých letech na 700 nových rekreačních bytů, neoficiální statistiky jich však uvádějí kolem 1100. Realitní agentury nabízejí v současné době kolem 80 nových bytů zejména v Anenském dvoře a na Sachrově kopci. Jejich ceny se pohybují od 45 000 do 55 000 korun za metr čtvereční. Podobné byty ve stotisícovém Liberci se přitom prodávají za 35 000 až 40 000 korun za metr.
Investoři přitom plánují výstavbu dalších desítek bytů. To se ale nelíbí místním obyvatelům a často ani těm, kdo si v minulosti byty v horském středisku koupili. Bojí se hlavně zhoršení životního prostředí. "Už nyní Harrachov při maximální obsazenosti trpí nedostatkem pitné vody a čistírna odpadních vod nestačí kapacitně," řekl ČTK náměstek libereckého hejtmana Karel Dolejší. Vedení města by proto podle něho mělo na investory více tlačit, aby se podíleli také na investicích do infrastruktury.

Zdroj: Zpráva ČTK 14.2.2008

Doplněno Stavbaweb:
Harrachovská radnice vyhlásila stavební uzávěru do schválení územního plánu. To může být až roku 2012. Důvodem je nekontrolovatelný růst počtu apartmánových bytů v obci. Ze stejného důvodu platí stavební uzávěra také ve Špindlerově Mlýně a Rokytnici nad Jizerou.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*