(ČTK) – Nejstarší část centra Liberce mění svou podobu. Prostor kolem kostela svatého Antonína Velikého v těsném sousedství hlavního náměstí sloužil v posledních letech především jako parkoviště, po rekonstrukci by se měl proměnit v další klidovou zónu. Zmizí zaparkovaná auta, přibudou stromy a lavičky.
Obnova prostoru přijde radnici na 4,6 milionu korun, dalších 2,2 milionu zaplatí za archeologický průzkum. Na ten ale přispějí i vlastníci sítí, řekla ČTK primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).
Kolem kostela svatého Antonína byl ještě v 17. století hřbitov, Albrecht z Valdštejna ale pozemky vykoupil a nechal prostor přebudovat na náměstí. Práce v lokalitě začaly už loni rekonstrukcí části Kostelní ulice a letos od jara pokračuje archeologický výzkum, protože lokalita patří z tohoto pohledu k nejcennějším v krajském městě. Na místo už ale postupně nastupují i stavbaři, vyměnit je třeba plynovod a pak i kanalizaci a vodovod, i sítě v této části města patří totiž k těm nejstarším.
Bývalý hřbitov je podle archeologů velmi cenným nalezištěm. "Téměř v každém hrobě jsme měli nějaký zajímavý objev," uvedl archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský. Nejstarší nálezy pocházejí podle něj ze 14. století. "Našli jsme sedm středověkých mincí a hlavně jedna z nich ležela pod jazykem zemřelého přímo v hrobě, takže máme za prokázaný středověký původ Liberce," řekl archeolog. Nález mince pod jazykem zemřelého je navíc podle něj unikátní, je to pohanský zvyk. "Známe to z raně slovanských pohřebišť, objevuje se to i v hrobech z 8. až 10. století, ale rozhodně ne ze 14. století," dodal Brestovanský.
Průzkum lokality pomalu končí, archeologové však budou podle Brestovanského na místě dohlížet ještě i v dalších týdnech. Mimo jiné čekají, zda práce neodhalí podzemní chodbu, která spojovala kostel se sousední farou, a kterou už objevily detekční přístroje. Podle archivů by v prostoru měla být také studna, objevit by se měly i základy původního kostela. Už na konci prázdnin by ale měly být všechny výkopové práce ukončeny a dojde na obnovu celého náměstí.
"Opravena bude zádlažba celé plochy, v lokalitě bude vyměněno také veřejné osvětlení a před vchodem do kostela přibudou lavičky doplněné stromy, čímž dojde k prodloužení aleje ze Sokolského náměstí," popsal záměr vedoucí technické správy veřejného majetku magistrátu David Novotný. Do prostoru chce podle něj radnice umístit několik informačních tabulí, na kterých bude veřejnost moci vidět zajímavosti z průběhu rekonstrukce a dokumentaci archeologických nálezů. V příštím roce budou práce pokračovat v levé části Sokolského náměstí.
Dobry den, bolo by mozne zakupit konkretne cislo Stavba 3/2024? Dakujem! SC
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…