Fotogalerie ke článku (3)
Neutelings: Museum aan de Stroom
Neutelings: Museum aan de Stroom
Neutelings: Museum aan de Stroom
Novostavba muzea v Den Haagu od Neutelings Architects
Nové Museum aan de Stroom (Muzeum na řece) leží v centru Eilandje, staré přístavní čtvrti historických Antverp. Na jeho místě původně stál hansovní dům z roku 1568, po staletí nejdůležitější budova ve městě, který roku 1893 vyhořel. Kolem něj vznikly na konci 18. století dva nejstarší přístavní doky – krále Wilema a Bonapartův. Nové muzeum leží na výběžku země mezi doky.
Přístav byl přenesen dále na sever města a zvětšen. Staré doky a čtvrť kolem nich degenerovaly. Město se v posledním desetiletí snažilo ustavit plán oživení a mimo jiné bylo toto místo vybráno pro nové muzeum. Od počátku pokusů o regeneraci se Eilandje velmi změnilo. Vyrostly zde budovy pro Vlámskou baletní společnost, Městský archiv a další. Staré sklady procházejí konverzí na lofty a současně vyrůstají nové bytové domy, jako např. Koninklijk Entrepot od berlínského architekta Hanse Kolhoffa, važ s byty od Švýcarů Diener a Diener a další věžovité stavby od Davida Chipperfielda či Guyer a Gigon. Další projekty jsou připravovány. Odhaduje se, že do Eilandje se přistěhuje 5000 nových obyvatel.
V rámci regenerace byla rekonstruována nábřeží kolem doků podle návrhu francouzského krajinářského architekta Michela Desvigne. Pod nábřežím Godefriduskaai byly vybudovány podzemní parkingy, takže nadzemní plochy jsou nyní promenády s restauracemi a terasami bez aut. Před několika lety byl Wilemův dok přeměněn na přístav jachet pro návštěvníky Antverp. Bonapartův dok se brzy stane muzejním dokem s historickými loděmi.
Budova MAS je navržena jako šedesát metrů vysoká věž. Obrovský kamenný kmen je navršen jako fyzická demonstrace těžkosti historie, plná historických objektů – dědictví po předcích. Je to skladiště historie uprostřed starého přístavu. Každé patro věže je pootočeno o čtvrtinu, takže budova vytváří obří spirálové schodiště. Do spirály je vloženo vlnité fasádní sklo, za nímž vznikají vyhlídky na město.
Eskalátory vedou návštěvníky z náměstí nahoru do věže. Příběh dějin města, přístavu a obyvatel je vyprávěn po spirále směrem vzhůru. V každém patře mohou návštěvníci vstoupit do výstavních hal a poznávat historii mrtvého města. Během cesty vzhůru mohou shlížet na panorama města. Na vrcholu věže je restaurace, salon a vyhlídková terasa.
Fasády, podlahy a stropy jsou obloženy velkými panely červeného indického pískovce, což evokuje představu monumentální skulptury. Fasáda má čtyři barevné tóny, pokládané podle digitálně generovaného plánu. Vyhlídkové galerie mají stěnu z obrovské „záclony“ z vlnitého skla.
Ke změkčení velkého objemu budovy muzea jsou na fasádě rozmístěny kovové ornamenty, které se dovnitř propisují jako medailony odlité podle návrhu Toma Hautekieta s texty od Toma Lanoye.
Muzejní náměstí u paty budovy je součástí projektu. Má stejnou červenou dlažbu a je ohraničeno pavilony a terasami. Slouží jako open-air plocha pro společenské události a venkovní výstavy. Střední část náměstí je zanořena a tvoří rámec pro velkou mozaiku Luca Tuymanse.
Museum aan de Stroom
Místo: Hanzestedenplaats, 2000 Antverpy, Belgie
Klient a investor: Město Antverpy ve spolupráci s AG Vespa
Architekt: Neutelings Riedijk Architects, Rotterdam, Nizozemí
Statika a konstrukce: Bureau Bouwtechniek, Antverpy, Belgie
Prováděcí projekt: ABT België
Technologie a TZB: Peutz bv ingenieuze adviseurs, Mook, Nizozemí; Marcq & Roba, Brusel, Belgie
Požární ochrana: IFSET International Fire Safety Engineering Technology, Asse, Belgie
Hlavní dodavatel: THV MAS, Antverpy, Belgie
Foto: Sarah Blee
Plocha: 19 557 m2, podlažní plocha: 11 415 m2
Stavební náklady: 33,409 mil. EUR
Návrh: Mezinárodní soutěž, duben 2000, 1. místo
Realizace: říjen 2006–únor 2010
Více na www.neutelings-riedijk.com a na www.mas.be
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…
Zajímavé zjištění, že tohle patří pod Heluz. To by mě nenapadlo.
Taková záruka je úplně jiná liga. 149 let? To už je skoro jako věčnost! 😎
Kdo by nechtěl mít na barák doživotní záruku? A ještě k tomu celou hrubou stavbu, to už je level, co…