Někdejší objekt jatek se v Ostravě začíná přestavovat na galerii

(ČTK) – V Ostravě začíná přestavba historické budovy někdejších jatek, která se promění v galerii moderního umění. Stavba za 206 milionů korun má být hotova do konce příštího roku. Vítězná stavební společnost si dnes stavbu převzala. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Památkově chráněný objekt se bude přestavovat podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczneho, vzešlého z architektonické soutěže vyhlášené v roce 2017. „Bez ohledu na koronavirus pokračujeme se zahajováním nových investic,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Podle něj město dopady současné situace ekonomicky zvládne. „Očekávaný výpadek příjmů města v důsledku krizových opatření hodláme přednostně kompenzovat úsporami běžných výdajů, nikoliv omezením investic,“ doplnil Macura.

V letošním roce je na přestavbu objektu vyčleněno téměř 100 milionů korun. V galerii moderního umění se promění pět na sebe navazujících částí objektu různého stáří, a to původní chladírny, nové chladírny, vepřové porážky a zastřešeného atria. Demolice kvůli technickému stavu čeká provozní budovu, nahradí ji nová.

„První dva měsíce věnuje firma bourání, demontáži a demolici objektu provozní budovy, následovat budou interiéry, historické fasády objektu a další práce podle nastaveného harmonogramu,“ upřesnila náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová (ANO).

Po přestavbě bude v objektu šest výstavních sálů, které mohou být navzájem propojeny nebo mohou fungovat samostatně. Díky otočným stěnám bude do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství. „Je to zajímavý projekt, který je pro nás výzvou, přičemž jednou z těch největších jsou otočné stěny, které nejsou standardním prvkem běžně používaným ve stavebnictví,“ řekl Marek Podzemný, výrobní ředitel a místopředseda představenstva společnosti Zlínstav, která vyhrála veřejnou soutěž na přestavbu jatek. Nepředpokládá, že by pandemie měla na rekonstrukci zásadní dopad.

V roce 1994 městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem někdejších jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena a prodejna rovněž přestala fungovat. Město se dlouho snažilo získat jatka zpět, nakonec se mu je podařilo odkoupit. Zaplatilo za ně i s bývalou prodejnu Bauhausu 80 milionů korun. Na přestavbu jatek město v roce 2017 vyhlásilo architektonickou soutěž, vítěze vybíralo z osmi návrhů. Polský architekt se umístil na třetím místě. S vítězem soutěže, pražským studiem Petr Hájek Architekti, se totiž město nedohodlo na podobě smlouvy a studio z procesu vyřadilo. Do jednacího řízení bez uveřejnění na zpracování projektu, které následovalo po architektonické soutěži, se městu přihlásilo jen vítězné studio, s nímž smlouvu neuzavřelo, a polský architekt. Studio, které bylo v soutěži na druhém místě, do jednacího řízení svůj projekt nepodalo.

Související články:

Rekonstrukce někdejších jatek začne v Ostravě na jaře  20.2.2020
Bývalá jatka v Ostravě budou přestavěna podle polského návrhu  12.1.2018
Ostravská jatka zřejmě budou přestavěna podle polského návrhu  14.12.2017
O smlouvě na projekt proměny jatek bude Ostrava jednat s Poláky  12.10.2017
Vítěz architektonické soutěže na přestavbu jatek připraví projekt  13.7.2017
Galerie Plato Ostrava  6.6.2017
Vítězem soutěže na rekonstrukci bývalých jatek je studio Petr Hájek Architekti  3.5.2017
Návrhy na přeměnu historických jatek bude Ostrava znát v dubnu 28.3.2017
Historická jatka v Ostravě čeká průzkum památkářů  19.12.2016
Ostrava na opravu jatek vypíše architektonickou soutěž 25.11.2016
Ostrava převzala historická městská jatka 5.9.2013
Městská jatka v Ostravě 22.1.2013


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*