Nová budova záchranky bude stát v Troji v roce 2013

Autorem projektu je studio BOMART.


Praha 20. dubna (ČTK) –
Do září 2013 vyroste v pražské Troji nová budova záchranné služby. Součástí stavby za téměř 400 milionů bude i sídlo letecké záchranné služby. Peníze zaplatí magistrát. O harmonogramu stavby dnes rozhodli radní hlavního města, řekl novinářům náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Pražští záchranáři v současné době nemají vlastní budovu a sídlí v pronajaté.

Nové sídlo záchranné služby bude stát na křižovatce ulic Povltavská a Vodácká v těsném sousedství s vyústěním tunelu Blanka. Záchranáři se tak budou moci rychle dostávat na vnitřní městský okruh. V současné době na něm je stavební dvůr pro potřeby budování Blanky. „Je to nejvhodnější místo, které jsme byli schopni nalézt. Pozemek je již připraven ke stavbě,“ řekl Blažek.

Podle plánů se má začít stavět na konci října 2011, kolaudace je předběžně naplánována na 30. srpna 2013. Součástí komplexu bude dispečink s 25 stanovišti operátorů, garáže, autoservis nebo místo pro speciální kamion Golem. Řidiči sanitek si budou moci umýt vůz v automatické myčce. „V Praze neseženete myčku, kterou by sanitní vůz mohl projet. Musí se proto mýt ručně,“ řekl ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

V horních patrech objektu bude také školicí středisko, zázemí pro personál nebo archiv. Počítá se i s nárůstem práce záchranářů, v budově proto zůstanou rezervy pro budoucnost.

Na střeše nového sídla případně na pozemcích u budovy by měl vzniknout heliport, na který se přestěhuje letecká záchranná služba. Ta dosud sídlí na letišti v Ruzyni ve starých objektech, jejich stav označuje za havarijní.

O nejvhodnějším pozemku pro stavbu sídla záchranné služby se uvažovalo několik let. Město vybíralo například z pozemků v Modřanech, Štěrboholech, Kamýku, Ruzyni, Holešovicích nebo Libni, z finančních důvodů byl odmítnut i projekt v areálu nemocnice Bulovka.

Blížící se stavbu nového sídla vítá ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. „Už před 100 lety se hovořilo o tom, že budeme mít vlastní budovu,“ poznamenal.

Vedení záchranné služby od roku 1999 sídlí v budově městské policie v Korunní ulici. Místnosti, které svou kapacitou nestačí, má pronajaté. Zázemí má záchranná služba v Nádražní ulici na Smíchově. Posádky sanitek jsou rozmístěny na dalších 18 stanovištích po celé Praze.

Objekt v Korunní ulici, který dosud záchranná služba užívá společně s městskou policií, patří hlavnímu městu. Blažek předpokládá, že část uvolněných prostor využijí právě strážníci, kteří se potýkají s nedostatkem místa, a zároveň úředníci magistrátu.

Pražská záchranná služba byla založena v roce 1857. V současné době zaměstnává téměř 350 zdravotníků, kteří mohou při pomoci Pražanům využívat 54 sanitek, 14 menších vozů, takzvanou XXL sanitku pro pacienty s nadváhou nebo kamion Golem určený pro hromadná neštěstí.

Loni záchranáři vyjížděli či vzlétávali k téměř 119.000 případům, což bylo o 5,5 procenta více než v roce 2008. Ošetřili více než 97.000 pacientů. Dispečerky vyřídily přes 205.000 volání na tísňovou linku. Sanitka se za pacientem dostane v průměru do osmi minut, vyhláška stanovuje limit 15 minut.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*