Nová centrála NATO

NATO začalo ke svým pravidelným jednáním využívat novou budovu
Brusel 9. května (zpravodaj ČTK) – Severoatlantická aliance začala od minulého týdne ke svým pravidelným jednáním využívat novou budovu. Do moderního komplexu se zatím přestěhovala asi polovina ze 4000 lidí, kteří v alianční centrále pracují. Areál stojí nedaleko, prakticky přes ulici, od dosavadních už po dlouhá desetiletí používaných prostor.

Jednání  Severoatlantické rady na úrovni velvyslanců dne 9. května 2018 ale nebylo úplně první větší akcí, která se v novém komplexu stavěném už od roku 2010 uskutečnila. V budově se totiž už loni uskutečnil summit NATO, první pro amerického prezidenta Donalda Trumpa i jeho francouzského kolegu Emmanuela Macrona.

Se stávajícím velitelstvím z roku 1967 se na konci dubna rozloučil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg při jednání ministrů zahraničí členských zemí. Prostory dosavadní centrály přestávaly NATO stačit. Počet členských zemí se z původních 15 rozrostl na 29. V komplexu si zřídila svá vyslanectví velká skupina partnerských států.

Nová budova, která má při pohledu shora symbolizovat sepjaté a propletené prsty, nabízí nejsilnější vojenské alianci světa více než 250.000 metrů čtverečních prostor.

Do nich by se mělo tento rok postupně nastěhovat – a začalo se už 18. března – okolo 1500 zaměstnanců národních delegací, asi 1700 pracovníků vojenského i civilního aparátu NATO a přibližně 650 lidí z nejrůznějších aliančních agentur. Počítá se také s tím, že budovu denně navštíví okolo 500 hostů. Přestěhováno už je také přibližně pět desítek civilních i vojenských pracovníků české stálé delegace při NATO.

Stěhování se má završit do poloviny července, a to před letošním summitem aliance, který se právě v nové centrále uskuteční.

Nový komplex, jehož hlavním architektem byl Portugalec Jo Palma a londýnská kancelář SOM, přišel na více než miliardu eur (přes 25 miliard Kč). Je vybaven nejen moderními komunikačními sítěmi, ale třeba také zařízením na zachytávání dešťové vody, která je následně využívána k čištění a na toaletách. Geotermální topení má snižovat spotřebu energie při vytápění v zimě i chlazení v teplých měsících.

Vizualizace: SOM

Doplněno Stavbaweb:
Projekt najdetena stránkách autorů – studia SOM i na stránkách spolupracujícího studia RHA.
Informace najdete i na stránkách NATO.





Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Viděl bych 100 jiných způsobů, jak vyhodit miliardy €, než do stánku něčeho docela zbytečného, jako je centrála NATO. Stále si musí někteří politici hrát na strážce pořádku a kázně? Stále stejně a bezzubě. Demonstrace síly vůči komu, to nikdo nechápe. Strašák Ruska je zaklínadlo pro primitivy, dávno odtud nic nevane, Ukrajina a Krym jsou úplně jiný problém, než jak se tvrdí Evropanům. Ale hodí se to, i když síla NATO v Evropě je jako papírový drak, který by nestačil ani na tureckou armádu, kdyby Turecko samo nebylo v NATO. Nevím sice, co tam dělá, ale asi proto, aby právě ta síla byla tak nějak pod kontrolou.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*