Nová Petrova bouda v Krkonoších

(ČTK) – Nová Petrova bouda nad Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších by měla otevřít pro veřejnost až na přelomu ledna a února. ČTK to řekl Martin Havlík ze společnosti Snowy Chalet, která je investorem stavby. Původně měla „Petrovka“ zahájit provoz k Novému roku 2020.

Podle Havlíka se aktuálně čeká na souhlasné stanovisko od hasičů, které je třeba pro podání žádosti o kolaudaci objektů. „Ostatní potřebná stanoviska máme. Pokud vše půjde podle plánu, tak bychom mohli kolaudovat a získat souhlas s užíváním stavby v polovině ledna 2020. Pro veřejnost bude (Petrova bouda) otevřena koncem ledna, počátkem února 2020 po kolaudaci a krátkém zkušebním provozu,“ řekl ČTK Havlík.

Nová „Petrovka“ vznikla v místech původního objektu, který před osmi lety vyhořel. Stavba nové Petrovy boudy v nadmořské výšce 1288 metrů, kterou tvoří dva objekty, začala v květnu 2016. Celkové náklady včetně vybavení jsou přibližně 120 milionů korun.

„Stavebně je hotovo, finišujeme s pracemi v interiéru a objekt se vybavuje mobiliářem. Vše běží podle upraveného harmonogramu. Zásadní komplikace se nevyskytly,“
řekl ČTK Havlík.

Novou Petrovu boudu tvoří dva oddělené objekty, hlavní A, ve kterém bude restaurace, ubytování, v suterénu také wellness, technické zázemí nebo sklad a menší objekt B – Ovčárna. V objektu B bude samostatná ubytovací jednotka pro asi 16 lidí a v hlavní budově také noclehárna pro skromnější tranzitní ubytování asi pro 12 osob. Ubytování v apartmánech v objektu A bude asi pro 36 lidí. Původní kapacita Petrovy boudy, která vyhořela 1. srpna 2011, byla 180 lidí, aktuální plánovaná kapacita je okolo 70 lidí.

Hlavní objekt vznikl pod dohledem památkářů, protože byl navržen jako nástavba a přístavba zbytku původní Petrovy boudy z roku 1887, který je památkově chráněný. Památkáři také měli podmínku, aby se do objektu vrátily dochované předměty, které byly původně součástí vybavení interiérů. Jde například o lustry. „Aktuálně máme souhlasné stanovisko od památkářů pro kolaudaci, ve kterém jsou uvedeny podmínky, které se mají splnit,“ řekl ČTK Havlík.

V podobě, jak ji do požáru znali návštěvníci Krkonoš, existovala chata přes sto let. Z Petrovy boudy se podařilo zachránit pouze část obvodových zdí, trafostanici a některé předměty, které byly na jiných místech. Od roku 2008 byla chátrající stavba pro turisty uzavřena.

Příčinu požáru před osmi lety se dodnes nepodařilo objasnit. Podle hasičů někdo oheň založil úmyslně, policie však pachatele neodhalila a případ odložila.

Doplněno Stavbaweb:
Veškeré aktuální informace včetně fotografií z výstavby najdete na stránkách investora ZDE.
Rozsáhlý článek zabývající se celou kauzou včetně informací o historii i obnově najdete na Wikipedii ZDE.

Související články:
Obnova Petrovy boudy v Krkonoších  3.7.2017

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Hm, to je cele dost smutny pribeh. Majitel to necha zchatrat, pak to cele uplne nahodou vyhori. A pak, kdyz se teda otevre prilezitost pro dobrou soucasnou architekturu, se postavi trapna kopie toho puvodniho. Facepalm. Ja chapu, ze do jakyhkoliv uprav puvodne asi hazeli vidle pamatkari a vedeni narodniho parku, tak to majitel proste nechal spadnout. A byl by spatny precedens ted majitele nechat postavit uplne neco jineho. To je proste cele spatne on so many levels.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*