Vítězem architektonické soutěže na "Knihovnicko – informační centrum "U Přívozu" v Hradci Králové a autorem projektu je atelier Projektil architekti.
V Hradci Králové bude dnes dopoledne oficiálně otevřena nová Studijní a vědecká knihovna. Stavba moderní budovy ve tvaru písmene X trvala čtyři roky a přišla na 400 milionů korun. Po v červenci otevřeném autobusovém terminálu je druhou významnou a letos dokončenou stavbou ve stotisícovém Hradci Králové.
Čtenáři nyní naleznou většinu depozitáře knihovny pod jednou střechou a jejich cesta za knihami bude daleko rychlejší. V nové budově bude ve volném výběru 120 000 svazků, celkem bude v nové knihovně asi tři čtvrtě milionu knih. Všechny knihy, které půjdou v knihovně půjčit, budou čtenářům přichystány do půl hodiny, což dosud nebylo možné.
Dosud knihovna působila v pronajatých prostorách židovské synagogy na Pospíšilově třídě, ve studovně na Eliščině nábřeží a ve skladech na hradeckém Pouchově. Sklady bude využívat i nadále. Široké veřejnosti by se nová knihovna měla otevřít 29. září.
Zdroj: Zpráva ČTK 25.9.2008
Doplněno Stavbaweb:
V roce 2002 byla vyhlášena architektonická soutěž, do které bylo přihlášeno šedesát návrhů. Porota ve finále vybírala ze čtyř návrhů. V soutěži nakonec zvítězil projekt architektonické kanceláře Projektil architekti.
Architektonická soutěž
Knihovnicko – informační centrum „U Přívozu“, Hradec Králové
Autor vítězného návrhu: PROJEKTIL ARCHITEKTI
Roman Brychta, Adam Halíř, Petr Lešek
Statika: Miloslav Smutek, RECOC s.r.o., statická kancelář
Tepelná technika a A technika prostředí stavby: Petr Matoušek, Žemlička a Matoušek s. r. o.
Požární bezpečnost: Josef Filipčík, LBO Group, s. r. o.
Více informací o projektu naleznete na stránkách autorů zde.
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…