Nová Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Vítězem architektonické soutěže na "Knihovnicko – informační centrum "U Přívozu" v Hradci Králové a autorem projektu je atelier Projektil architekti.

V Hradci Králové bude dnes dopoledne oficiálně otevřena nová Studijní a vědecká knihovna. Stavba moderní budovy ve tvaru písmene X trvala čtyři roky a přišla na 400 milionů korun. Po v červenci otevřeném autobusovém terminálu je druhou významnou a letos dokončenou stavbou ve stotisícovém Hradci Králové.

Čtenáři nyní naleznou většinu depozitáře knihovny pod jednou střechou a jejich cesta za knihami bude daleko rychlejší. V nové budově bude ve volném výběru 120 000 svazků, celkem bude v nové knihovně asi tři čtvrtě milionu knih. Všechny knihy, které půjdou v knihovně půjčit, budou čtenářům přichystány do půl hodiny, což dosud nebylo možné.

Dosud knihovna působila v pronajatých prostorách židovské synagogy na Pospíšilově třídě, ve studovně na Eliščině nábřeží a ve skladech na hradeckém Pouchově. Sklady bude využívat i nadále. Široké veřejnosti by se nová knihovna měla otevřít 29. září.

Zdroj: Zpráva ČTK 25.9.2008

Doplněno Stavbaweb:
V roce 2002 byla vyhlášena architektonická soutěž, do které bylo přihlášeno šedesát návrhů. Porota ve finále vybírala ze čtyř návrhů. V soutěži nakonec zvítězil projekt architektonické kanceláře Projektil architekti.

Architektonická soutěž
Knihovnicko – informační centrum „U Přívozu“, Hradec Králové 

Autor vítězného návrhu:  
PROJEKTIL ARCHITEKTI
Roman Brychta, Adam Halíř, Petr Lešek
Statika: Miloslav Smutek, RECOC s.r.o., statická kancelář
Tepelná technika a A technika prostředí stavby: Petr Matoušek, Žemlička a Matoušek s. r. o.
Požární bezpečnost: Josef Filipčík, LBO Group,  s. r. o.

Více informací o projektu naleznete na stránkách autorů zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*