Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i. a nakladatelství Artefactum představily v pondělí 10. února 2014 nově vydané publikace.
V rámci projektu Obnova buquoyské kulturní krajiny vyšla další publikace, tentokrát věnovaná novodobé historii hradu Rožmberk. Kniha s názvem Buquoyský Rožmberk přináší množství dosud neznámých informací o uměleckém mecenátu majitele panství Jiřího Jana Jindřicha Buquoye v polovině 19. století a také o vzniku tamního „hradního muzea“, které mělo být nejen oslavou hraběcího rodu Longueval de Buquoy, ale i místem, kde mohla veřejnost již tehdy obdivovat rozsáhlé sbírky uměleckých předmětů a starožitností.
Drobný svazek s titulem Od kabaly k Titaniku soustřeďuje několik rozličných přesto však příbuzně laděných umělecko-historických textů. Studie představují pestrou paletu přístupů k uměleckému dílu, které vybočují ze standardních kolejí tím, že autorky/autoři dovedli svůj přístup až na sám kraj jeho potenciálu, nebo se pustili za hranice své mateřské disciplíny. Čtenář se tak např. dozvídá o „tvůrčí zahálce“ v pražských kavárnách, o genezi košile v básni Christiana Morgensterna, o tom, proč vezl filmový Titanic Jamese Camerona Picassa či o vlivu kabaly na císaře Rudolfa II. a složitou symboliku jeho soukromé císařské koruny z roku 1602. Autoři textů: Eva Bendová, Václav Hájek, Martin Horáček, Lubomír Konečný, Vojtěch Lahoda, Anna Pravdová, Ivo Purš, Anna Rollová, Rostislav Švácha, Tomáš Winter.
Sborník studií o předreformační a reformační kultuře Čech a Moravy nazvaný In puncto religionis, je věnován různým aspektům konfesní kultury 15. až 17. století. Výtvarná díla jsou zkoumána zejména z hlediska jejich původní náboženské funkce a významu. Jednotlivé studie se rovněž zabývají problémem tolerance a intolerance k výtvarné kultuře v různých konfesijních prostředích. Autoři statí: Milena Bartlová, Ondřej Jakubec, Martin Horyna, Jan Hrdina, Milada Homolková, Jitka Vlčková, Petr Voit, Jan Royt, Blanka Kubíková, Kateřina Horníčková, Martina Šárovcová, Michal Šroněk, Petr Hrachovec, Petr Hlaváček.
V ediční řadě Epigraphica & Sepulcralia monographica vyšla bohatě fotograficky doprovázená monografie Krematorium v procesu sekularizace českých zemí ve 20. století věnovaná historii a ideovému obsahu architektonického typu krematoria. Poprvé je tak komplexně pojednána problematika vzniku krematorií v souvislosti se vznikem kremačních hnutí v českých zemích od konce 19. do počátku 21. století. Šok z novodobého pohřbívání byl tak překonáván ideologickým programem naplňovaným v umělecky hodnotné architektuře.
Řada Fontes Historiae Artium představuje dosud nepublikovaný rukopis uměleckohistorického soupisu památek na Frýdlantsku z pera významného německého badatele Karla Friedricha Kühna. Tento jedinečný pramen zachycuje památkový fond daného území v době před odsunem německého obyvatelstva a před rozsáhlou devastací v druhé polovině minulého století.
V neposlední řadě vyšel na počátku roku 2014 pilotní svazek ediční řady Monumenta Bohemiae et Moraviae, jehož náplní se stala impozantní barokní stavba kostela sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí navržená slavným vídeňským architektem Johannem Lucasem von Hildebrandt. Malý sešit se Vám pohodlně vejde do kapsy a poslouží jako průvodce po dominantě malebného severočeského městečka. To ovšem nijak nesnižuje odbornou kvalitu textu provázeného řadou ilustrací.
Uvedenými tituly se produkce nakladatelství Artefactum pro letošní rok rozhodně nevyčerpala. Brzy Vám budeme moci nabídnout další tituly vznikající na půdě Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.
Publikace nakladatelství Artefactum vycházejí za finančního přispění Ediční rady AV ČR.
Více informací na http://www.udu.cas.cz/cs/nakladatelstvi-artefactum/ a www.vedaprozivot.cz
Nakladatelství Artefactum vzniklo při Ústavu dějin umění AV ČR před dvaceti lety. S podporou Ediční rady Akademie věd ČR se specializuje na vydávání vědeckých publikací. Na začátku roku 2014 se nakladatelství může pochlubit opravdovou žní nových knih z oblasti dějin umění a architektury.
Přehled nově vydaných titulů:
Jan IVANEGA – Petr ŠÁMAL – Petra TRNKOVÁ, Buquoyský Rožmberk. Vizuální kultura šlechtického sídla v období romantického historismu, Praha: Artefactum 2013. ISBN 978-80-86890-48-7
Lubomír KONEČNÝ – Anna ROLLOVÁ – Rostislav ŠVÁCHA (edd.), Od kabaly k Titaniku. Deset studií nejen z dějin umění, Praha: Artefactum 2013. ISBN 978–80–86890–58–6
Michal ŠRONĚK – Kateřina HORNÍČKOVÁ (edd.), In puncto religionis. Konfesní dimenze předbělohorské kultury Čech a Moravy, Praha: Artefactum 2013. ISBN 978–80–86890–57–9
Markéta SVOBODOVÁ, Krematorium v procesu sekularizace českých zemí 20. století. Ideové, stavební a typologické proměny. Epigraphica & Sepulcralia Monographica 2, Praha: Artefactum 2013. ISBN 978–80–86890–51–7.
Kristina UHLÍKOVÁ (ed.), Karl Friedrich Kuhn, Verzeichnis der kunstgeschichtlichen und historischen Denkmale im Landkresi Friedland. Edice nedokončeného rukopisu, Fontes historiae artium, Praha: Artefactum 2013. ISBN 978-80-8690-59-3
Pavel VLČEK, Chrám sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí. Monumenta Bohemiae et Moraviae 1, Praha: Artefactum 2014. ISBN 978-80-86890-50-0
Dobry den, bolo by mozne zakupit konkretne cislo Stavba 3/2024? Dakujem! SC
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…