(ČTK) – Platné stavební povolení má od 13. července 2018 developer pro novostavbu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Do podzimu příštího roku plánuje majitel pozemku, společnost Flow East mít hotovou hrubou stavbu. Dům postaví Metrostav, který vyhrál výběrové řízení. S dokončením stavby, jejíž základy tvoří most přes tubusy pražského metra, se počítá na začátek roku 2020. ČTK to řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek.
Novostavbu v horní polovině Václavského náměstí plánuje firma mnoho let. Patří jí i hotel Jalta, který s pozemkem pro novou budovu sousedí. Nový dům bude ale nabízet výhradně kancelářské a obchodní prostory. Záměr stavět nový dům vyvolával od počátku i negativní reakce, tak je tomu ale v případě snahy stavět v centru Prahy vždy.
Do příprav výstavby Květinového domu, jak objektu investor říká, zasahovala občanská sdružení, někteří odborníci i často protichůdná rozhodnutí úředníků. Zásadní bylo odmítnutí ministerstva kultury prohlásit dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice za kulturní památku; učinilo tak podle kritiků rozhodnutí zejména z obavy z arbitráže kvůli zmařené investici. Developer při svém postupu vycházel z předchozích rozhodnutí úřadů, která projektu umožňovala budoucí realizaci.
Novostavba zaplní i místo po objektu někdejší Pražské akciové tiskárny. Ta byla dlouhá léta opuštěná a zdevastovaná. V roce 2008 ji tehdejší majitel zboural, teprve poté požádal o sejmutí památkové ochrany, čemuž ministerstvo kultury vyhovělo. Z domu z roku 1919, kde sídlily i Národní listy, zůstávalo jen torzo. V době, kdy objekt již vlastnila firma Flow East, bylo v roce 2013 strženo na základě posudku statika i torzo fasády.
Někdejší rohový dům z roku 1880, který konečnou podobu získal o čtyři desítky let později, byl v dobrém technickém stavu. Ač se autorství přestavby či podíl na ní připisuje architektu Bohumíru Kozákovi, podle developera si žádný z architektů ve svých publikovaných materiálech autorství stavby nenárokoval.
Po loňské demolici a přípravných pracích spojených i s dohledem archeologů začíná stavba domu s devíti nadzemními a třemi podzemními podlažími. Vedle stavebního úřadu, památkářů, archeologů a majitelů okolních staveb firma jako s dalším partnerem při přípravě stavby jednala také s projektantem metra, společností Metroprojekt. „Založení stavby je vlastně přemostěním tubusů metra, které jsou deset až 15 metrů pod budoucími základy stavby,“ říká Matýsek. Napříč stavební parcelou vede tunel mezi stanicemi Můstek a Muzeum. „Metro i okolní domy pravidelně sledujeme a geodeticky zaměřujeme a mohu potvrdit, že nedošlo k žádným pohybům jejich konstrukcí,“ dodal zástupce firmy.
Dvě ze tří podzemních podlaží budou parkoviště, jedno pojme vzduchotechniku a další technologie – památkáři zakázali umístit je na střechu. Namísto tradičních plynových kotelen bude rozměrný objekt vytápěn i chlazen systémem tepelných čerpadel VRV (Variable Refrigerant Volume, proměnný průtok chladiva). „Je to ekonomicky i ekologicky výhodné. Na jaře a na podzim, kdy se část domu ještě chladí a druhá už ohřívá, systém si distribuuje chlad a teplo v rámci patra mezi sebou, nepotřebuje vůbec externí zdroj,“ popisuje Matýsek.
Firma usiluje o ekologický certifikát pro administrativní, komerční a průmyslové budovy, proto třeba třídila materiály i při demolici budov. Zajímavostí domu podle Matýska bude i fasáda, na níž každý skleněný segment bude prohnutý ve vertikálním a horizontálním směru, a bude tak tvořit souvislou křivku. Skleněné tabule se vyrobí rovné a budou se ohýbat zastudena – protože je systém jedinečný, musí se všechno ještě testovat na povětrnostní vlivy. Dodavatelem fasády bude česká firma.
Zástupci firmy, která v centru Prahy vlastní i historické domy, věří, že přes nedůvěru některých skupin lidí se jí podaří vyústění Opletalovy ulice do Václavského náměstí Pražanům i turistům zpříjemnit a přispět spolu s rekonstrukcí Národního muzea k oživení Václavského náměstí.
Související články:
Územní rozhodnutí pro nový dům na Václavském náměstí 1.3.2017
Ministerstvo kultury potvrdilo umístění novostavby na Václaváku 27.6.2016
Ministerstvo kultury poprvé vystoupilo proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice 11.2.2015
Stavební úřad povolil demolici domu na rohu Václavského náměstí 26.9.2013
Praha se odvolala proti stavbě domu na Václavském náměstí 20.9.2013
Investor získal územní rozhodnutí ke stavbě na rohu „Václaváku“ 17.9.2013
Dům na rohu Václavského náměstí památkou není, může být zbourán 4.7.2013
Ústav dějin umění je proti demolici domu na Václavském náměstí 8.7.2013
MK přes půl roku rozhoduje o památkové ochraně domu na Václaváku 19.6.2013
Květinový dům – den otevřených dveří 22.4.2013
Květinový dům na Václavském náměstí – architektura 2.4.2013
Vlastník rohového domu v Opletalově ulici kritizuje kroky MK 18.12.2012
Jaká je vize Prahy – Bourat, či nebourat? 11.12.2012
Odborníci opět chtějí, aby dům na Václavském náměstí byl památkou 15.11.2012
ÚDU AV ČR: Demolicí domu na Václavském náměstí bude porušen zákon 12.11.2012
Komise má posoudit rozhodnutí ohledně domu na Václavském náměstí 7.11.2012
Dům na Václavském náměstí není památkou, může se přestavět. 30.10.2012
MK změnilo názor a začalo se zabývat domem na Václavském náměstí 23.4.2012
Proti demolici domu vedle Jalty v Praze protestovalo asi 50 lidí 12.4.2012
Flow East/Chapman Taylor k projektu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice 26.3.2012
Ministerstvo se už nebude zabývat domem na Václavském náměstí 19.3.2012
Uměleckostorická společnost chce dům na rohu Václavského náměstí prohlásit za památku 16.3.2012
Květinový dům – investor snížil výšku plánované novostavby na Václavském náměstí 22.9.2011
Stavební úřad Prahy 1 nebude bránit demolici domu vedle Jalty 26.9.2011
Květinový dům na Václavském náměstí 20.9.2011
Veřejný občanský protest proti bourání domu čp. 1601 na Václavském náměstí v Praze 20.9.2011
Výstava Václavské náměstí – ohnisko změn 26.11.2014
Poznej Prahu s Flow East 17.7.2014
Hotovo! Věřím že tím bráchuh potěším :-) Mají malé miminko, tak peníze tam jdou i jiným směrem. Alespoň se nějak…
Jsem zvědav, jak dlouho budou úplatní pražáci podléhat tlaku peněz developerů, a tím postupně promění podobu historické Prahy na běžnou evropskou metropoli, jakých jsou desítky. A tím zničí navždy její jedinečnost. Bravo, lidská hloupost opět vítězí, což nepřekvapuje. V Praze také žijí jen obyčejní lidé, komerčně naladění, jako je celá dnešní doba i mnozí lidé. Co proti tomu učinila například Adriana Krnáčová? Snad jen to, že si přišla na hodně velké peníze. Ale to asi bude vše. A desítky tzv. |odborníků| kolem ní? Chlév ve vedení měst bychom našli možná všude. A také všude za tím chlévem stojí peníze. Peníze a někde i pomyslná moc.